Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Tasarım Rehberi

Web Tasarım Rehberi

İlk kez bir web sitesi yaptırmak istiyor veya olumsuz deneyimler sonucunda yeni bir web sitesi yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Karar verme sürecinde Web Tasarım Rehberi size yardımcı olabilir.

  1. Basitlik:  

Web sitenizin estetik ve kurumsal görünmesi önemli bir faktör ancak web sitenize giren ziyaretçilerin çoğu web sitenizin nasıl göründüğünü değerlendirmek için girmiyor. Web sitenizin görünümü kullanıcılar üzerinde kesinlikle olumlu etki bırakmalı. Bunun yanında aradıkları bilgiye de kolay ulaşmalılar.

Web sitenize gereksiz tasarım öğeleri ekleme kullanıcıların zorlanmasına sebep olabilir. Basitliği elde etme yöntemlerinde Web Tasarım Rehberi içerisinde şunları sayabiliriz:

Renkler: Çok fazla renk kullanılmamalı ve genelde zıt renkler tercih edilmelidir.

Yazı karakterleri: Seçilen yazı karakterleri gözü yormamalı ve kolay okunabilmeli.

Grafik: Web sitenize sırf grafik eklemek için değil gerçekten kullanışlı olacaksa, amacına uygun grafikler eklemelisiniz.

2. Görsel Hiyerarşi: 

Web Tasarım Rehberi içinde ikinci maddemiz web sitenizde hangi bölümlerin dikkat çekmesini istiyorsanız o bölümleri biraz büyük tutarak kullanıcıları bu alanlara çekebilirsiniz. Bazı elementlerin pozisyon, renk, ya da boyutunu ayarlayarak, ziyaretçilerin öncelikle bu elementlere çekilecek şekilde sitenizi yapılandırabilirsiniz.

3.Gezinebilirlik:

Web sitenizde navigasyon olması ziyaretçilerin rahatça gezinebilmesi ve aradığını kolayca bulabilmesi açısından çok önemlidir. Web sitenizin navigasyon optimizesi için birkaç ipucu verebiliriz:

  • Birincil navigasyon yapısını (ve sayfanın üst kısmına yakın) basit tutun.
  • Sitenize altbilgi navigasyon ekleyin.
  • Ziyaretçiler anahtar kelimelere göre arama yapabilir, bu yüzden sitenizin üst kısmına site içi arama motoru ekleyin.
  • Bir sayfada çok fazla navigasyon seçeneği olmamalı.
  • Sayfanızın kopyası içinde bağlantılar içerir ve bu bağlantıların nereye çıktığı belli olmalı.

Web Tasarım Rehberi üçüncü maddemiz de kısaca kullanıcılar web sitenizde rahatlıkla dolaşabilmeli ve aradığı bilgiye en kısa sürede ulaşabilmeli.

Web Tasarım Rehberi sonrasında hala soru işaretleriniz varsa firmamızı arayarak danışmanlık isteyebilirsiniz.

About Author

Medanis Destek