Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
SSL Nedir?

SSL Nedir?

SSL Nedir? E-ticaret Güvenlik Sertifikası yani SSL sertifikası önemli bir faktördür. İnsanlar İnternet’ten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesinden çok korkarlar ancak sokak bir hırsızın cüzdanınızı çalma ihtimali daha yüksektir. SSL, network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. Artık İnternet tarayıcılarının çoğunda SSL kullanılır.

SSL Nedir? sorusunu kısaca cevaplarsak server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. Veriler gönderilirken şifrelenir ve sadece doğru yere ulaştığında şifresi çözülür.  SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Şifreyi kırmak isteyen bir kişinin 128 bit’lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolara yakın yatırım yaptıktan sonra 65 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir.

SSL Nedir? sorusundan sonra premium ve standart SSL farklarından bahsedebiliriz. Standart SSL içerisinde sadece bir tane alan adı barındırır. Firma bilgisi yer almadığı için herhangi bir resmi evrak gerekmez. Premium SSL ise içerisinde alan adı, kurum adı gibi bilgilerin yer aldığı üst düzey bir sertifikadır. Kurum bilgisi olduğu için bazı belgeler gerekmektedir.

SSL Nedir? sorusunun yanında SSL ne sıklıkla yenilenir? sorusunu da sorabiliriz. SSL sertifikaları genelde 2-3 yıl içerisinde yenilenmektedir. Süresi dolduğunda sertifikanız bilgisayardan silinir. Yenileme için tüm işlemleri en baştan tekrar yapmanız gerekir. Yetkili bir ajansla çalışmanız durumunda bu işlemleri sizin yerinize ajansınız takip edebilir böylece yenilemeyi unutarak sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Özellikle bankaların sanal pos işlemleri için SSL sertifikası kullanması zorunludur. Bazı bankalara SSL sertifikasının kullanıldığı web siteleri üzerinde güvenli site mührü zorunlu tutmaktadır. Bu nedenle Bankalarda sanal pos kullanılan alan adları için Premium SSL sertifikası alınması zorunludur. Ayrıca sanal pos entegrasyonu için de SSL sertifikası zorunludur. SSL Nedir? sorusunu genel olarak cevaplamış olduk. SSL sertifikası olmayan bir web sitesi güvenilir değildir.

 

About Author

WMwcZ9zI1x

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir