Logo

Microsoft Exchange Nedir?


paylaş
Microsoft Exchange Nedir?

Microsoft Exchange Nedir? Microsoft Exchange Server adından da anlaşılacağı gibi Microsoft tarafından üretilen bir haberleşme yazılımıdır. Microsoft altyapısına sahip sistemlerde sıkça kullanılan Microsoft Exchange  yöntemi Microsoft Servers'ın bir parçasıdır.

Microsoft Exchange Nedir? sorusunu kısaca Exchange'in öne çıkan özellikleri e-posta, takvim, kişiler ve işler, bilgiye web tabanlı erişim olanağı ve veri depolama desteğidir diyebiliriz.

1993 yılından beri Xenix tabanlı yönetim sistemi yerine Microsoft Exchange sistemi kullanılmaktadır.

Microsoft Exchange Nedir? sorusu yanında biraz özelliklerinden de bahsetmemiz yerinde olacaktır.

  • Yönetim paneli özelliği sayesinde Panel ana sayfanızda kullanım istatistiklerinizi görüntüleyebilirsiniz.
  • Hesaplar sayfasına girerek yeni hesaplar oluşturabilir ayrıca e-postanızın bağlantı bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.
  • Rehber sayfanızdan kişilerinizi düzenleyerek yeni kişileri ekleyip istediğinizi çıkarabilirsiniz.
  • Grup sayfasından e-posta gruplarını oluşturarak takip edebilirsiniz.
  • Eş alan adları sayfasına girerek alan adınıza eş değer olan isimleri ekleyebilirsiniz. Böylece bu eş alan adlarına gönderilen e-posta iletileride ana alan adınıza teslim edilecektir.
  • İşlem geçmişi sayfasından yaptığınız işlemleri takip edebilirsiniz.

Microsoft Exchange Nedir? sorusuna ek olarak Microsoft Exchange kullanmanın avantajları nelerdir? sorusu üzerinde de duralım:

  • Kurumsal mesajlaşma sistemi sayesinde şirketin alan adı ile sorunsuz e-posta gönderebilir veya alabilirsiniz. Active Directory ile sorunsuz birlikte çalışabilir. E-postalardaki tüm kuralların merkezden yönetimi (İmza Standardı – Mail Disclaimer) gibi işlemlerin yapılabilmesi.
  • OWA ile internet olan her yerden e-postalarınıza anında ulaşabilirsiniz. Ayrıca Micorosft Exchange ile e-postalar, ajanda, not defteri, adres defteri, takvim ve görevler gibi diğer özellikler de sunucu üzerinde saklanır. Böylelikle e-postalarda veri güvenliği ve tek merkezden kullanıcın tüm postaları güven altında olur. Ayrıca bu sistem mobil cihazlarda da uyumlu şekilde çalışır.
  • Kişisel ajanda sayesinde tüm toplantı ve randevularınızı güvenle takip edebilirsiniz. Paylaşımlı ajanda seçeneği ile diğer çalışanlarla paylaşmak istediğiniz toplantı gibi etkinlikleri buradan yapabilirsiniz.
  • Ortak klasörler oluşturarak bir defada birçok kişiyle istediğiniz dosyaları veya bilgileri paylaşabilirsiniz.

Microsoft Exchange Nedir? ve avantajları hakkında daha fazla bilgi almak ve firmanızda bu sistemi kullanmak için ajansımızla iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: nedir microsoft exchange microsoft exchange nedir

paylaş

İlgili YazılarYorumlar