Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi?

Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi?

Google, araştırmacılarına değer vermeyi istiyor, çünkü bir araştırmacı hizmetten ne kadar fazla kazanırsa, Google’ı o kadar çok kullanacaktır. Bu, Google’ın reklamlardan daha fazla gelir elde etmesine ve diğer hizmetlerinin de kullanılmasına yardımcı olur. Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi? yazımızda bu yüzden Goolge’ın SEO için nelere dikkat ettiğini ele alacağız.

Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi? Tabi ki etkiler. Web sitenizin kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmelisiniz. Her şey, deneyiminizi KULLANICI için daha iyi hale getirmektir; bu da, sayfanızı tarayan bir Google bot için daha iyi bir deneyim sağlar.

Bu gibi şeylere baktığımızda, SEO teorik bir bakış açısından daha pratik bir perspektife geçer. SEO’yu artık bir numaralı oyun olarak görmüyoruz. Temel hedef “ortalama ziyaretçimiz için kullanıcı deneyimini ne kadar iyi yapabiliriz?” olmalıdır.

Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi? sorusuna bu açıdan bakmak, yalnızca işinizi çok daha iyi hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda Google’da sıralama yapmanın mutlak en iyi şansını verir! İşte Google’ın sitenizde aradığını, şu anda bildiğimiz sayfalık değişiklikleri içeren bir liste:

 • Gezinme – kullanımı kolay mı, kafa karıştırıcı mı?
 • Tıklama-sayfa – Bir ziyaretçinin en önemli sayfalarınıza ulaşması için kaç tıklama gerekiyor?
 • Site yükü hızı – siteniz hızlı bir şekilde yüklenir mi veya uzun sürebilir mi?
 • İçerik – düzenli olarak yayınlanan içerik nedir ve ne kadar süredir yayınlanıyor?

Tabi ki daha birçok maddeyi listeye ekleyebiliriz ancak temel nokta Google kullanarak arama yapan insanların bundan memnun kalmasını sağlamak olacaktır.

Peki, eski soruna geri dönün: Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi? KESİNLİKLE!

Tasarım , kullanıcı deneyiminin BÜYÜK bir parçasıdır. Tasarımınız iyi değilse, istediğiniz kadar SEO çalışması yapın çok fazla ilerleme kaydedemezsiniz! Tasarım , oyunun bu noktasında SEO’nun ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle siteniz için SEO yaptığınızda, tümünün birinci kare – sitenizin neye benzediğini ve kullanıcıların kendisine nasıl gideceğini anlayın!

Peki hangi tasarım bölümleri gerçekten önemlidir? Bu makalenin geri kalanında, # 1 numaralı sayfada sıralamada mutlak en iyi şansı elde etmek için odaklanmanız gereken bazı önemli tasarım noktaları hakkında konuşacağız.

# 1 Önceliğe karar verin

“Yeni SEO” ürününün en büyük yararı, yalnızca Google’da daha iyi sıralamalar almamanız değil … aynı zamanda müşterilerine daha fazla değer sunan bir iş kuruyorsunuz demektir! Sonuç olarak, işletmeniz sıralamanızla büyüyecek.

Tasarımın ve SEO’nun büyük bir kısmı, müşterilerinizin web sitenizde karaya çıktıklarında gerçekten ne istediklerini bulmaktır. Bunu anladıktan sonra, o sitenin çevresindeki tüm siteyi tasarlayın. En önemli içeriği ekranın üst kısmına yerleştirin. Navigasyonun öncelikli önceliklerinize uyduğundan emin olun.

Bu, ayrıca, Google bot botlarının sitenizin neyle ilgili olduğunu bilmesini kolaylaştıracak ve hızlı ve kolay bir şekilde dolaşacaktır.

Site Yükleme Zamanı Bir Büyük Fırsattır

Kullanılabilirlik giderek artan şekilde, üst düzey optimizasyon araçlarının unuttuğu en büyük faktör site yükü hızıdır. Ve bunun bir sürü tasarımı ile ilgisi var. Web sitenizde çok fazla resim varsa veya CSS küçültülmemişse, bu durum sitenizin yükleme hızında büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Google aslında çıktı ve yavaş bir yükleme siteniz varsa, optimize edilmiş bir sitenin yanı sıra derecelendirilmeyeceğini belirtti. Ayrıca, sitenizin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, bir kullanıcının sayfayı tıklama ihtimali o kadar artar veya “Google’ın algoritmasına kırmızı bir bayrak olan sıçrama” da olur.

İyi Planlanmış SEO ile Başlamak En Kolay
SEO'yu akıllarından başlayarak mükemmel şekilde optimize edilmiş bir siteyi elde etmenin en kolay yolu

 

Umarız tasarım ve SEO’nun birbiriyle ilgisi olmayan iki ayrı fikir olmadığını fark etmişsinizdir. Bu noktada, tasarım SEO için başka herhangi bir unsur kadar önemlidir. En iyi dereceleri isterseniz, en baştan SEO’yu düşünerek bir site tasarlamanız gerekir.

