Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Pazaryeri E-ticaret Güçlü Bir İş Modeli

Pazaryeri E-ticaret Güçlü Bir İş Modeli

Amerikan’ın en ünlü pazaryeri sitelerinden birisi olan Amazon 2013’te 74.45 milyar dolar net satışa ulaştı. Geçen yıl  yani 2016’da, 136 milyar dolar kazandılar. Ülkemizde Gittigidiyor pazaryeri sitesi 2014’ün ilk 3 ayında toplam 2 milyon 670 bin ürün satışı gerçekleştirmiş.  Bu iki örnek bile Pazaryeri E-ticaret Güçlü Bir İş Modeli olduğunu gösteriyor.

Amazon, gittigidiyor, LetGo ve hepsiburada gibi şirketler, pazaryeri e-ticaret iş modelinde çalışırken büyük başarı elde etti. Hepsiburada ilk çıktığında ürünleri sadece kendisi paketleyip kargolasa da son yıllarda pazaryeri modeline geçiş yaptı. Bu çok kanallı model, iyi yönetildiğinde, kendini internet e-ticaretinin en karlı ve popülerlerinden biri olarak gösterebilir. Pazaryeri web siteleri, bir çevrimiçi pazarda ürün satmasına izin vererek üçüncü taraf satıcıların satışlarını kolaylaştırır. Pazarın tamamı aynı yazılım altyapısında çalışır ve tüm satıcıların farklı mallarını bir web sitesinin şemsiyesi altında dağıtmalarını sağlar.

Pazaryeri E-ticaret Güçlü Bir İş Modeli


Pazaryeri E-ticaretin Faydaları

Kaliteli bir kurumsal yazılım çözümü yerleştirildiğinde, pazaryeri e-ticareti tüm taraflara çeşitli şekillerde yarar sağlayabilir:

e-ticaret işletmeleri

İŞLE İLGİLİ OPERATÖR:

Bir pazaryeri web sitesi, operatörün satıcıların sattığı öğeler üzerinde bir komisyon almasını sağlar. Bu, pazarın kendi ürünlerinin yerini alabilir veya bunlara ek olarak, kar fırsatlarını katlanarak artırır.

Marketplace satıcısı

SATICI:

Bütçeden yoksun küçük mağazalar veya kendi e-ticaret web sitesi ve yazılımlarını kurmak için pazarlama yeteneği bir pazara katılmanın avantajlarından da yararlanabilir. Kendilerini daha büyük, bilinen bir işletmeye hizalayarak, bu mağazalar görünürlük kazanabilir ve bazı durumlarda pazardaki yerine getirme seçeneklerinden faydalanabilir.

Çok kanallı tüketici

TÜKETİCİ:

Pazar müşterileri, toplu seçenekleri tek bir web sitesinde görme avantajından yararlanır ve en makul fiyatlı veya en kaliteli ürünü bulma yetkisine sahiptir.


 

Pazaryeri E-ticaret Güçlü Bir İş Modeli

Pazaryeri E-ticaret Modeli Uygulayıcılarının Karşılaştığı Zorluklar

Pazar alanlarının avantajları olsa da, bu model de karmaşık zorluklar sunmaktadır. Büyük pazarlarda fiyat rekabeti bir sorun teşkil edebilir. Satıcılar, müşteriye hizmet edebilecek ancak pazar ve satıcı için karları düşürebilecek en düşük fiyatla rekabet etmeyi seçebilirler.

Kalite güvencesi de bir mesele olabilir. Pazaryeri ürün kalitesi veya teslim zamanında kontrolü her zaman geçerli olmayabilir. Bununla mücadele etmenin bir yolu, tüketicilerin belirli üçüncü parti satıcılar ve ürünler hakkında geribildirim vermesine izin veren bir inceleme, yorum sistemi oluşturmaktır. Amazon gibi diğer siteler tüketici için kötü eleştirilere dayanan bir satıcıyı cezalandırmak için bırakırken, e-bay gibi bazı pazaryerleri, olumsuz yorumlar nedeniyle bir satıcıyı sonuçlarda aşağıya çeker veya hesaplarını askıya alır. Doğru kurumsal yazılım platformu, kalite güvencesinin bu yönlerini yönetmenize yardımcı olabilir.


Pazaryeri E-ticaret Uygulaması

Pazar e-ticareti uygulamayı seçmeden önce işletmeniz aşağıdaki hususları dikkate almalıdır:

Üçüncü Taraf Satıcıları

  • Ödeme ağ geçidi

Satıcılar ödeme yapacak ve hangi platform üzerinden alacak?

  • Ücret yapısı

Satıcıları pazarınız için satmak için nasıl ücretlendirileceksiniz, yani şirketiniz nasıl bir kazanç sağlayacak?

  • Karşılaşma seçenekleri

Piyasa veya satıcı sevkiyattan sorumlu mu ve farklı nakliye seçeneklerini nasıl birleştireceksiniz?

  • Sorumluluk

Tüketicilerin alımlar için ödeme yaptıklarından ve satıcıların müşteri beklentilerini karşılayan ürünler sunmasını nasıl sağlayacaksınız?

Bu noktalar ve daha pek çok konuda karar aldıktan sonra, hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için gelişmiş bir e-ticaret yazılımı çözümü almanız gerekir .


BERRAKLIK: NİTELİKLİ UZMANLARDAN OLUŞAN BİR TAKIM

Medanis Bilişim AŞ., iş ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış, özelleştirilebilen bir pazar çözümünü geliştirir . Bugün bize ulaşın!

Pazaryeri E-ticaret Güçlü Bir İş Modeli için 444 5 698 numaralı telefondan veya iletişim formundan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Pazaryeri E-ticaret Güçlü Bir İş Modeli yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek