Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
HTTP Durum Kodları SEO’da Ne Anlama Geliyor?

HTTP Durum Kodları SEO’da Ne Anlama Geliyor?

404, 301 ve 500 gibi HTTP durum kodları normal bir ziyaretçiyi çok fazla ilgilendirmeyebilir, ancak SEO için inanılmaz derecede önemlidir. Sadece bu değil, Googlebot gibi arama motoru örümcekleri, bir sitenin sağlığını belirlemek için bunları kullanır. Bu durum kodları, tarayıcı ve sunucu arasında neler olduğunu görmenin bir yolunu sunar. Bu kodların birçoğu istenen içeriğin bulunamaması gibi bir hatayı gösterirken diğerleri istenen malzemenin başarılı bir şekilde teslim edilmesini önerir. Bu makalede, en önemli HTTP başlık kodlarına ve SEO için ne anlama geldiğini daha ayrıntılı inceliyoruz. HTTP Durum Kodları SEO’da Ne Anlama Geliyor?

HTTP durum kodları nedir ve neden onları görüyorsunuz?

 
Bir HTTP durum kodu, tarayıcı tarafından yapılan bir istek tamamlandığında veya gönderilemediğinde sunucu tarafından gönderilen bir iletidir.

Bu kodları tam olarak anlamak için, bir tarayıcının web sayfasını nasıl aldığını bilmeniz gerekir. Her web sitesi ziyareti bir sitenin URL’sine yazarak veya bir arama motoruna bir arama terimi girerek başlar. Tarayıcı, ilişkili web sayfasını almak için sitenin IP adresine bir istek gönderir. Sunucu, tarayıcıya isteğin sonucunu bildiren HTTP üst bilgisine gömülü bir durum kodu ile yanıt verir. Her şey yolunda giderse, HTTP 200 başlık kodu web sitesinin içeriğiyle bağlantılı olarak tarayıcıya gönderilir.

Bununla birlikte, istenen içerik veya sunucuda bir sorun olması da mümkündür. Sayfanın bulunamadığı, 404 hata sayfasını geri döndürdüğü veya sunucuda geçici bir teknik sorun olabileceği ve bunun sonucunda 500 Dahili Sunucu Hatası olabilir. Bu HTTP durum kodları, sitenin ve sunucunun sağlığını değerlendirmek için önemli bir araçtır. Bir site içeriğini endeksleyen bir arama motoruna düzenli olarak yanlış HTTP üst bilgi kodları gönderirse, sıralamalarını bozacak sorunlara neden olabilir.

Farklı aralıklar

İstemci ve sunucu arasındaki işlem sürecinin farklı yönlerini tanımlayan beş farklı HTTP durum kodu aralığı vardır. Aşağıda beş aralığı ve ana hedefini bulacaksınız:

  • 1xx – Bilgilendirici
  • 2xx – Başarı
  • 3xx – Yeniden Yönlendirme
  • 4xx – Müşteri hatası
  • 5xx – Sunucu hatası

 

SEO için en önemli HTTP durum kodları

Dediğim gibi kodların listesi uzun, ancak SEO’lar ve kendi sitelerinde çalışan herkes için özellikle önemli olan bir çift var. Aşağıdakileri hızlı bir şekilde özetleyeceğiz:

200: Tamam / Başarı

Muhtemelen böyle olmalı; bir müşteri sunucuya içerik ister ve sunucu, 200 başarı mesajıyla ve müşterinin ihtiyacı olan içeriği kullanarak yanıtlar. Hem sunucu hem de müşteri mutlu ve ziyaretçi tabii ki. 2xx’daki tüm mesajlar bir çeşit başarı demektir.

301: Kalıcı olarak Taşınır

301 HTTP üst bilgisi, istenen URL kalıcı olarak yeni bir yere taşındığında kullanılır. Siteniz üzerinde çalışırken, sıklıkla bunu kullanacaksınız, çünkü eski bir URL’yi yeni bir URL’ye yönlendirmek için düzenli olarak bir 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, kullanıcılar eski URL’yi açmaya çalışırsa 404 hatası görürler ve bu sizin istediğiniz bir şey değildir. 301’i kullanarak, eski URL’nin bağlantı değerinin yeni URL’ye aktarıldığından emin olursunuz.

302: Bulunamadı

302, hedef varış yerinin bulunması anlamına gelir, ancak farklı bir konumda yaşamaktadır. Bununla birlikte, bu durum çok belirsiz bir durum kodudur çünkü bu durumun geçici bir durum olup olmadığını anlamaz. Yalnızca bir URL’yi farklı bir kaynağa yeniden yönlendirmek istiyorsanız 302 yönlendirme kullanın ve aynı URL’yi tekrar kullanacağınızdan eminiz. Arama motorlarına, URL’nin tekrar kullanılacağını söylerseniz, bağlantı değerlerinden hiçbiri yeni URL’ye aktarılamaz; bu nedenle alan adınızı taşırken veya sitenizin yapısında büyük değişiklikler yaparken 302 kullanmamalısınız.

307: Geçici Yönlendirme

307 kodu, HTTP1.1’deki 302’nin yerini alıyor ve yalnızca ‘gerçek’ yönlendirme olarak görülebilir. Orijinal bir istek yöntemini koruyarak URL’yi yeni bir URL’ye geçici olarak yönlendirmeniz gerekiyorsa, 307 yönlendirmesini kullanabilirsiniz. A 307, URL’nin geçici yeni bir konuma sahip olduğunu özellikle belirttiği dışında 302’ye çok benzemektedir. İstek zamanla değişebilir, böylece müşteri yeni isteklerde orijinal URL’yi kullanmaya devam etmelidir.

403 yasak

403, tarayıcıya istenen içeriğin kullanıcı için yasak olduğunu bildirir. Giriş yapmak için doğru kimlik bilgileri yoksa, bu içerik bu kullanıcı için yasaktır.

404 Bulunamadı

En görünür durum kodlarından biri olan 404 HTTP üstbilgi kodu da en önemli kodlardan biridir. Bir sunucu bir 404 hatası döndürdüğünde, içeriğin bulunmadığını ve muhtemelen silindiğini biliyorsunuzdur. Bu mesajlarla ziyaretçileri rahatsız etmemeye çalışın, bu hataları mümkün olan en kısa sürede düzeltin. Ziyaretçileri eski URL’den yeni bir makale veya ilgili içeriğe sahip olan sayfaya göndermek için yönlendirme kullanın.

Bu 404 iletilerini Tarama hatalarındaki Google Search Console’da izleyin ve onları mümkün olan en düşük tutmaya çalışın. 404 tarafından yapılan hataların çoğu, kötü bakımın bir işareti olarak görülebilir. Buna karşılık genel sıralamalarınızı etkileyebilir. Sayfanız kesilir ve aslında sitenizden çıkmış olmalısınız, 410, Google’a daha net bir sinyal gönderir.

410: gitti

410 durum kodundan elde edilen sonuç, içerik bulunamadığından 404 ile aynı. Bununla birlikte, 410 ile arama motorlarına istenen içeriği sildiğinizi söylerseniz, 404’den çok daha spesifiktir. Bir şekilde, arama motorlarına URL’yi dizinden kaldırmasını emredersiniz. Sitenizden kalıcı olarak bir şey silmeden önce, bir yere eşdeğer bir sayfa olup olmadığını kendinize sorun. Eğer öyleyse, yönlendirme yapın, değilse belki silmeyin ve geliştirin.

451: Yasal Sebepler İçin Geçersiz

Oldukça yeni bir ek olarak, 451 HTTP durum kodu, yasal nedenlerle istenen içeriğin silindiğini gösterir. Bir yayından kaldırma isteği aldıysanız veya bir jüri belirli içeriği çevrimdışı almanızı emrediyorsa arama motorlarına sayfaya ne olduğunu söylemek için bu kodu kullanmanız gerekir.

500: Dahili Sunucu Hatası

500 hatası, sunucunun isteği yerine getirmesini engelleyen beklenmedik bir koşulla karşılaştığını söyleyen genel bir hata mesajı olup, bunun sebebini belirlemez. Bu hatalar herhangi bir yerden gelebilir, belki web barındırma komik şeyler yapıyor veya sitenizdeki bir komut dosyası arızalı. İşlerin ters gittiğini görmek için sunucunuzun günlüklerine bakın.

503 Hizmet Kullanılamıyor

Bir sunucu, bir kesinti veya aşırı yük nedeniyle şu anda isteği işleyemediğinde bir sunucu tarafından bir 503 hata iletisi gönderir. Örneğin, sitenizde bakım yaparken geçici durdurma zamanına ihtiyaç duyduğunuzda bu durum kodunu kullanın. Bu yolla, arama motorları sitenizi tekrar çalışma sırasında bulmak için daha sonra gelebilirler.

HTTP durum kodlarıyla çalışma

HTTP durum kodları, SEO’ların ve bu konuda arama motorları örümceklerinin hayatının büyük bir parçasıdır. Bunları günlük olarak karşılaşırsınız ve farklı durum kodlarının ne anlama geldiğini anlamak kilit önem taşır. Örneğin, bir sayfayı sitenizden silerseniz, 301 ile 410 yönlendirme arasındaki farkı bilmeniz çok önemlidir. Farklı hedeflere hizmet ediyorlar ve bu nedenle farklı sonuçlar alıyorlar.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

HTTP Durum Kodları SEO’da Ne Anlama Geliyor? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek