Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Tasarım Aşamaları

Web Tasarım Aşamaları

Web Tasarım Aşamaları

Web sitesi yapmayı düşünüyorsanız veya nasıl yapıldığını merak ediyorsanız basitçe Web Tasarım Aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Müşteri Profili ve Döküman Temini:

Web sitesinin tasarımına başlamadan önce müşteriyle konuşarak web sitesinin hangi amaca hizmet edeceğiyle ilgili bilgi almak gerekir. Şunu unutmamak lazım tasarım konusunda tasarımcı uzman olabilir ama müşteri de kendi işini ve web sitesine girecek olan müşterilerin profilini, neyi sevip neyi sevmeyeceklerini iyi biliyor. Web Tasarım Aşamaları için birinci kural müşteriyi iyi dinlemek ve ne istediğini tam olarak anlamak olmalı. İletişimde baştan oluşacak kopukluk yüzünden tüm tasarımı değiştirmeniz gerekebilir. Web Tasarım Aşamaları için döküman temine sıra gelir. Firmanın iletişim bilgileri, ürün listesi, fotoğraflar ve müşterinin web sitesine eklenmesini istediği tüm içerikler temin edilir.

Proje Planı:

Web Tasarım Aşamaları içinde en önemli basamaklardan birisi projenin plan aşamasıdır. Şans iyi plandan arta kalandır. -Larry King- Baştan iyi planladığınız bir işin olumsuz sonuçlanması çok küçük bir ihtimaldir. Plansız yapılan bir iş hem gereğinden uzun sürer hem daha çok emek harcanmasını gerektirir. Sitemap çıkarıldıktan sonra ana başlıklar ve alt başlıklar listelenir. Web sayfasında kullanılacak dolaşım, menü (navigation) yapısı da bu aşamada büyük ölçüde oluşturulmuş olur. CMS mi kullanılacak ? Yorum yapısı olacak mı ? İletişim formu nasıl bir yapıda olacak? Planlama aşamasında projenin hangi teknolojiler kullanılarak geliştirme aşamasından geçeceği kararı alınır.

Domain ve Hosting:

Web Tasarım Aşamaları içinden bir sonraki aşama web sitesi için domain yani alan adı almaktır. Alan adı işlemleri yapıldıktan sonra kaliteli bir hosting firması seçilerek gerekli işlemler yapılır. Hosting firmasının kaliteli olması önemli bir faktördür. Web sitesinin güvenliği ve açılma hızı hosting firmasına bağlıdır.

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı

Sonraki Yazı