Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Cafenizin Neden Bir Mobil Uygulamaya İhtiyacı Var

Cafenizin Neden Bir Mobil Uygulamaya İhtiyacı Var

Mobil uygulamaların gerekliliğinden bahseden birçok yazı okumuşsunuzdur ancak bu yazılar genelde mobil uygulamanız olmazsa başınıza gelebilecek kötü senaryolarla dolu. Biz bu defa farklı bir şey yapalım dedik ve belli bir sektöre odaklanarak bir mobil uygulama ile cafe veya restoranınız için neler yapabilirsiniz. Cafenizin Neden Bir Mobil Uygulamaya İhtiyacı Var birlikte inceleyelim.

Starbucks sadece 5-6 liraya sattığı kahve sayısını arttırmak için mobil uygulama kullanmaya başladı. Ve bu mobil uygulama ile sadece 3 ayda -evet sadece mobil uygulama üzerinden gelen gelir ve 3 ayda- tam 1.9 milyar dolar olarak açıklandı. Yüklediğiniz bakiyeyi mağazada kullanmak için öde seçeneğinde görünen QR kodu baristaya okutmanız yeterli. İlk kullanıcılarına bir kahve ödülü sunan mobil sadakat uygulaması, siz harcadıkça yıldız biriktirerek hediye lezzetler kazanmanızı sağlıyor.

  1. Konum Tabanlı Fırsatlar:

Mobil uygulamalar ile restorana veya cafeye 50 mt veya siz ne kadar isterseniz yaklaşan müşterilerinize mobil bildirimler yollayabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz hangi cafeye gireceklerine karar vermedilerse sizin mobil uygulama bildirimlerinizle size yöneleceklerdir. Karar verme sürecini hızlandırmak ve lehinize çevirmek için harika bir fırsat. Ayrıca mobil uygulama bildirimlerinin %97 okunma oranını sahip olduğunu unutmayın.

Örneğin Amerika’da kullanılan Bookatable uygulaması ile insanlara yaklaştıkları restoranlardan bildirim gidebiliyor. Müşteriler bulundukları kafe veya restoranlarda yer bildirimi yapabiliyor ve böylece arkadaşları da onları görerek yanlarına gelebiliyor.

2.Müşteri sadakatini sağlarsınız:

Push bildirimleri göndererek müşterilerinize puanlar ve indirimlerle ilgili son etkinliklerinizi gönderebilirsiniz. İnsanlar indirim ve kampanya bildirimlerine dayanamazlar. Örneğin kahve ve cheesecake menüsü oluşturarak o günkü indirimi cafenize yaklaşan müşterilere bildirim olarak gönderebilirsiniz. Kafenize veya restorana gelen her müşteri barkod okutarak her gelişlerinde puan kazanabilir. Bu tarz etkinlikler insanların sürekli sizi tercih etmelerini sağlayacaktır. Starbucks’ın başarılı olmasının sırrı da buydu belkide. Örneğin 10 kere Starbucks’a giden bir müşteriye 11. defa gittiğinde istediği bir kahve hediye ediliyor.

3. Siparişlerinizde düzeni sağlar:

Telefonla sipariş almak artık çağ dışı bir uygulama gibi görülüyor. Ayrıca telefonda biriyle konuşup adresini yazmak, siparişini almak için neden zaman harcıyorsunuz? Uygulama içi ödeme de ekleyerek mobil uygulamanızdan siparişleri alabilir ve kısa sürede teslimatların yapılmasını sağlayabilirsiniz. İnsanlar artık çoğunlukla kartla ödeme yapıyor ve kapıda bir süre ödemeyle uğraşmak istemiyorlar.

4.Restoran rezervasyon işlemleri için kullanılabilir:

Rezervasyon alan işletmelerin müşteri sayısını oldukça arttırdığı görülüyor. Rezervasyon sayfanızın arka plan resmini şık bir restoran resmi yaparak, rezervasyon işlemini keyifli hale getirebilirsiniz.

5.Daha iyi ve yerinde hizmet:

Restorunuz için bir mobil uygulama oluşturmak çoğunlukla müşteriye ve deneyiminize hitap etmekle birlikte, bunlardan birinin kullanılması yerinde hizmet ve onu yansıtacak incelemeleri de geliştirebilir. Örneğin: Bir sandiviç dükkanı işletiyorsunuz ve öğle yemeği saatlerinde özellikle doluyor. Dükkanınız küçük olduğu için her gün öğlen saatlerinde önü tık tıklım doluyor ve sadece siparişini alıp gitmek isteyen insanlar veya bir kenarda oturup yemeğini yemek isteyenler birbirine çarparak sipariş vermeye çalışıyor. Mobil sipariş alarak bu yığılmayı engelleyebilirsiniz. Dükkan içi yerine getirme işlemini beklemek yerine personeliniz yeni bir emir geldiği anda görebilir, bir araya getirip fiyatlandırır ve derhal uygulanmaya hazır hale gelir. Böylece müşteriniz gelerek bir iki dakikada siparişini alır ve gider.

6.Sosyal Paylaşım:

Mobil uygulamanıza bir hatırlatıcı ekleyerek insanlara siparişlerini, rezervasyonlarını hatırlatabilirsiniz. Ofiste çalışırken birden öğlen arası geldiğini fark eden kişiler yemek söylemeye vakitlerinin kalmadığını fark ederler. Ancak bundan yarım saat önce hatırlatma mesajı aldıklarında anında sipariş verirler ve öğlen molasında yemekleri gelmiş olur.

Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde rahat paylaşım olanağı sunarak restoranın veya kafenin reklamının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Neden ortak sipariş platformlarına boşuna komisyon ödüyorsunuz? Bir mobil uygulamayla daha birçok avantajı elde etmiş olacaksınız.

Mobil Uygulama Geliştirme çalışmanız için Medanis Bilişim AŞ olarak ekonomik mobil uygulama paketleri hazırladık. Yılların verdiği tecrübe ve profesyonellikle kaliteli ve uygun fiyata mobil uygulamalar ve web siteleri yapıyoruz. Bizimle iletişime geçerek profesyonel bir mobil uygulama sahibi olabilirsiniz.

Cafenizin Neden Bir Mobil Uygulamaya İhtiyacı Var yazımıza yorum bırakarak makalemizi geliştirmemizde destek olabilirsiniz. Sizce bir cafe veya restoran başka mobil uygulamadan nasıl yararlanabilir? Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederiz.

 

 

About Author

Medanis Destek

Sonraki Yazı