Kullanıcı deneyimi basit ve etkili olmalı, müşteri aradıklarını neredeyse birkaç saniye içinde bulmalı ve site son derece hızlı bir şekilde yüklemelidir.

2015-2016 yıllarına baktığımızda Backlinklerin SEO için ne kadar önemli olduğunu görürüz.

Tabii ki, Google popüler olduğunuza inanmak istiyor ve geri bağlantılar kendilerine ait olduğunu göstermenin bir yoludur, ancak artık Backlinklerin SEO’da büyük bir önemi kalmadı. Neden? Çünkü satın alınabileceğini biliyorlar!

Google, ziyaretçileri için neyin önemli olduğunu bulmak için çok fazla zaman, çaba, enerji ve para ayırmıştır ve en iyisi, bulguların tümünü web tasarımcılarla  ile paylaşmışlardır.

Gerçekten önemli olanı ve ne bulacağınızı öğrenmek için rehberlerini okuyabilirsiniz. TASARIM DÜŞÜNÜYOR!

İyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak, yalnızca Meta etiketlerinizde, başlıklarda ve URL’de anahtar kelimeler bırakmakla kalmaz. Sadece kaliteli, özgün, alakalı, taze ve bilgilendirici içerik oluşturma konusunda değil, yalnızca gezinmek kolay iyi tasarlanmış bir web sitesi oluşturmak değil, bunların hepsi web sitenizde olmalı!

Yani, web sitenize bakmak için zaman ayırın, gerçekten bakmak demek! Tüm önemli bilgilerinize kolaylıkla ulaşabileceğinizden emin olmak için siteyi gezmek için zaman ayırın. SEO standartlarınızı, site yükleme sürenizi, mobil uyumluluğunuzu ve site yapısını kontrol etmek için SEO araçlarını kullanın .

Bir ziyaretçi web sitenize Google’dan yönlendirildikleri için geldiyse, Google mümkün olan en iyi deneyime sahip olduklarından emin olmak istiyor. Sonuçta, Google bunları doğru olarak mı göndermiş? Web sitenizi her arama sonuçlarına yerleştirdikleri sırada, onların itibarları budur. Kaliteyi sunmazsan, ne olduğunu tahmin et, geriye düşersiniz!

Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi? Sitenizin görünümü önemli mi?

 • Sitenizi sığdırmaya çalıştığınız bir şablonunuz varsa şansınız o kadar da iyi görünmüyor olabilir. Daha kaliteli bir sayfa için özel bir web sitesi oluşturmak için zaman ayırın. Tasarımınızı varolan bir şablona sıkıştırmaya çalışmaktan çok, ihtiyacınız olan şeyi oluşturmak daha kolaydır.
 • Birbirinizi tamamlayan renkli yazı tipleri ve arka planları kullanın, birbirlerini boğmayın.
 • Nav menülerini kullanırken, dikey menüler yerine yatay menü tercih edin. Yatay menüler, ziyaretçinin en iyi görüntüyü ve en doğal hissi sunuyor.
 • Hızlı bir yükleme süresi sağlamak için kodunuzu ve web programlamanızı en düşük seviyede tutun.
 • Daha hızlı bir yükleme süresi ve daha iyi kullanıcı deneyimi için web sitenizin toplam boyutunu yoğunlaştırmak için bir sıkıştırma aracı kullanın.
 • Harekete geçirici mesajlar’ı ziyaretçilerin sayfanıza girer girmez görebileceği yere yerleştirin.
 • Açılış sayfalarını basit, anlaşılır ve noktaya getirin.
 • Alakalı ve anlamlı görüntüleri kullanın, yer kaplamak uğruna görüntü kullanımını önleyin.
 • Ziyaretçilerin okuyabileceği bir yazı tipi kullanın, biraz süslü bir yazı tipi değil, onları göz ardı et. Sözlerinizi okuyamazlarsa, gidecekler.
 • İyi bir mobil tasarıma sahip olduğunuzdan emin olun. Çoğu kişi bugünlerde web sitenizi bir cep telefonundan veya başka bir cihazdan ziyaret ediyor. Dolayısıyla, bu kullanıcılar için ayrı bir sayfanın gerekli olabileceğini unutmayın. Ayrı bir mobil sayfa seçeneği mevcut değilse ve masaüstünde oluşturulan sayfa gezinmek zorsa, cihazlarının cihazını bırakmasını ve bilgisayarlarında çalıştırılmasını beklemeyin; sitenizi kapatmanız ve bir sayfaya geçmeniz çok daha kolaydır.
 • Bir kural olarak: Eğer ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, yapmayın! Bu, sitenizi karıştırmadan önce size yardımcı olması için birilerini tutmanız ve muhtemelen bir işletme sahibi olarak itibarınız olması anlamına gelir. Kendiniz yapmayı planlıyorsanız, onları almadan önce hareketlerinize güveninceye kadar biraz daha okuyun, okuyun ve okuyun.
Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Web Tasarımı SEO’yu Etkiler Mi? için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.
About Author

Medanis Destek