Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
AMP Nedir ve Web Sitenize Nasıl Fayda Sağlar?

AMP Nedir ve Web Sitenize Nasıl Fayda Sağlar?

Google 2016 yılında Hızlandırılmış Mobil Sayfalar projesini başlattı. Bu projeyle Google daha hızlı ve daha iyi mobil web siteleri konusunda ne kadar ısrarcı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Günümüzde internet trafiğinin yarısından fazla mobil internetten geliyor ve Google bu bize Google’ın neden daha iyi mobil siteler istediğini açıklıyor. Bazı web sitelerinin sol üst köşesinde AMP yazdığını görmüşsündür. AMP Nedir ve Web Sitenize Nasıl Fayda Sağlar?

AMP nedir?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar veya İngilizce kısaca AMP, hızlı yükleme süreleri için özel olarak tasarlanmış soyutlanmış bir HTML kodu biçimini temsil eder. AMP HTML, bir web sayfasının, JavaScript ve diğer üçüncü parti komut dosyaları da dahil olmak üzere, mobil ortamda çok daha yavaş yüklenmesine neden olan tüm öğeleri kaldırarak performansı artırır. Google, AMP HTML kullanılarak yapılan bir sayfanın, söz konusu sayfanın AMP olmayan normal sürümüne kıyasla %15’den daha fazla yükselerek %85 daha hızlı bir sayfa yükleyebileceği konusunda ısrarcı.

 

AMP Nasıl Çalışır?

AMP’yi olduğu kadar hızlı hale getirmek için, geliştiriciler geleneksel bir web tasarım dili olan daha akıcı bir CSS kodu sürümü kullanmak zorundaydı. Ayrıca, belirli HTML etiketleri artık AMP tarafından desteklenmiyor; bu, görüntülemek istediğiniz içeriğin dışında hiçbir şey için çok az alan olduğunu ifade ediyor. Sayfaların kendileri statik olsa da, geliştiriciler toplumsal yayınlar, videolar ve reklamlar gibi zengin medya nesnelerini kolayca yerleştirebilir. AMP sayfaları, bir web sitesinin hem masaüstü hem de mobil sürümünden tamamen ayrıdır.

Sadece bu değil, aynı zamanda Google’ın hız ve erişilebilirliğin artırılması için içeriği önbelleğe almaya da dayanıyor . Bu, içerik üreticileri ve yapımcılarının dosyalarını üçüncü taraflar tarafından önbelleğe alınmasına ve içeriklerini ve diğer benzer platformları kendi içeriklerini önbelleğe almasına veya hatta yansıtabilmesine ve daha da hızlı bir şekilde son kullanıcıya sunmalarına imkan tanıyan yayıncılara sunar. İyi haber şu ki, tüm AMP’ler Google, özellikle de Google AMP Cache tarafından önbelleğe alınmakta ve maliyeti hiç ödemektedir.

 

AMP neyi amaçlıyor?

Şu anda, tüm AMP’lerin çoğunluğu farklı çevrimiçi yayıncıların haber hikayeleridir. Bununla birlikte, AMP’nin haberlerden başka ek işletmeler için yakında alakalı olacağını söylemek de güvenlidir.

AMP’nin Faydaları Nelerdir?

Mümkün olduğunca basitleştirmek için, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı kullanmanın getirdiği en büyük yarardan biri, sayfa yükleme hızlarındaki inanılmaz artıştır. Neden yükleme hızında küçük bir artış bu kadar büyük bir yarar sağlıyor? İnternet kullanıcılarının üçte biri sayfa yüklenme hızı 3 saniyeyi geçtiği an siteden çıkıyor. Bu göz önüne alındığında, işletmelerin potansiyel olarak gelirlerini kaybetme şansının azalmasını sağlar. Bu, özellikle çevrimiçi reklamcılıktan kar elde eden işletmeler için önemlidir.

AMP’ler ve İçerik Oluşturma

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar mevcut HTML ve CSS teknolojilerinin üzerine inşa edilmiştir. Bu, içerik oluşturma , yayıncılık dünyasının çoğunun zaten kullandığı geliştirme sürecini takip ettiği anlamına gelir. Çoğu içerik yönetim sisteminin otomatik olarak AMP içeriği üretebilen özel eklentilere sahip olması gerekir.  WordPress, web sitesinde barındırılan yayınların AMP sürümlerini dinamik olarak üretebilen WordPress AMP eklentisi için kendi eklentisine sahiptir. Böylece profesyonel bir bilgiye sahip olmadan AMP içerikleri üretebilirsiniz.

AMP’ler ve SEO

AMP’ler, arama motoru optimizasyonu için tek başına düşünülmüş bir faktör değildir; ancak bunların uygulanması, Google’ın mobil ilk yaklaşımıyla el ele gider. Bunun anlamı, web sitenizin sıralamada muazzam bir artış sağlamayacağı, ancak AMP sayfalarına sahip web sitelerinin, AMP olmayan sayfalara karşıt olarak kesinlikle tercih edileceğidir. Yükleme hızı, diğer taraftan, arama motoru sıralamaları ile doğrudan ilgilidir. Hızlı yükleme süreleri nedeniyle daha düşük hemen çıkma oranı olan ve daha fazla tıklama alan bir AMP sayfası, son kullanıcılar için kendisini değerli kanıtlayan sıralamalarda kesinlikle daha üst sıralara yerleşecektir.

AMP’ler ve Para Kazandırma

Yayıncılar, mevcut web sayfaları ile reklam envanterinin tam kontrolündedir ve AMP’nin aslında ödeme duvarlarını ve abonelikleri desteklemesi iyi bir şeydir. Bu, içerik oluşturucuların ve yayıncıların anonim kullanıcılar, ölçülü kullanıcılar ve aboneler için izleme deneyimini daha da ileri götürmesini sağlar.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

AMP Nedir ve Web Sitenize Nasıl Fayda Sağlar? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek