Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Eski Alan Adı Kullanma Google Sıralamasını Etkiler Mi?

Eski Alan Adı Kullanma Google Sıralamasını Etkiler Mi?

Alan adı yaşı (Domain yaşı) ilk kez kaydedildikten sonraki web sitesinin alan adının bugüne kadar ki süresidir. Google, SEO için bir alanın yaşını belirlemek istediğinde geçmiş arama verileri gibi diğer veri kaynaklarını kullanabilir. Bu nedenle, Google, bir alanın yaşının, onu ilk keşfettikleri tarih olduğuna karar verebilir. Eski Alan Adı Kullanma Google Sıralamasını Etkiler Mi? sorusunu biraz daha detaylandırarak cevaplamamız gerekirse:

  • Eski Alanı Yaşı, sıralama faktörü değildir.
  • Yeni alan adları birkaç ay boyunca iyi içerik girişiyle başarıya ulaşabilir.
  • Eski alanlar, diğer faktörlerden dolayı daha iyi sıralamalarla pozitif yönde ilişkilendirilebilir

Geçtiğimiz günlerde Google Web Yöneticisi Eğilimler Analisti John Mueller Twitter’da kendisine sorulan ” Eski Alan Adı Kullanma Google Sıralamasını Etkiler Mi? ” sorusuna kısaca “hayır” cevabını verdi. Bu her ne kadar açık bir cevap olsa da birkaç noktaya değinmek iyi olacak.

Google, yaş belirlemeyi nasıl yapıyor?

Yukarıdaki patentte tartışılana benzer şekilde, Matt Cutts web sitesi yaşını belirlemek için kullanabilecekleri diğer yöntem ve verilere atıfta bulunur ve özellikle patente atıfta bulunuyor:

“Arama sonuçlarında geçmiş verileri kullanmayla ilgili bir patent hazırladık ve 2005 yılında geri döndüğünü belirttiler. Dolayısıyla bir alanın yaşı hakkında düşünebileceğiniz pek çok yol var.”

Web sitesi yetkisi için yıl ne kadar önemlidir?

Matt Cutts açık bir şekilde bunun hakkında endişe etmemeniz gerektiğini belirtiyor ancak altı aylık bir alan ile bir yıllık alan arasında çok küçük olmasına rağmen bir fark var. Bize, 6 aylık bir alan ile 12 aylık bir alan arasında çok küçük bir fark varsa, daha eski alanlar için bir fark olup olmadığını merak etmemize neden oluyor.

“Dolayısıyla, genel olarak, web sitesi yetkisi için ne kadar önemli? Eh, benim cevabım bu kadar endişe etmemek … Altı aylık bir alan ile bir yaşındaki arasındaki fark gerçekten o kadar da büyük değil.” Matt Cutts

Matt Cutts, yeni bir web sitesinin sıralamaları göreceği birkaç aylık bir gecikmenin olabileceğini açıklamaya devam ediyor ancak bu endişe verici bir şey olmamalı.

“Bir web sitesi satın almak, insanlara neyin gelip gelmediğini söylemek için bir yer tutucu sayfa koymak ve daha sonra web sitesini geliştirip devam ettirmek genellikle iyi bir şeydir derim ve web sitenizi canlı yayınladığınız zaman sıklıkla iki ya da zaten üç ay da sonuçları alırsınız. “

Matt Cutts firmaların “eski bir alana sahip olmaya çalışmak konusunda takıntı yapmaması” gerektiğini açıklıyor. Sıralamaya geldiğinde içeriğin ve geri bağlantıların kalitesini dikkate aldıklarını vurguluyor.

İçerik geçmişine sahip olmayan eski bir alan adı satın almak yardımcı olmayacak.

SEO’nun birçok siyah şapka hilesi, eski alan adlarını satın almak ve eski geri bağlantıların ve alan adı yetkilisinin yeni içeriğin sıralamasına yardımcı olacağını umarak yeni içerik eklemektir. Google da bunu çok düşünmüş görünüyor:

“Alternatif olarak, bir belgenin içeriği, arka bağlantılarıyla ilişkili bağlantı metninden önemli ölçüde farklılık gösterecek şekilde değişirse, belge ile ilişkili alan adı önceki bir enkarnasyondan önemli ölçüde (tamamen) değişmiş olabilir. Bu, bir etki alanı Süresi dolan ve farklı bir taraf alan satın alır. Bağlantı metni, sıklıkla ilişkili bağlantı noktalarının bulunduğu dokümanın bir parçası olarak değerlendirildiğinden alan, konu üzerinde artık bulunmayan sorguların arama sonuçlarında görünebilir.Bu istenmeyen bir sonuçtur .

Bu soruna hitap etmenin bir yolu, bir alan adının odağını değiştirdiği tarihi tahmin etmektir. Bu, belgenin metninin önemli ölçüde değiştiği veya metnin metni önemli ölçüde değiştiğinde bir tarih belirleyerek yapılabilir. Bu tarihten önce tüm bağlantılar ve / veya metin bağlantıları daha sonra yok sayılabilir veya indirilebilir. “

Sonuç

Kısacası SEO çalışması yapmak için eski bir alan adı satın almak veya web sitenizin eski olması gerektiğini düşünmeniz gerekmiyor. Önemli olan web sitenizi sürekli güncel tutmak ve sosyal medyada paylaşımlar yapmak.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Eski Alan Adı Kullanma Google Sıralamasını Etkiler Mi? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek