Logo

FTP Nedir?


paylaş
FTP Nedir?

FTP Nedir? File Transfer Protocol kısaltması olan FTP dosya gönderme protokolü anlamında kullanılır.

Adından da anlaşılacağı gibi bu protokoller dosya sunar. FTP Nedir? Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara ya da server arasında bağlantı kurmak ve bilgi paylaşmak için kullanılır. Bir hostunuz yani barındırma servisi ve bir bilgisayarınız varsa FTP kullanabilirsiniz. Hostunuzun bir FTP adresi, bir şifresi ve kullanıcı adı olmalıdır. Bunlar size zaten satın aldığınız hosting firması tarafından verilecektir.

FTP Nedir? konusuyla birlikte FTP ile nasıl doya transferi yapıldığından da bahsetmek gerekir. Bir dosyayı FTP kullanarak başka bir bilgisayara göndermek için o ağda kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç vardır. Bazı sunucular şifre ve kullanıcı adı olmadan da veri transferine izin verir. Kullanıcı adı kısmına anonymous ve şifre kısmına mail adresinizi yazarak bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz.

FTP Nedir? ve FTP ile bağlanmak için ne gerekir? FTP ile uzaktaki bir servera bağlanmak için bir FTP programı gereklidir. Örn; FileZilla, Cute FTP vb. işininizi görecektir. FileZilla en çok tercih edilen programdır. Kurulum dosyalarını FTP ile hostinge yollayarak web sitenizi kurabilirsiniz.

FTP iki taraflı kullanım sunarak sizin hem dosya gönderebilmenizi hem de sunucunuzda kayıtlı olan dosyalarınızı da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir host ve sunucunuz varsa FTP için ayrıca bir ücret ödemenize gerek kalmaz. FileZilla gibi programlar da ücretsiz olarak kullanılabilir. FTP ile dosya indirmek veya göndermek için internet bağlantınızın olması gerekir. FTP Nedir?  sorusunun yanında bazı FTP kodları şu şekildedir:

cd : Dizin değiştirme (cd ) (cd .. : bulunulan dizinden bir öndekine geçme)

pwd : Bulunulan dizinin ismini verir

dir : Bulunulan dizindeki dosyaları listeleme

get : Dosya alma (get (). ( seçimliktir, kullanılmayabilir. Bu durumda dosya_adı aynen kullanılacaktır.

put : Dosya gönderme (put ()

mput : Birden fazla dosya göndermek istendiğinde kullanılır.

ascii : Dosya aktarımlarında aktarım modu olarak ASCII kullanılacağını belirtme.

delete : FTP yapılan yerde bir dosyayı silme (delete , eğer yetkiniz varsa kullanabileceğiniz bir komuttur) mkdir : FTP yapilan yerde yeni bir dizin oluşturma (mkdir , eğer yetkiniz varsa kullanabileceğiniz bir komuttur)

rmdir : FTP yapılan yerde boş bir dizini silme (rmdir , eğer yetkiniz varsa kullanabileceğiniz bir komuttur) help : Kullanılabilecek komutlar ile ilgili bir yardım ekranı çıkarır.

lcd : FTP ortamından çıkmadan, kendi makinanızda dizin değiştirmenizi olanaklı kılar.

close : FTP ortamından çıkmadan, sadece ilgili bağlantıyı kapatmak için kullanılır.

quit : FTP ortamından çıkmak ve bağlantıyı kapatmak için kullanılır (bye komutu da aynı işi görür).

FTP Nedir?  ile ilgili daha fazla bilgi almak ve teknik destek  için ajansımızla iletişim kurabilirsiniz.

Etiketler: nedir ftp ftp nedir ftp ne

paylaş

İlgili YazılarYorumlar