Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uygulama İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Mobil Uygulama İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Sonunda tüm insanlığa katkı sağlayacak harika bir mobil uygulama fikri buldunuz. Bu gerçekten harika ancak şimdi ne yapacaksınız? Nereden başlayacaksınız? Mobil uygulama konusunda en azından temel bilgileri biliyor musunuz? Bir mobil uygulama oluşturmayı düşünüyorsanız hangi önemli faktörleri göz önünde bulunduracaksınız? Mobil Uygulama İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler yazımızla bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Öncelikle mobil dünyasının ne kadar hızlı büyüdüğünü anlamanıza yardımcı olacak bazı istatistiklere de bir göz atmalısınız:

  • 2015’ten itibaren dünya genelinde 4.43 milyar mobil kullanıcı var ve bu sayı 2019’a kadar 5.07 milyar’a ulaşacak.
  • Neredeyse  1,6 milyon Android uygulaması Google Playstore’da bulunmaktadır.
  • Apple AppStore’da yaklaşık 1,5 milyon iOS uygulaması var.

Yukarıdaki istatistikler, cep telefonlarının ve mobil uygulamaların talebinin sürekli olarak artıyor olduğunu göstermektedir. Ancak artan sayılara bağlı olarak mobil uygulamaların kalitesinden ödün verilmemelidir. Aslında geliştiriciler geliştirdikleri mobil uygulamaların kullanışlı, kullanımı kolay ve her şeyden önce kullanıcılar tarafından arzulanmasını sağlamalıdır.

İşte size madde madde Mobil Uygulama İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler :

1.Pazar Araştırması: 

Fikrinizi buldunuz ancak bunu hemen uygulamaya koymadan önce ayrıntılı bir araştırma yapmanız iyi olacak. Mümkün olduğunca fazla mobil uygulamayı inceleyin, yorumları okuyun. Böylece rakiplerinizin yaptığı hataları görmüş olursunuz ve siz daha işe başlamadan bu hataları öğrenerek harika bir mobil uygulama ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle sizin mobil uygulamanızın kategorisinde bulunan mobil uygulamaları inceleyerek hatalarını görmek rakiplerinizin müşterilerini elde etmenizi sağlayabilir.

2.Verimlilik:

“Bir şeyi tam olarak yapmayacaksanız hiç yapmayın daha iyi. ” Bu anlayış mobil uygulamaya tam anlamıyla uyuyor. Mobil uygulama kullanıcıları sizden verimlilik bekliyor. Hem işlevsel bir mobil uygulama olmalı hem de batarya ömrü ve internet kotasını fazla harcamamalı.

3.Farklı fikirler bulun:

İnsanlar her zaman yeni açılan bir restoranı merak eder ve giderler. Aslında iki dükkan sonraki köfteciden bir farkı yoktur ancak yeni olan her zaman dikkat çeker çünkü insanlar her zaman farklı ve taze olanı ister. Mobil uygulama sektörü içinde aynı mantık geçerli. Milyonlarca akıllı telefon uygulaması var ve artık çoğu birbirine benziyor. Mobil kullanıcılar yeni şeyler istiyor.

4.Hızlı yükleme:

Mobil uygulamanız indirilirken bir türlü indiriliyor yazmaması insanlara mobil uygulamanızın bozuk olduğunu düşündürebilir. Mobil kullanıcılar daha baştan kötü bir izlenime sahip olur ve mobil uygulamanız hakkında kötü düşünmeye başlar. Yükleme aşamasında boş ekran görünmesi yerine çeşitli animasyonlar veya indiriliyor yazısı koymanız insanların internetten kaynaklı olduğunu düşünmelerini sağlayacaktır.

5. Fiyatlandırmayı doğru yapın:

Fiyatlandırma, göz ardı edilmemesi gereken en zorlu ve kritik görevlerden biridir. Mobil uygulamanızı doğru fiyatlandırma çok önemlidir. Herhangi bir ürünün fiyatını belirlemek kolaydır, ancak mobil bir uygulama için bir fiyat seçmek zordur. Uygulamanın doğru fiyatını belirlemeden önce geliştiricinin göz önüne alması gereken bir dizi faktör vardır.

6.Kimi hedeflediğinizi bilin:

Mobil Uygulama İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler ‘den biri de hedef kitlenizi belirlemektir. Hedef kitlenizi bilmek mobil uygulamanın başarısı açısından önemlidir. Bu uygulamayı kimin kullanacağını ve onlara nasıl yardımcı olacağı gibi tüm bu sorular elden ele geçirilmelidir. Kullanıcınızın beklentilerini karşılarsanız, akıllı telefon uygulamanızın daha fazla popülerlik kazanması muhtemeldir.

7. Öncelikle bir platformda ustalaşın:

Mobil uygulamanızı kendiniz yapacaksanız veya birine yaptıracaksanız öncelikle bir platform seçmenizi öneririz. Mobil uygulamanızın başarısına göre başka platformlara da taşıyabilirsiniz.

8.Pazarlama Stratejiniz Olsun:

Mobil uygulama geliştiricilerinin veya işletmelerin çoğu pazarlama planını etkili bir şekilde yerine getirmekte başarısız olur. Mantıksal olarak geliştiriciler, kullanıcılara bildirmek için en az 2-3 hafta önce uygulama pazarlamacılığı yapmalıdır. Yani mobil uygulamanız sanal mağazada satılmaya başlamadan reklam, pazarlama çalışmalarına başlamalısınız.

9.Mobil uygulamanızı mutlaka test edin:

Mobil Uygulama İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler ‘den biri mobil uygulamayı piyasaya sürmeden önce test etmeniz önemlidir. Kullanıcıların uygulamanızı nasıl göreceğinden önce bir deneyime sahip olmanız gerekir. Uygulamanız yaratıcı, anlaşılması kolay ve yüksek performans sunmalıdır. Lansmandan önce test etmeniz, sonradan karşılaşılacak sorunların önüne geçecektir.

10.Bütçenizi belirleyin:

Doğrusu bir mobil uygulamada yapılan her işlem daha fazla para kazanabilmek için yapılır. Bütçenizi aşmadığınızdan her zaman emin olun. Mobil uygulamayı hobi olarak yapmıyorsunuz, gelir elde etmek veya daha fazla müşteri elde etmek için yapıyorsunuz.

Mobil Uygulama  çalışmanız için Medanis Bilişim AŞ olarak ekonomik mobil uygulama paketleri hazırladık. Yılların verdiği tecrübe ve profesyonellikle kaliteli ve uygun fiyata mobil uygulamalar ve web siteleri yapıyoruz. Bizimle iletişime geçerek profesyonel bir mobil uygulama sahibi olabilirsiniz.

Mobil Uygulama İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler yazımıza yorum bırakarak makalemizi geliştirmemizde destek olabilirsiniz. Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederiz.

 

 

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı