Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Tasarımcı Kiralarken Yapılan En Büyük Hatalar

Web Tasarımcı Kiralarken Yapılan En Büyük Hatalar

Şimdi yazacaklarımız web tasarımcıların hoşuna gitmeyebilir çünkü yaptıkları işi büyülü ve karmaşık bir işmiş gibi göstererek müşterileri yanıltmak için kullanabiliyorlar. Web Tasarımcı Kiralarken Yapılan En Büyük Hatalar yazımızla web tasarıcı seçerken hangi hatalardan uzak durmanız gerektiğini öğrenebileceksiniz.

Web Tasarımcı Kiralarken Yapılan En Büyük Hatalar:

1. Çok Az Öde

Herkes bir şeylere ücretsiz ya da çok az fiyata sahip olmak ister. Web site tasarımı da farklı değil.

Çoğu insan bir web sitesine binlerce lira para verdiğinde bunu kaybedilen bir para olarak düşünür ancak tersine birkaç yüz liraya web sitesi yaptırdıklarında kar ettiklerini düşünürler. Öyle değil mi?

Tabii ki, bu tam olarak doğru değil.

Çoğu insan için bir web sitesinin nihai amacı, ucuza yaptırarak kar etmek değil, para kazanmak olmalıdır.

Çoğu insanın kendi hizmetlerini pazarlamak veya bir ürünlerini satmak için web siteleri bulunur. Her iki durumda da, ondan para kazanmaya çalışıyorlar.

Web sitenizden para kazanabilmek için kesinlikle profesyonel ve kaliteli bir web sitesine ihtiyacınız var. Mobil uyumlu olması gibi olması gereken birçok özellik var ve bunlar çok ucuza mal edebileceğiniz şeyler değil.

 

“ÜCRETSİZ” BİR WEB SİTESİ OLUŞTURUCUSU KULLANMA

Ücretsizi özellikle tırnak içine aldık çünkü her şey bedelsiz olsa dahi mutlaka bir maliyeti olacağını vurgulamak istedik.

Gerçek şu ki, Squarespace gibi “ücretsiz” sitelerin işimizle hiçbir ilgisi yok.

Düğün fotoğrafçısı örneğini verebiliriz. Çok iyi, profesyonel bir fotoğraf makineniz var. Neden binlerce lira fotoğrafçıya vermek yerine, arkadaşınızdan bu makineyle fotoğraf çekmesini istemiyorsunuz?

Cevap çok basit. Bu düğün gününüz. Hayatınız en önemli günlerinden birisi ve siz bunu riske atamazsınız. Profesyonel ve kaliteli bir çalışma olsun istersiniz.

Web siteniz için de aynı şey geçerlidir. Küçük ya da orta ölçekli bir işletmeniz olabilir. Tabi ki büyük işletmeler gibi web sitenize 10 binlerce lira harcamanız gerekmiyor. Ancak standartın üzerinde bir web sitesine sahip olmalısınız çünkü web sitenizden para kazanacaksınız. Bu yüzden bir profesyonelle çalışamanız gerekir.

 

ÇOK UYGUN FİYATA ÖZEL TASARIM YAPTIĞINI SÖYLEYEN AJANSLAR

Çevrimiçi olarak arama yaparsanız, uygun fiyata özel bir web sitesi vermeyi iddia eden bu devasa, genel görünümlü tasarım firmalarından birçoğunu bulacaksınız.

Bu web sitesi tasarımı firmaları, sadece renkleri ayarladıkları bir şablon satıyorlar. Gerçek tasarımcı muhtemelen Hindistan’da, Bangladeş’teki veya başka herhangi bir ülkedeki asla konuşmadığınız bir adam.

Sitenin kendisi muhtemelen oldukça genel bir görünüme sahip olacak.

Ve hepsinden önemlisi, ekstra sayfalar, e-posta hesabı, CMS, iletişim formu gibi tüm öğelerden sizden ekstra para isteyecekler.

Dikkat: Birkaç kuruş tasarruf edeceksiniz diye hemen işe atlamayın. Profesyonelce olmayan bir siteyle işletmenizin neden olduğu uzun süreli etkiyi düşünün.

2. Çok Fazla Ödeme

İşte web sitesi tasarımı ile ilgili küçük bir sır. Tasarım için gizli veya ileri programlar yoktur.

Bir site için 1000 TL veya 10.000 TL öderseniz de, tasarım büyük ölçüde CSS ve HTML’den oluşur.

Sitenizde ekstra 10.000 lira öderseniz, HTML ile işaretlenmiş ve CSS kullanarak biçimlendirilmiş bir sayfaya sahip olduğunuz gerçeğini değiştirmez.

Muhteşem bir web sitesi olan Apple.com gibi bir siteye giderseniz, tasarım için yalnızca CSS ve HTML’dir. (Evet, elbette işlevsellik açısından diğer birçok komut dosyası kullanıyorlar, ancak tasarımla ilgili olarak, devam eden özel bir şey yok.)

Dikkat: Yapmanız gerekmediğinde web siteniz için çok fazla ödeme yapma hatasına düşmeyin. Ve karmaşık web sitesi terminolojisinin sizi tasarımcının sihirbaz olduğunu düşünmelerine teşvik etmeyin!

3. Web sitenizi oluşturmak için bir Tasarımcı Kiralama

Tasarımcılar, ister web sitesi tasarımcısı olsun ister grafik tasarımcı olsun ister istemez sanatçılardır.

Bundan dolayı, esas olarak, şeylerin nasıl göründüğü ve estetik açıdan hoşa giden ve güzel olan bir şeyle kendiliğinden ilgilendiklerini kastediyoruz.

Fakat!

Bir çok tasarımcı, bir web sitesinin olma amacını anlamıyor.

İPUCU: Sadece güzel olmak değil.

Hayır, bir web sitesinin amacı, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi satmaktır.

Ve genellikle bir web sitesinin amacı, ziyaretçiyi sizinle iletişim kurmak için teşvik etmektir, böylece bir gün para vermeye başlarlar.

Tasarımı fazla odaklanmış biri ile çalışmanın problemi, bunu görmezden gelmektir.

Çirkin bir web siteniz olması gerektiğini mi söylüyoruz? Tabii ki değil!

Ancak, ayın sonunda güzelliği bir banka hesabına yatıramazsınız.

Dikkat: Harika bir siteyi ziyaret ettiğinizi nasıl anlarsınız. Düşündüğünüz zaman değil, “Vay canına! Ne güzel görünümlü bir web sitesi! “Ama kendiniz düşündüğünüz zaman,” Vay canına! Bu ürünü veya hizmeti almalıyım! ” denilmesi lazım.

4. Bir CMS almıyor

CMS, İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelir ve temelde ne olduğunu, kendi web sitenizi yönetmenizi ve güncellemenizi sağlayan bir programdır.

Geçmişte, bir siteyi güncelleyebilecek tek yol, kodun tek tek sayfalarını manuel olarak düzenlemekti.

Bir CMS ile sitenizin içeriğini değiştirebilir, resimler ekleyebilir veya web sitesi geliştiricisi olmaksızın kendi başınıza sayfa ekleyebilirsiniz.

CMS olmadan sitenizi güncellemeniz veya değiştirmeniz gerektiğinde web geliştiricisine el altında kalırsınız.

Bu yalnızca ek bir maliyettir, aynı zamanda hızlı bir şekilde değişiklik yapmanız gerektiğinde kabusunuz olabilir; yalnızca güncellemeleri yapmak için web sitesi tasarımcınıza ulaşamayacak durumdadır.

Paket içeriği: Tasarımcınızın bir CMS ile çalıştığından ve umarım yaygın olarak WordPress, Joomla veya Drupal gibi kullanıldığından emin olun.

5. Gizli maliyetler

Birçok web sitesi tasarımcısı sizi cazip bir fiyatla cezbedecek, sadece satışlarınızı ve ek masraflarınızı sınırsız bir şekilde kışkırttıktan sonra sizi şaşırtacak.

Bir tasarımcı seçerken bu kabustan kaçınmanın en iyi yolu, proje ihtiyaçlarınız hakkında çok net olmak ve tam ücreti açıklayan bir sözleşme anlaşmasında yazılı olarak belgelemektir.

 

Sözleşme ile web sitelerine doğrudan bağlantılar içeren bir çok kaliteli incelemeye sahip olan tasarımcı gerçekten iyi bir iş çıkardığını ve arkanızda durmaya istekli insanların olduğunu göstermektedir.

Web sitesi tasarımcısının eski müşterilerine deneyimlerinden nasıl hissettiklerini öğrenmek için korkmayın. Referansları mutlaka inceleyin.

6. SEO ve Sosyal Medya

Kimsenin bulamadığı müthiş bir web sitesine sahip olmanın hiçbir anlamı yok.

Ne yazık ki birçok insan binlerce lira harcadıktan sonra web sitesine kimsenin gelmediği şikayetiyle bize gelebiliyor.

Sitenize yapmanız gereken en iyi iki trafik kaynağı, bildiğiniz insanlar aracılığıyla, Sosyal Medya’dır ve Google, yani SEO’dur.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu demektir ve insanların organik (ücretsiz) Google arama sonuçlarında sizi nasıl bulduklarına bağlıdır.

Sosyal Medya, Facebook, Twitter, YouTube ve Yelp gibi siteleri içerir; burada insanlar, ağızdan ağıza seslenerek birlikte buluşuyor ve deneyimleri paylaşıyorlar.

SEO ve Sosyal Medyada sağlam bir kavrayışa sahip olan ve her ikisini de baştan sitenize entegre etmek için bir strateji geliştiren bir web sitesi tasarımcısı ile çalışmanın anahtarıdır.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Web Tasarımcı Kiralarken Yapılan En Büyük Hatalar yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek