Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
E-ticaret Hackerlarına Karşı Nasıl Korunursunuz?

E-ticaret Hackerlarına Karşı Nasıl Korunursunuz?

İnternetin ilk dönemlerinde korsanlar daha büyük paraların peşinden gidiyordu. Ancak günümüzde herhangi bir e-ticaret sitesine girebilmek için bile korsanlar aylarca plan yaparak bu iş için çalışıyor.

Ortalama bir küçük işletme sahibi korsanların hedefinde değildi ve  mutluydu. Ancak günümüzde internet üzerinden ticaret yapan büyük küçük bütün işletmeler tehlike altında.

Çevrimiçi işlemler sunan işletmeler, daha fazla giriş noktasına sahip olduklarından ve korsanların müşteri finansal bilgilerine ve kredi kartı bilgilerine erişebilmeleri nedeniyle hedefler de olabilir.

E-ticaret Hackerlarına Karşı Nasıl Korunursunuz?

Bilgisayar korsanlarına karşı savunma yeteneklerini geliştirmek isteyen e-ticaret şirketleri bu stratejileri deneyebilirler:

 

  1. Dışarıdan temin etmek

Fazladan güvenlik protokolü ile uğraşmak istemeyen basit bir çözüm, PayPal gibi önde gelen üçüncü taraf bir satıcıyla sözleşme yapmaktır. Bu, müşterilerinizin finansal verilerini PayPal ile değil, PayPal aracılığıyla sunmasına olanak tanır. Sizin ve bazen müşterilerinizin ödemesi gereken işlem ücretleri var, ancak riski üstlenmeleri için buna değer olabilir.

 

  1. Kritik Sayfalarda SSL Sertifikalarını Kullanma

Bu sertifikayı almanız, sisteminiz ile belirli sayfalarınızın ziyaretçileri arasındaki verileri şifrelemenizi sağlar. İşlemler, dış gözlemciler tarafından görülemez. Sitenizin her sayfası için SSL almak istemeyebilirsiniz, ancak en azından müşterilerinizin check-out sayfaları gibi verilerinizi girebilecekleri kritik olanları kullanın.

 

  1. Hassas Verileri Sakla Etme

Pazarlama amacıyla size sağladıkları, adlar, e-postalar, adresler ve hatta bazı alışveriş tercihleri ​​veya demografik veriler gibi bazı müşteri verilerini saklamak ve isteyebilirsiniz. Tekrarlanan müşteriler özellikle bir şey için her kaydolurken o bilgiyi vermek zorunda kalmamaktan memnuniyet duyacaklardır. Bununla birlikte, CVV2 numaraları ve son kullanma tarihleri ​​gibi kredi kartı bilgileri, şirketinize özel bir mağaza kredi kartı olsa bile hiç saklanmamalıdır. Bu şekilde, saldırıya uğradıysanız, siber saldırganlar çok fazla değer almayacaktır.

 

  1. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama kullanın

Bazı siteler müşterilere bir kullanıcı adı ve şifreyle kayıt yaptırmalarını ve iyi bir şekilde telefon etmesini ister. Ancak bu, tespit edilen bilgisayar korsanları tarafından dolanıp tahmin edilmek zor değildir. Ekstra bir önlem olarak, güvenlik sorusunu cevaplamalarını istemek için güvenli kayıt programınızı kurabilir veya kısa bir sayı ile kimliğinizi doğrulamak için girebilecekleri mobil cihazlarına metin ekleyebilirsiniz. Bu, hesaplar kurmak veya hesap bilgilerini değiştirmek için kullanılabilir.

 

  1. PCI Uyumlu olduğunuzdan emin olun

Müşterilerden gelen kredi kartı bilgilerini ve diğer ödeme türlerini kabul etmek ve işleme koymak için PCI uyumluluk standartlarını karşılamanız gerekir . İşlemlerin nasıl gerçekleştiği, bu bilgilere kimlerin erişimi ve müşteri gizliliğinin sağlanması gibi güvenlik protokollerinizi denetlemeyi ve belgelemeyi gerektirir.

 

  1. Güvenliğinizi Test Edin

Bir ihlal gerçekleştiğinde, saldırganın nerede olduğunu, ne yaptıklarını ve ayrılmalarını nasıl sağlayacağınızı anlamaya çalışırken panik yapmak doğaldır. Bunu yaptıktan sonra ne yaptıklarını, orada ne kadar kaldıklarını ve onları ve diğerlerini nasıl saklamaya çalıştıklarını anlıyoruz. Tüm bunları bir kriz durumunda yapmak yerine, bir güvenlik firması seçmek veya saygın bir siber saldırı simülasyon yazılımı kullanarak taklit bir ihlal zamanlayabilirsiniz. Hiçbir gerçek hasar yapılmayacak ve size güvenlik önlemi verecektir.

 

  1. Çalışanların Eğitimi

Bir işyerinde şirket verilerinizi veya müşteri bilgilerinizi çalmak isteyen gerçek suçlular kullanılabilir. Ya da (muhtemelen) yetkisiz e-postaları açma ve kötü amaçlı yazılımları yayma gibi hatalar yapabilecek sadık çalışanlara sahip olabilir. Şüpheli bir USB sürücüsünden yanlışlıkla virüs getirilmesi ya da mobil cihazlarını veya dizüstü bilgisayarını, birinin çalabileceği veya veri alabileceği yerden bırakılması. Düzenli güncellemelere sahip bir bilgisayar güvenlik politikası, tüm bu verilerin korunmasının önemini vurgulayabilir.

 

  1. Ağınızda Seviyeler Oluşturun

Bu, yalnızca güvenilir kişilerin daha kritik alanlara erişmek için ayrıcalıklara sahip olmasını sağlayabilir. Ağınız çalışan olarak çalışan bir kişi tarafından ihlal ediliyorsa, yine de daha yüksek güvenlik düzeylerine erişme imkanınız olmayabilir. Bazı şirketler en kritik bilgiyi özel bir terminalde çevrimdışı duruma getirmektedir.

 

  1. Satıcıları Eğitin ve Mevcut Güvenlik En İyi Uygulamalarını Kullandıklarından emin olun

Hedef ihlali, bir örgütün güçlü cephe hattı savunmasına sahip olmasına rağmen zayıf bir nokta, bir satıcının erişebileceği yerler olabilir. Hackerlar, zayıf savunulan bir satıcı ağına nasıl girileceklerini anladıklarında potansiyel olarak ağınıza erişebilirler.

 

Genel olarak, online mağazanızın siber savunmalarını güçlendirmek için yapılan en temel, en basit tavsiye, sürekli olarak bu konudaki tutumdur. Üç yıl önce her şirketin masaüstüne yönelik anti-virüs programlarına yapılan yatırım akıllıca olmuş olabilir, ancak günümüzde bilgisayar korsanları daha düzenli ve beceriklidir, bu nedenle eski yöntemler ve araçlar düzenli olarak güncellenmelidir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

E-ticaret Hackerlarına Karşı Nasıl Korunursunuz? yazımıza yorum yapabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek