Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Emlak Web Siteleri İçin İyi İçerikleri Nasıl Bulursunuz?

Emlak Web Siteleri İçin İyi İçerikleri Nasıl Bulursunuz?

Bir web sitesine sahip olduktan sonra emlakla ilgili içerikleri girmeniz gerektiği bölüme gelmişsiniz demektir. Şu bir gerçek ki iyi bir emlak sitesi içeriği oluşturmak için yeterli zamana, yeteneğe ve bütçeye ihtiyacınız var. Emlak sitenizi bulunduğunuz çevrede gayrimenkul alacak veya satacaklar için uğrak noktası haline getirmek için nelere ihtiyacınız var? Emlak Web Siteleri İçin İyi İçerikleri Nasıl Bulursunuz?

 

 • Alan emlak piyasanızla alakalı geniş bir içerik gövdesi;
 • Bilgiyi verimli bir şekilde elde etmek için bir site yapısı ve dahili bağlantılar;
 • Dilbilgisi ve yazım hataları içermeyen içerik;
 • İlginç, bazen mizahi veya eğlenceli ve bilgilendirici makaleler
 • Kopyalanmamış özgün içerik
 • Piyasa istatistikleri konuları

Şu bir gerçek ki emlak firması sahipleri yukarıdaki özelliklere sahip emlak içerikleri oluşturmak için yeterli zamana veya beceriye sahip değildir.

Aşağıdaki hataları yapıyorsanız kendi içeriklerinizi oluşturmamanız gerektiğini anlayabilirsiniz:

 • Yazım denetimi ile sorun yaşıyorsunuz ve yazım denetimi tüm hatalarınızı yakalayamıyor;
 • Dilbilgisi ve cümle kompozisyonunda sıklıkla hata yapıyorsunuz;
 • “Kendi”, “orada” ve “oldukları” ya da yazım denetiminin yakalayamadığı benzer hataları yanlış kullanıyorsunuz
 • Sitenizde fazla sayıda metin yazmak için zaman ya da eğilime sahip değilsiniz.

Peki kendiniz yapmak istemiyorsanız başka seçenekleriniz var mı?

Emlak Web Siteleri İçin İyi İçerikleri Nasıl Bulursunuz?

 

Başkalarının yaptıklarını ve etkili olup olmayacağına güvenebilirsiniz:

 • Ücretsiz site makalelerini kopyalayın: Sitenize kopyalayıp yapıştırmak için ücretsiz makaleler sunan sitelerden içerik alabilirsiniz. Ancak ziyaretçileriniz için iyi, ancak web’de çoğaltılmış oldukları için SEO için işe yaramaz web sitenizde kopya içerikler olduğu için arama motorlarında geriye gidersiniz.
 • Küratörlüğünü seçebilirsiniz: Bu şu anlama geliyor: emlakla ilgili herhangi bir web sitesinden içerik alıyorsunuz ancak sadece bir bölümünü alarak yazının devamını okumaları için yazının bağlantısını ekliyorsunuz. İnsanlar web sitenize gelse bile yazının devamını okumak için başka bir web sitesine gidecektir.
 
 • Şablon web sitesi ürünü kullanın: Bunlar, hızlı kurulum, kolay tasarım ve tadilat ve dahili içerik sunan şablon siteleridir. Tasarım ve değişiklik yönleri için onlarla ilgili yanlış bir şey yoktur. Ancak içerik, internetin her yerinde kopyalanacak ve size yardımcı olmayacaktır. SEO ile size zarar bile verebilir.
 • Birilerini içerik yazması için işe alma: Yazı yazan birine fikirler ve açıklamalar verilir ve makaleler sizin için yazılır. Bunlar, sitenize tamamen benzeyen makaleler olacaklardır. Arama motorları için iyi yazılmış ve optimize edilmiş olurlar, onlardan gelen en büyük değeri fark edeceksiniz.

Şu bir gerçek ki içerik oluşturmanın en ucuz yolu tabi ki zamanınız varsa kendiniz yazmaktır. Kendiniz yazamıyorsanız umarız başkasına yazdırmak için bütçeniz vardır çünkü içeriği olmayan web sitelerinin ilerleyen yıllarda ayakta kalmaları mümkün olmayacak. Gayrimenkul özel içeriği için web üzerinde farklı kaynaklar da var:

 • Serbest yazar siteleri: Bu tarz sitelere ücretsiz üye olabiliyorsunuz. Tam olarak nelerle ilgili içerik istediğinizi söyleyerek yazarlardan teklif isteyebiliyorsunuz. Yazarların profillerini inceleyerek deneyimlerini, puanlarını inceleyerek çalışma örneklerine bakabilirsiniz. Bir yazarla anlaşarak sizin için istediğiniz sayıda ve zamanda makaleyi oluştururlar. Parayı siteye ödediğiniz için iki tarafın da hakları korunmaktadır. Türkiye’de bilinen içerik sitelerinden birisi İçerik Bulutu’dur. 
 
 • Önceden yazılmış makalelerin yerleştirildiği siteler : Bu sitelerde ise çeşitli konularda yazılmış hazır makaleleri bulabilirsiniz. Örneğin 2017 Emlak İstatistikleri konulu bir makaleyi belirlenen ücreti ödeyerek satın alabilirsiniz. Bu tarz sitelerde kullanım hakkı web sitesine ait olduğundan başka kişilere de metnin satılıp satılmadığı site yöneticileriyle iletişime geçerek öğrenin.  “Tam kullanım” haklarını satın alırsanız, eserinizi sizinki gibi talep edebilir, başkaları tarafından satın alınmadığından ve alanınız için değiştirmediğinden emin olabilirsiniz.”

Siteniz için içerik satın almaya karar verirseniz, iyi yazılmış eşsiz makaleler, araştırmalarla birlikte yazılmaya başlandığında, site sayfası başına 400 ila 700 kelime arasında genellikle yaklaşık 50-60  TL arasında bulunabilir. Sayılan miktar değil, kalite ve uygun SEO stratejisi önemlidir.

 

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Emlak Web Siteleri İçin İyi İçerikleri Nasıl Bulursunuz? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek