Logo

Açıklamalı Web Sitesi Tasarımı ve Geliştirme Süreci


paylaş
Açıklamalı Web Sitesi Tasarımı ve Geliştirme Süreci

Web tasarım ve geliştirme süreci, diğer iletişimle ilgili süreçlere kıyasla oldukça farklıdır. Aşağıda açıklanan web sitesi tasarımı, web geliştirme ve özel yazılım geliştirme sürecinde birden fazla adım yer alıyor. Açıklamalı Web Sitesi Tasarımı ve Geliştirme Süreci ile web sitenizin tasarlama aşamasında neler yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Açıklamalı Web Sitesi Tasarımı ve Geliştirme Süreci

Projenin Tanımı

İlk adım, web sitesinin varlığının, web uygulamasının veya özel yazılımın ana nedenlerini belirlemek ve müşterinin kendi web sitesi ve yazılımı ile neyin başarmak istediğini belirlemektir.

Web geliştirme şirketi için bu süreçteki ilk adım, site / yazılım hedefleri ve hedef kitlenin ihtiyaçlarını anlama ve büyük rakipleri analiz etme konularında kuruluşlarla veya paydaşlarla görüşmektir.

Bu tanım sürecinin amacı, doğrudan kuruluşun stratejik hedefleriyle ilgili ölçülebilir sonuçları tanımlamaktır.

Proje Kapsamı

Web programcıları için bir sonraki ve kritik adım, projenin kapsamını belirlemektir. Geliştirme şirketi, özel web tasarımı, web geliştirme veya özel yazılım geliştirme projesi için belirli etkinlikler, çıktılar ve belirli zaman çizelgeleri ve kilometre taşları tanımlayan iyi tanımlanmış bir proje kapsam planı oluşturmalıdır.

Bu, müşteriler için açık beklentiler belirlemenize yardımcı olacaktır. Web tasarım ve geliştirme projelerini izlemenin en yaygın yöntemlerinden biri, bunun için özel olarak üretilmiş proje yönetimi yazılımlarını kullanmaktır; bu, müşterinin projenin ilerleme sürecini izlemesine yardımcı olur.

Site Mimarisi / Taslak Tel Çerçeveler

Bir sonraki adım, web sitesi ve özel yazılım geliştirme için bir site haritası veya site mimarisi oluşturmaktır. Web sayfalarının nasıl görüneceğine ilişkin taslak tel çerçeve olabilir.

Bir site haritası oluşturarak, sitenin tüm anahtar sayfalarını dikkate aldığınızdan emin olursunuz. Bu, bu sayfaların birbirleriyle olan ilişkisini gösterir ve sitenin genel gezinme biçimini tanımlar.

Bir tel kafes oluşturmak, web sayfalarının nasıl göründüğüne dair bir görüntü sunar. Gerçek tasarım öğeleri gösterilmese de, tel kafes hala size web sitesinde içerik hiyerarşisini tanımlamak için bir rehber sağlayabilir.

Görsel Tasarım

Sitenin tel kafesini tamamladıktan sonra, bir sonraki adım web sitenize görsel bir tasarım vermektir. Web sitesinin genel görünümü ve hissi, markanın veya kuruluşun görsel sunumuna dayanacaktır. Web tasarımcıları ve web sitesi programcılarının web tasarımında markanın temel algısal fikirlerini iletmesi gerektiğinden organizasyonun markası görsel tasarım sürecinde kilit rol oynamaktadır.

Kiraladığınız özel web tasarımı ve geliştirme şirketi önce genelde ana sayfanız için bir tasarım taslağı ve web sitenizin bir iç / içerik sayfası sağlar. Tasarımı onayladıktan sonra daha fazla tasarım ve geliştirme yapacaklardır.

Web Sitesi Geliştirme

Tasarımınız onaylandığında, ileri bakmak için bir sonraki adım, sayfaların tasarımını incelemek, eski içeriği rafine etmek, yeni içerik oluşturmak ve web sitesinde görünecek grafik, slayt gösterileri vb. gibi medya yaratmaktır.

Web geliştirme şirketi şimdi tasarımı HTML / CSS'ye dönüştürecek ve web sitesinin işlevsel olmayan bir prototipi sağlayacaktır.

Web sitesinin işlevsel olmayan prototipini inceledikten ve onayladıktan sonra, web sitesi programcıları web sitesini işlevsel hale getirecektir.

Web sitesi tasarımı ve geliştirme sürecinde önemli bir adım olan CMS'nin (içerik yönetim sistemi) kendi web siteleri için kullanmak istedikleri şekilde müşteri ile iletişime geçerek son hali verilir. Müşteriler arasında bazı popüler tercihler WordPress , Joomla ve Drupal'dir.

Siteyi Sınama

Web sitesini başlatmadan önce, iç izleyici ve belirli sayıda kişinin görüntüleyebileceği üretim sunucusuna yerleştirilir. Kalite güvencesi ekibi, web sitesinin mobil duyarlı olup olmadığını ve web sitesi proje kapsamındaki gibi çalışıp çalışmadığını test eder.

Web sitesini başlatmadan önce ele alınması gereken birçok konu olduğu için site testi çok kritiktir. Siteniz başlatıldıktan sonra düzgün bir şekilde görünmüyorsa, tüm kuruluş markasının çok olumsuz bir etkisi olacaktır. Bu nedenle, sabitleştirilecek tasarım unsurlarını tanımladığı için bu adım oldukça gerekli ve kritik.

Başlatma

Tüm test adımları tamamlandıktan sonra, büyük günün vakti geldi. Projeyi organizasyon paydaşlarıyla birlikte incelediniz ve onayladınız ve gayet iyisiniz. Ancak süreç burada bitmiyor.

Lansmandan sonra bile, kullanıcı geribildirimine hazırlıklı olmalısınız. Web sitesinde mümkün olan en hızlı değişiklikleri yapmayı ve bunun için hızlı ayarlamalar yapmayı düşünebilirsiniz.

İşte temel Açıklamalı Web Sitesi Tasarımı ve Geliştirme Süreci. Web sitenizi tasarlamak ve geliştirmek istiyorsanız ve profesyonel bir web tasarımı ve geliştirme şirketi arıyorsanız, Medanis Bilişim AŞ. size yardımcı olabilir. Lütfen aşağıdaki iletişim formunu doldurarak fiyat teklifi isteyin .

Etiketler: web tasarım süreci web tasarım aşama web tasarım plan

paylaş

İlgili YazılarYorumlar