Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Sosyal Medya Hesaplarınızın Güvenliği İçin 6 Basit Yol

Sosyal Medya Hesaplarınızın Güvenliği İçin 6 Basit Yol

Ülkemizde daha çok kişi ve şirket sosyal medyayı kullandığı için, sosyal medya platformlarındaki güvenlik tehlikeleri yükselişe geçmiş durumda. 2016 senesinde sosyal medya yani Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi hesapları kullanan kişilerin dolandırılması %150 oranında artış gösterdi. Sosyal Medya Hesaplarınızın Güvenliği İçin 6 Basit Yol ile hem iş hesaplarınızı hem de kişisel hesaplarınızı kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerle koruma altına alabilirsiniz.

Dijital güvenlik her zamankinden daha önemli. İşte size şirketinizin ve kişisel hesaplarınızın sosyal profillerinin güvenliğini artırmanın altı basit yolu.

Sosyal Medya Hesaplarınızın Güvenliği İçin 6 Basit Yol

Güçlü şifreler kullanın .

“FacebookLogin123” artık yeterli değil. Bunun yerine şifreler; sayıların, sembollerin ve büyük harflerin ve küçük harflerin bir karışımını içermelidir. Parolanızı en az üç ayda bir değiştirdiğinizden emin olun. Mümkün olduğunca, iki faktörlü kimlik doğrulamaya ihtiyaç duyun. Böylece, sosyal profilleriniz ile bir korsan arasında tek bir parola bulunamaz. Oturum açma konusundan bahsetmek gerekirse: Bir profil kullanılmadığında çıkış yapmayı unutmayın.

Varsayılan ayarlara güvenmeyin .

Bir sosyal medya profili oluşturduğunuzda, varsayılan ayarlara göre kendiliğinden ayarlar. Sorun, bu ayarların çoğunun herhangi bir sosyal medya platformundaki en basit güvenlik standartlarını temsil etmesidir. Bu nedenle, sosyal medya hesaplarının gizlilik ayarlarını, güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için manuel olarak özelleştirmeniz çok önemlidir.

Kişisel hesapları ve işletme hesaplarını bağlamayın.

Bu, bilgisayar korsanlarının hem işletmenizin hem de çalışanlarınıza hedefleme yapmalarını kolaylaştırır çünkü bir grup oturum bilgilerini hesaplarlarsa, birden fazla hesaba erişirler. Bu nedenle, her sosyal medya profili için ayrı bir şifre ve kullanıcı adı sağlamak önemlidir. İlgili bir notta, yönetici ayrıcalıklarını, yalnızca bu erişim için işlerine devam etmek için ihtiyaç duyan çalışanlarla sınırladığınızdan emin olun. Bu, hesaplarınız bir siber saldırıya maruz kalırsa güvenlik açıklarının nereden geldiğini takip etmenize yardımcı olur.

Paylaştığınız şey hakkında dikkatli olun.

Şirketinizin geri çekilmesiyle ilgili göndermeler, müşterilerinize markanız hakkında biraz daha fazla bilgi vermenin zararsız bir yolu gibi görünebilir ancak, sosyal medyadaki herkese ofisinizin terk edilebileceğini de bildirir. Böylece hırsızlar için davetiye çıkarırsınız. Bu, sosyal medya yayınlarının şirketinizin güvenliğini istemeden azaltma yollarının bir örneğidir. Bunun olmasını önlemek için tüm çalışanları güvenlik odaklı bir zihniyet oluşturacak şekilde eğitin ve tüm yayınların canlı olarak gitmeden önce birden fazla kişi tarafından (potansiyel güvenlik tehditlerine karşı gözlemlenerek) taranmasını isteyin.

Verilerinizi fiziksel erişim noktalarından koruyun.

Çoğu sosyal medya tavsiyesi siber saldırıları önlemeye odaklanırken, çalışma aygıtlarınız (örneğin tabletler veya dizüstü bilgisayarlar) çalınırsa, verileriniz kötü amaçlı ellere düşebilir. Sosyal medya verilerinin ve diğer hassas bilgilerin fiziksel olarak hırsızlığa uğramasını önlemek için ofisiniz için bir güvenlik sistemine yatırım yapın.

Kullanılmayan hesaplardan kurtulun.

Bir sosyal medya hesabı markanızı hiç iyi yapmadığında, potansiyel bilgisayar korsanlarının şirket verilerini hazırlamanın hiçbir anlamı yoktur. Belirli bir sosyal medya platformunu düzenli olarak güncellemezseniz, hassas bilgilerden vazgeçmemek için hesabı kapatın.

Önceki stratejileri uygulayarak, bilgisayar korsanlarının saldırı girişimlerini artırdıklarında bile şirketinizin sosyal medya profillerini güvende tutmaya yardımcı olursunuz.

 

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızın Güvenliği İçin 6 Basit Yol yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek