Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
İçerik Pazarlamasına İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 12 İşaret

İçerik Pazarlamasına İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 12 İşaret

Raporlara göre,  B2B’nin (işletmenden işletmeye) %89’u ve B2C (işletmeden tüketiciye) şirketlerinin % 86’sı içerik pazarlamacığını bir şekilde kullanıyor. Aslında tüm işletmeler içerik pazarlamacılığının basit bir versiyonunu farkında olmasa da kullanıyor. Ancak bunun işletmeniz için yeterli olmadığını nasıl anlarsınız? İçerik Pazarlamasına İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 12 İşaret yazımız ciddi bir içerik pazarlamasına ihtiyacınız olup olmadığını size gösterecek.

Herkes bir şekilde içerik pazarlamacığı yapıyor dedik fakat, bu herkesin bu işi doğru yaptığını ya da istedikleri sonuçları aldığı anlamına gelmiyor.

İçerik Pazarlama Enstitüsüne göre , B2B pazarlamacılarından sadece %6’sı kuruluşlarının içerik pazarlamasını ‘Çok Etkili’ olarak değerlendiriyor. Bu endişe verici şekilde düşük.

İşletmenizin acilen içeriğe dayalı pazarlama konusunda yardıma ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarsınız, böylece değişiklikleri uzun vadede başarılı olmak için yaşamsal hale getirebilirsiniz?

İçerik Pazarlamasına İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 12 İşaret

1. Müşteri ihtiyaçlarını ön sıraya koymuyorsunuz

En son wp_betawpposts yayınınız “Bayram tebriği veya şirket yemeği” gibi bir şirket duyurusu olduğunda, bir sorununuz var demektir. Bu bile yoksa çok ciddi bir sorununuz var demek.

Bunun gibi şirket merkezli yayınlar, hedef kitlenizle büyük ölçüde ilgisizdir ve en önemlisi, wp_betawppostsunuza gelmiş olan, insanlara değil kendinize önem verdiğinizi gösterir.

İçerik pazarlaması, müşterilerinizin ihtiyaçlarına hizmet etmektir. İçerik Pazarlama Enstitüsünün sözleriyle:

“İçerik pazarlaması, net bir şekilde tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve korumak ve sonuçta karlı müşteri eylemi sağlamak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturma ve dağıtmaya odaklı stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır”.

Paylaştığınız her içerik bir arada doğrudan ve ideal bir şekilde hemen okuyucu hayatını geliştirmelidir. İnsanlar işlerine yaracak bilgileri bulmalıdır.

2. Şirketinizin wp_betawppostsu gerçek yayın gibi görünmüyor

İlk izlenimler önemlidir. Elbette, bir kitabı kapağına göre yargılamamalıyız, fakat hepimiz yaparız.

Kullanıcıların, web siteniz hakkında beğenip beğenmediklerini belirleyen bir görüş oluşturması yaklaşık 50 milisaniyelik bir sürede gerçekleşir . Web siteniz “P” profili ile “Profesyonel” gibi görünmezse, daha kapıdan içeri girmeden önce birçok kişiyi kaybediyorsunuz demektir.

Hiçbir zaman bitmeyen alternatif seçeneklerle yalnızca bir tık uzaktaysanız, kullanıcıların hızlı bir şekilde yargılama hakkı vardır.

Bu yüzden mutlaka profesyonel ve kaliteli bir web sitesine ihtiyacınız var.

3. Hedef kitlenizin kim olduğunu bilmiyorsunuz

Alıcı kişileri tanımlamadan, odaklanılmadan yapılan dijital pazarlama çabalarınız ve masraflarınız boşa gidiyor demektir. Gerçek müşterilerinize hizmet etme kabiliyetiniz seyreltildiğinde, satışlarınız durabilir veya hatta düşebilir.

Tam olarak kime hizmet etmeye çalıştığınızı anladığınızda, onlarla alakalı, değerli içerik oluşturmaya devam edebilirsiniz.

4. Alıcınızın yolculuğunu anlamıyorsunuz

Zayıf içerik pazarlaması olan işletmeler çoğunlukla çabalarının çoğunu kapanışa odaklar ve bu nedenle, sitelerindeki içerik,  zaten karar aşamasında olan kişilere yöneliktir.

Ardından, bir lider şirketin web sitesini ziyaret ettiğinizde, şirketin hizmetlerinin bir broşürüyle sunulur ve mevcut tek dönüştürme seçeneği, sattıklarını satın almaktır.

Bu içerik pazarlaması değildir.

Herkes, alıcının yolculuğunun aynı aşamasında sitenize gelmez. İçerik pazarlamanın amacı, onları satış hunisinden geçerken potansiyel müşterilerle ilişkiler geliştirmektir.

Alıcınızın yolculuğunun aşamalarını anlayın ve her aşamada içerik oluşturarak, potansiyel müşterilere süreci boyunca rehberlik edin.

5. Stratejinizi rafine edemediniz

Araştırmaya göre, B2B pazarlamacılarından sadece %37’sinde ve B2C pazarlamacılarından %40’ında belgelenmiş bir içerik stratejisi var.

Ancak, B2B pazarlamacılarının %54’ü ve B2C pazarlamacılarında %53’ü stratejilerini yalnızca ‘Etkili’ olarak derecelendirerek bunları etkili şekilde tasarlayanlar veya uyguluyor görünmüyorlar .

Yine de, düşük bir strateji, hiç olmamasından iyidir. En azından, neyin işe yaramadığını anlar ve geliştirirsiniz. Bir strateji olmadan zaman ve para harcarsınız ve potansiyel olarak markanıza zarar verirsiniz.

İçerik pazarlamanızın başarısı büyük oranda etkili bir stratejiyi açıkça tanımlama ve uygulama kabiliyetinize bağlıdır.

6. Bir içerik yayınlama zamanlamasına sahip olmuyorsunuz

Araştırmaya göre, şirketlerin %69’u içerik pazarlaması için bir editör takvim kullanmıyor ya da, başka bir şekilde baktığımızda, şirketlerin üçte biri içerik pazarlamacılığına ciddiye almıyor.

Bir içerik yayınlama takvimi oluşturarak – ve kritik bir şekilde uygulayarak – herkesin güvenebileceği güvenilir bir arkadaş konumuna gelirsiniz.

İnsanların aklında kalma ihtimaliniz yüksektir ve potansiyel müşterilerin, işletmeniz hakkında bilgi sahibi olma fırsatını bulmaları gerekir. Bu saygınlık, yetki ve marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olur.

Sürekli olarak içerik yayınlamanın bir diğer önemli avantajı, geliştirilmiş arama motoru optimizasyonudur. MOZ’a göre Google, web sayfalarını derecelendirmesine yardımcı olmak için ‘tazelik yani güncellik’i kullanıyor.

Dolayısıyla, sürdürülebilir, içerikli bir yayın planı oluşturun ve bunu yapıştırın – istediğiniz sonuçların görüntülenmesine bir adım daha yaklaşırsınız.

7. SEO’ya odaklanmıyorsunuz

Birçok pazarlamacı, içerik pazarlaması ve SEO’yu nispeten ayrı şeyler olarak düşünüyorlar, ancak aslında iki çalışma uyumludur.

Kissmetrics ve Quicksprout’un kurucusu Neil Patel :

“İçerik pazarlamacılığı yapıyorsanız ancak kötü SEO’ya sahipseniz içeriği oluşturmayabilirsiniz bile. Kimse onu bulamaz. “

8. İçeriğinizi etkili olarak desteklemiyorsunuz

İçerik pazarlaması, özel pazarlama biçimi değildir. Diğer tüm süreçlerle (özellikle SEO, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması) derinlemesine iç içe geçmiş durumdadır.

Sosyal tezgah kurucuları kurucusu Derek Halpern, wp_betawppostscuların neden başarısız oldukları üzerine bir yazı yayınladı :

“Gün içinde ve gün boyunca içerik oluşturmak zorunda değilsiniz. Zaten sahip olduğunuz içeriği daha fazla insanın elinde ulaştırmaya çalışmak zorundasınız. “

Sosyal medyada farkındalık yaratmanın en iyi yollarından biri, kitlenizin seveceği içeriği paylaşmaktır ve içeriklerinizi moda e-postalardan daha iyi pazarlama yöntemi olmayabilir.

1000 kişiye ulaşan bir içerik oluşturmaya zaman harcarsanız şansınız bir milyon daha fazla olur. Dolayısıyla, daha fazlasını oluşturmak yerine önceden yazdığınız şeyleri tüketen başka 10.000 kişiyi bulmak daha mantıklı.

Oluşturduğunuz içeriği tamamen kullanıp, içerik pazarlama çalışmalarınızın YG’sini en üst düzeye çıkardığınızdan emin olun.

9. İçeriğinizi yeniden kullanmıyorsunuz

Yeni içerik oluşturmak zaman almaktadır ve Derek Halpern’in açıkladığı gibi, içeriğinizi etkin bir şekilde tanıtmak, sürekli olarak yeni içerik oluşturmaktan çok daha etkilidir.

Ancak, aynı wp_betawpposts mesajlarını tekrar tekrar paylaşmaya devam edemezsiniz – bu nedenle, sahip olduğunuz içeriği tanıtmak için nasıl çalışıyorsunuz ve güncel tutun?

Oluşturduğunuz her içerik, diğer içerik parçalarına dönüştürülebilir.

10. Otomatikleşmiyorsunuz

İçeriğinizi tanıtmak da aşırı miktarda zaman alır – yalnızca birkaç tweet göndermek yeterli değil.

Tüm e-posta kampanyalarınızı ve sosyal medya yayınlarınızı manuel olarak göndermeniz gerekiyorsa çok zaman alacak ve verimi düşürecektir.

Bir seferde bir Tweetden çekilen ve açılan açmalardaysanız, pazarlama çabalarınızın tamamında tutarlı bir strateji oluşturmak zordur.

E-postalarınızın ve sosyal medya pazarlamanızın çoğunu otomatik hale getirerek, büyük resim perspektifinden çalışırken bu görevleri daha odaklanmış zaman bloklarına ayırabiliyor olabilirsiniz. Ve böylece üretkenliği artırabilir ve pazarlama çabalarınızın birlikte nasıl birleştiğini anlayabilirsiniz.

Buffer gibi otomatik paylaşım araçları kullanabilirsiniz.

11. Yatırım getirinizi kanıtlayamazsınız

Pazarlamacılar eğlence için içerik pazarlamacılığı yapmazlar. Nihai olarak amaç alt satırda büyümektir.

Eğer çabalarınızın alt çizgiyi nasıl etkilediğini anlamıyorsanız, ne değiştireceğinizi veya geliştireceğinizi nereden biliyorsunuz?

Tutarlı, uzun vadeli, gelişme ve başarı için içerik pazarlamasının dönünüşümünü göstermek için böyle bir raporlama sistemine ihtiyacınız var.

12. Test etmiyorsunuz

İçerik pazarlamanızın dönüşünü anlamak ilk adım olmakla birlikte, hedef kitlenizi çekmek için doğru içeriği oluşturup oluşturmadığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Harekete geçirici mesajınız yetersizse? Eğer e-posta konunuz sadece berbatsa? Veya, günün yanlış zamanında mesaj yayınlıyorsanız?

Bunları test etmezseniz, fark yaratmak için ekleyen kritik iyileştirmeleri gözden kaçıracaksınız.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasına İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 12 İşaret yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek