Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Google Haritalar Sıralamasında Yerel Listeler Nasıl Düzeltilir?

Google Haritalar Sıralamasında Yerel Listeler Nasıl Düzeltilir?

İnsanların çoğu alışveriş yapmadan önce Google’a girer ve istediği özelliklerdeki ürünü veya firmayı araştırır. Günümüzde KOBİ’ler çevrimiçi bulunmada genelde başarısız oluyorlar. İnsanların %98’i ürün araştırmasında interneti kullanıyor bu araştırmayı yapanların üçte ikisi mobil cihaz kullanıyor ki bu sayının yakında daha da artacağı ön görülüyor. KOBİ’ler için arama motorlarının ilk sayfasında çıkması kritik bir öneme sahip. Google Haritalar Sıralamasında Yerel Listeler Nasıl Düzeltilir?  yazımızla KOBİ’lerin harita sıralamasında nasıl üst sırada çıkabileceklerine odaklanacağız.

 

Daha önce çevrimiçi pazarlama deneyimi olmayan kullanıcılar için Google’da bulunmak gizemli ve ezici bir süreç gibi görünebilir. Endişelenmeyin, basit adımlarla bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz.

Google Haritalar Sıralamasında Yerel Listeler Nasıl Düzeltilir? 

Bu başlangıç ​​kılavuzunda, yerel bir arama sırasında Google Haritalar’da bulunmak için en etkili stratejileri adım adım izleyeceğiz. Hedefimiz, bu stratejileri anlaşılması kolay, düz İngilizce olarak yazılmış ve önce yapılacak en kolay şeylerin sırasına göre sıralanmış bir plana dönüştürmek. Burada ele alacağımız bazı şeyler.

Alıntılar nedir ve neden önemlidir?

Google’ın nihai amacı, kullanıcıların aradığı en iyi arama sonuçlarını sunmak için kullanıcılara en doğru ve alakalı bilgileri sunmaktır. Bunu nasıl yapıyorlar? Google’ın yerel işletmelerde yerini almasının bir yolu “alıntılar” adlı bir şeye bakmaktır.

İşletmelerin meşru olmasını sağlamak için Google, kendi haritalarından alınan alıntı bilgilerini birçok İnternet sarı sayfa dizinine ve “alıntı siteleri” olarak bilinen diğer web sitelerine karşılaştırır. Her bir atıf, Google’ın genelde İAT olarak bilinen İsim Adres Telefon numarası gibi işletme bilgilerinin doğruluğunu kanıtlamasına yardımcı olur. Google, çalışma saatleri, web sitenizin bağlantısı, işletme açıklaması, lisans bilgileri vb. gibi diğer bilgilere de bakar.

Örnek durum: Gerçek işletme adınız Küçük Kuğular Bale Okulu olsun ve 100 farklı internet dizininde listelenirsiniz. Bazı nedenlerden dolayı eski yazdırma sarı sayfalar kitaplarınızdan veya web sitenizden kaynaklanan eski işletme bilgilerinize sahip olduğunu varsayarsak:

Bu dizinlerin yarısı işinizi Küçük Kuğular Bale Okulu  olarak listelemişse ve diğer yarısında Küçük Kuğular Bale (sadece bir kelime eksik) olarak listelediyseniz, bu, Google’a işletme adınızın 50% dürüst olduğunu gösterir. Rakibiniz Beyaz Lale Bale Okulu, bilgilerinin %90 tutarlı olmasını sağlıyorsa, Google’ın bilgilerinin daha güvenilir olduğunu gösteren güçlü bir işareti vardır. Dolayısıyla, yukarıdaki örnekte Beyaz Lale, sizin üstünüzde listelenir (diğerleri eşit olur), çünkü daha güvenilir ve tutarlı bilgilere sahip işletmeler Google sonuçlarında daha üst sıraya gelir.

Sonuç olarak işletme adınız, adresiniz ve telefon bilgilerinizin her yerde aynı olduğundan emin olun. En ufak bir harf veya kelime değişikliği bile sıkıntı oluşturabilir.

Girişleri nerede ve nasıl güncelleyeceğiz?

Başlangıç olarak isim, telefon ve adres bilgilerinin tutarlı olması gerektiğini biliyoruz ve bunun Google için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Peki tutarsızlık varsa bunu nasıl düzelteceğiz?

Nereden başlamalıyız? İş bilgilerinizin tutarlılığını kontrol etmek için her siteye birer birer girebilirsiniz, ancak şans eseri bu işlemi daha hızlı ve pürüzsüz hale getirecek araçlar var. Örneğin:  Moz Local.

 
 
 

Profil Listelemelerinizi Zenginleştirin

Her dizin sitesinde sayfalarınızı talep ederken, profilinize mümkün olduğunca fazla bilgi ekleme fırsatını değerlendirin!

Profilinize eklemek için en iyi bilgi türü nedir?

 • Web Sitesi: Varsa, işletme web sitenize bir bağlantı koyduğunuzdan emin olun.
  • Yüksek çözünürlüklü görüntüler:  İnsanlar güvendikleri işletmelerden satın alırlar ve neredeyse hiçbir şey, yüksek kaliteli resimlerden daha çok güven veremez. Mümkün olduğu kadar yüksek kalitede görüntü ekleyin. Bu, logonuz, mağazanızın veya ofisinizin içindeki ve dışındaki resimlerin, personelinizin resimlerinin, hizmet çekmenizi gerçekleştirdiğiniz aksiyon çekimlerinin, müşterilerin veya projelerin resimlerinden önce ve sonra ve bir müşteriyle alakalı olabilecek diğer resimler olabilir. Çoğu dizin, işletme sayfanız için en az 5 resim eklemenize izin verir.
 • İşletme Açıklaması:  İşletmenizin kısa açıklaması önemlidir, böylece ziyaretçilere işletmenizin neyi ve neyi seçmeniz gerektiğini hızlı bir şekilde açıklayabilirsiniz. Okuyucunun dikkatini çekecek iş açıklamalarınızı kısa tutun. Aşağıdakileri dahil etmek istersiniz:
  • İş Adı
  • Deneyim
  • Belli uzmanlık alanları
  • Hizmet yerleri / Hizmet verdiğiniz şehirler
  • Başarılar
  • Teklifler
  • Eylem çağrısı

Örnek işletme açıklaması:

“ADM, Ankara alanında hizmet veren çatı onarımında 20 yıllık tecrübeye sahiptir. Metal, oyma ve fayans çatı tamirlerinde komple değiştirmeye odaklanarak uzmanlaşmaktayız. Üst düzey çatı kaplaması, oluk temizliği ve kaçak tespit hizmetleri sunuyoruz. Müşterilerimiz, açık yaklaşımımız, yüksek kaliteli hizmetlerimiz, uygun fiyatlarımız ve tüm çalışmalarımız üzerindeki garantimiz nedeniyle bizi seviyor. Sonuç olarak, çevrimiçi ve BBB ile en iyi dereceleri elde ettik. Bugün bizi ücretsiz danışma almak ve tahmini fiyat için arayın. “

 • Kategoriler:  İşletmenizle alakalı tüm kategorileri ekleyin! Örneğimizle birlikte, çatı onarımı yaparsanız, Çatı Malzemeleri Yüklenicileri, Yeniden Yerleşim Çatılar, Çatı Döşeme Tamiratı, Temizleme vb. kategoriler eklemek isteyeceksiniz. Her bir dizin, biraz farklı kategori seti sunacaktır, bu nedenle işinizle alskalı olanı seçin.
 • Lisans Bilgileri:  İşinizle alakalıysa ve dizin sitesi lisans, birleştirme veya sigorta bilgisi seçeneğine sahipse onu ekleyin.
 • Sosyal Profillere Bağlantılar:  Varsa Facebook veya Twitter sayfanıza ekleyin. Elinizde yoksa, endişelenmeyin, daha sonraki bir kılavuzda bir tane oluşturacağız.
 • Özel teklifler: Her site bir teklif oluşturmanıza izin vermez, ancak seçeneğiniz varsa bir teklif oluşturmayı düşünün. Bir teklif olarak neyi yaratacağınız konusunda kafanız karışıksa, basit tutun. Yeniden yapılanma müteahhitleri gibi bir hizmet işletmesi iseniz, Bedel Tahmini veya Yeniden Modelleme Danışmanlığı sunmayı düşünün.

Yukarıdaki tüm bilgilerin eklenmesi iki büyük avantaja sahiptir:

1. Tüketiciler profilinize yöneldiklerinde, rakipler arasında öne çıkacaksınız, çünkü eksiksiz ve daha iyi görünen bilgilere sahip olacaksınız.

2. İşletmenizle ne kadar çok bilgi paylaşırsanız, iyi açıklamalar ve anahtar kelimelerle, Google ve diğer dizinleri, işletmenizi arama sırasında tüketicilere önermek olasılığınız o kadar artar. Daha yüksek sıralamaya başlamanız için iyi bir şans var!

İpucu: Bir süre tasarruf etmek için bir Google Dokümanını veya Word dosyasını açın ve işletmenizin adını, adresini, telefon numarasını, resimlerini, işletme kategorilerini ve işletme tanımını kaydedin. Bir sonraki profil sayfanızı talep ettiğinizde, sayfanıza bakıp kopyalayıp yapıştırın ve aynı bilgiyi tekrar yazmak zorunda kalmazsınız. Her bir dizin için de oturum açma ve şifrelerini kaydetmeyi unutmayın. Böylece tutarlılık sağlamış olursunuz.

 

Tutarsız bilgilerinizi düzeltin

İşleme bilgilerinizin internette bulunduğu her sayfada aynı olması gerekir demiştik.

 

 • İşletme adınızdaki ve adresinizdeki ayrıntılar için bir ipucu verin. Kesin tutun. İşletme adınız AŞ. veya Lt. ise. tüm atıf sitelerinde bu şekilde olduğundan emin olun. Adresiniz için sokak adınızın her yerde aynı olduğundan emin olun. Sokak’ta cd. gibi kısaltılmış kelimeleri kullanırsanız, sorun yok, sadece tutarlı olun her sayfada aynı şeyi yapın. Aynı şey, mahalle mah., cadde and cd, sokak sk. gibi kelimeler için de geçerlidir.
 • Aynı şekilde telefon numaranızın, web site adresinizin de tutarlı olduğundan emin olun.
 

Yinelenen Listelemelerden Kurtulun

Bazen dizin sitelerinin işletmeniz için 2 listesi olur. Yinelenen listelemelerin neden mevcut olduğuna ilişkin basit bir açıklama yok, ancak bazen olabiliyor. Neyse ki onları çözmek nispeten kolay ve yapılmasında da büyük fayda vardır.

 

Sonuç

İşletmenizin alıntılamalarını düzeltmek, işletmenizi büyütmek için yapabileceğiniz en güçlü şeylerden biri olacaktır. Ücretsiz, kolay ve fazla zaman almaz.

Bunu daha önce hiç işletmeniz için yapmadıysanız, profilinizi 10’dan fazla siteyle düzeltmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz. Moralinizi bozmayın. Bunun yerine, basit bir plan yapın ve ne yaparsanız yapın, devam edin. Profillerinizden 3 tanesini her gün bir hafta boyunca talep etmeye ve düzeltmeye çalışın.

 İyi haber şu ki, rakiplerinizin çoğu bu stratejileri bilmiyor ve yukarıdaki taktikler kadar basit bir şey sizi haritada bulan ve telefonunuzun çalmasını sağlayan şey olabilir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar Sıralamasında Yerel Listeler Nasıl Düzeltilir?  yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

WMwcZ9zI1x

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir