Logo

Hangi Video Platformu En İyisi?


paylaş
Hangi Video Platformu En İyisi?

Video kanallarını birçok farklı amaç için kullanıyor olabilirsiniz. İşinizin tanıtımını yapmak, kendi kanalınızı açarak para kazanmak, yeteneklerinizi sergilemek, viral videolar oluşturmak gibi farklı amaçlarla videolar çekerek platformlara yükleyebilirsiniz. Peki Hangi Video Platformu En İyisi?

 

Kullanıcılar platformda her gün yüz milyonlarca saatlik içerik izlerken, YouTube bugüne kadarki en popüler platform olmasına rağmen elde etmeye çalıştığınız hedeflere bağlı olarak sizin için doğru seçenek olmayabilir.

Sahip olduğunuz içerik için hangi platform üzerinde odaklanmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olması için bu yazıda, en çok kullanılan üç video platformunun (YouTube, Wistia ve Vimeo) her birinin artılarını ve eksilerini kontrol edeceğiz.

YouTube, milyarlarca aktif kullanıcı sayısıyla, herhangi bir video platformunda en çok trafiğe sahiptir. Bu, videolarınıza daha büyük görülme şansı verir ve viral hale gelme şansınızı artırır. İzleyicilerin tüm videolarına abone olabilmeleri ve ayarlamalar yapabilecekleri organize bir kanal oluşturabilme özelliği de kendiniz için bir marka yaratmanızı sağlar.

Bu düşünceler göz önüne alındığında, YouTube tek seçim gibi görünebilir ancak işleminizde dikkate alınması gereken bazı ek hususlar vardır ..

Artıları

 • Ücretsiz - YouTube'da gizlenen hiçbir aylık abonelik, platin paketi veya diğer masraflar yoktur. YouTube nasıl bir kazanç sağlıyor? Reklamcılık ki bu görüntüleyenler için biraz rahatsız edici olabilir, ancak genel olarak, en sevdiğiniz içeriği ücretsiz izlemek için ödeyecekleri küçük bir fiyat.
 • Küresel tanınma - YouTube, dünya çapında işletmeler tarafından kullanılan, küresel olarak tanınmış bir sitedir. Uluslararası bir şirket iseniz veya gelecekte şirketinizi büyütmek istiyorsanız, YouTube bunu yapmak için harika bir sitedir.
 • Videolar kolayca çıkarılabilir ve diğer sitelere gömülebilir - YouTube, seçtiğiniz bir sayfada videonuzun boyutunu özelleştirmenize olanak tanıyan kolay bağlantı sağlar.
 • Bir YouTube kanalı olabilir - Bir kanal, "eklenen tarih" den "en çok görüntülenen" e kadar değişen alanlara dayanan kendi eserlerin tümünü organize eden özelleştirilmiş bir sayfadır. Kanallar, ek videolarını izleyicilere kolayca bağlamak isteyen şirketler için elverişlidir. Ayrıca ülkemizde birçok kişi özel videolar çekerek kanallarından para kazanmakta.
 • Malzeme Tasarımı - Kitlenizin içeriğini içeriğinizden uzaklaştıran görselleri kaldırarak sitenin estetiğini basitleştirme

Eksileri

 • Ortam üzerinde az kontrol - Belli bir kitleye hitap eden bir mesajınız varsa, bu sizin için doğru video platformu olmayabilir. Üretim maliyetleriniz kitlenizin videonuzu bile görmeme riski taşımaya değer mi?
 • Garantili hiçbir destek veya çalışma süresi yok- YouTube'un bu unsurları sunması için hiçbir sözleşme yükümlülüğü yoktur.
 • 15 dakikalık bir video sınırı - Hesabınızı doğrulamadıkça 15 dakikadan fazla videolar yükleyemezsiniz.
 • Sezgisel olmayan analitik -  YouTube, analizler sunar, ancak bazı insanlar basitlik nedeniyle gerçek bir analizden çok özet olarak görürler.
 • Kalabalıkta kaybolabilirsiniz - YouTube her gün milyarlarca video ortaya çıkarır - bazen video zar zor çift haneleri vurur. Şirketinizin önemli bir mesaj varsa, izleyicileri tutacak kadar ilgi çekici olduğundan emin olun, aksi takdirde potansiyel olarak YouTube grubuna gömülmüş olursunuz.
 • Kayıtsız şartsız rekabeti teşvik eder - Yarışmanızı aşmak amacıyla bir video başlatıyor olabilirsiniz - bununla birlikte, videonuzu YouTube'a göndererek tersini yapabilirsiniz. YouTube, kendi videonuz oynatılırken sayfaların sağ tarafında bir video akışı görüntüler. Bu özet akış, "benzer" videolardan oluşur ve bu videolar, yalnızca sizin yarışmanız olmayabilir. İnsanlar farklı videoları gördüklerinde dikkatleri dağılarak videonuzdan çıkabilirler.

Wistia, iş dünyasına ve pazarlamaya odaklanan profesyonel bir platformdur. İşlerini video pazarlama ile sürdürmek isteyen bir şirket için Wistia bunun çözümü olabilir. Temiz ve modern tasarımıyla Wistia, reklamlar, yavaş tampon hızları veya hedef kitlenizi uzaklaştırabilecek amatör içerikten rahatsızlık duymadan içeriğini barındırması için işletmeler ve markalar için profesyonel bir platform sunar.

Wistia, YouTube kadar neredeyse popüler olmasa da, yine de şirketinize başarı sağlamada yardımcı olabilecek, oldukça akredite olmuş bir video sitesi. Pazarlama ve marka videolarıyla hedef "viral hale" nadiren gelebilir. Bunun yerine, genel olarak, mevcut ve potansiyel tüketicilerinizden ve müşterilerinizden oluşan çok spesifik bir kitleyi karşılamak istiyorsanız bu platformu kullanmalısınız.

Artıları

 • Video seçenekleri - Birden fazla çözünürlük ile yüksek kaliteli videolar
 • E-posta entegrasyonu - E -posta birleştirme , e -posta sağlayıcınızla eşgüdüm sağlamak için Wistia'nın küçük resimlerini kullanır; böylece e-posta birleştirme, kişilerin videolarınızı kimlerin izlediğini belirleyebilir
 • Sosyal paylaşım ve özelleştirme - Wistia videolarınızı sosyal medya dünyasına kolayca bağlamanızı sağlar. Web sitenize hitap eden özel denetimler de oluşturabilirsiniz.
 • Hiçbir reklam yok - Çoğu insan, bir videoda ilk 15 saniyede ilgisini kaybeder, bu nedenle kendi videonuzdan önce sıkıcı bir video reklamı görüntüleme oranlarınızı yok edebilir. Wistia, sayfasında kesinlikle hiç reklam yayınlanmadığı için bu sorunu tamamen ortadan kaldırır.
 • Video destekli SEO - Videonuzun arama motoru sonuçlarında görünmesini isterseniz, Wistia sizi en iyi duruma getirmenize yardımcı olmak için videonuzun etiketine anahtar kelimeler gönderecektir. Her şirket SEO arıyor, değil mi?
 • Görüntüleyiciden dönüşüme geçiş - Wistia'nın Turnike seçeneği, şirketlerin içeriğinizle ilgilenen izleyicilerden gelen e-posta ipuçlarını üretme ve toplama olanağı sağlar. Wistia'nın videonun sonunda, izleyicileri seçtiğiniz sayfaya yönlendirmesine izin veren bir harekete geçirici düğme de bulunur. Bu, şirketlerin bloglarına, web sitesine veya diğer tanıtım sayfalarına bağlantı vermeleri için önemli bir fırsattır.
 • Analytics - Esasen, Wistia aracılığıyla izleyicilerinizin izledikleri şeyi takip etme, geri sarma, tekrar oynatma, atlama ve hangisini izlediğiniz diğer videoları bile görebilirsiniz. Wistia'nın ısı eşlemeleri videolarda en sevilen parçaları ortaya çıkarır ve şirketlerin izleyicilerinin tam olarak ne görmek istediğini hedeflemelerine yardımcı olur.

Eksileri

 • Fiyat - Hayatta en iyi şeyler her zaman ücretsiz değildir ve özellikle belirli özellikler veya avantajlar istiyorsanız Wistia oldukça pahalıya mal olabilir. Wistia ücretsiz bir plan öneriyor ancak 3 video ile sınırlı. Paketleri 25-300 Dolar arasında değişir. Unutmayın gizli ücret yoktur ve istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
 • Arama eksikliği - YouTube'un aksine, Wistia aranabilir değildir. Bu, videonuzu veya diğer videolarınızı bulmanızı biraz zorlaştırabilir.
 • Entegrasyon sorunları - Wistia içeriği diğer sitelerle entegre olmak daha zordur. Kesinlikle uygulanabilir, biraz daha zorlayıcıdır.

Vimeo, çok kurumsal olan Wistia'nın aksine, tutku ve yaratıcılık ile besleniyor.

Çoğu kullanıcı, bir işletmenin veya şirketin aksine, kendilerini bir marka olarak tanıtmak için çalışmalarını sergiliyor. Vimeo, üyelerin kanal oluşturması, grup başlatması ve diğer görüntüleyenlerle kolaylıkla etkileşime girmesi için yaratıcı bir topluluk olmanın verdiği bir üne sahiptir. Topluluk içinde ve dışarıdan bir miktar saygı var, tüm görüntüleyenlere çalışmalarınıza belirli bir ciddiyet ve özgünlükle yaklaşıldığı hissi veriyoruz.

Artıları

 • Yaratıcı araçlar - Kalite ve özelleştirme için etkileyici bir üne sahiptir.
 • Video Performansı İzleme - Görüntüleyenlerinizin 30 günlük bir zaman aralığında en fazla katılım yaptıklarını göstermek için oynatma oranını anında kontrol edebilir, URL'ye göre oynatabilir ve katılım grafiklerini kontrol edebilirsiniz.
 • Geliştirilmiş yön - Vimeo, videolarınızın estetik yönünü ve deneyimini daha fazla kontrol etmenizi ve izleyicileri özel son ekranlarla diğer hedeflere yönlendirmenizi sağlar.
 • Öne geçin - Vimeo Pro sayesinde, videonuz sıraları atlayabilir; bu da işletmelerin videolarını ödenmemiş diğer hesaplardan önde almasını sağlar. Bu, zaman kısıtlamaları bulunan şirketler için mükemmel bir özelliktir.
 • Video sadakati - Vimeo, SEO ile birlikte sadakati teşvik eden yaratıcı bir topluluk gibidir. Üyeler kanallar oluşturabilir, grup başlatabilir ve diğer görüntüleyenlerle kolayca etkileşime geçebilir.
 • Reklamcılıktan çıkın - Ücretli hesap sahipleri, görüntüleyenlerin izledikleri videolara daha iyi odaklanılmasına yardımcı olan, video içi reklamcılığı devre dışı bırakma özelliğine sahiptir.
 • Videolar 15  dakikadan fazla olabilir - Doğru, bir mesajınız varsa - gerçekten uzun bir mesaj - tatlı zamanınızı kendinizi ifade edebildiğiniz zaman. Çoğu video platformunda, zamanınızı, senaryonuzu zamanında konuyu yoğunlaştırmaya iten zaman sınırları vardır.

Eksileri

 • Trafiğin olmaması - Vimeo, kesinlikle rakiplerinin gölgesinde ve YouTube'da daha az trafiğe ve bağlantı paylaşımına neden oluyor.
 • Maliyet - Vimeo'nun daha iyi özelliklerinin çoğu yalnızca Vimeo Plus, PRO ve Business gibi premium hesaplar için sunulmaktadır. Bunlar 200 $ / yıl'a kadar çıkabilir ve üretim maliyetleri ve diğer işletme ücretleriyle bu ödeme için oldukça dikey bir fiyat olabilir.
 • Reklam yerleşimi - Reklamlar videonuzdan önce ve sonra yerleştirilir (ücretli bir hesabınız yoksa)
 • Pro gereksinimleri - Ürünleri / hizmetleri (199 $ / yıl) tanıtan videoları yüklemek için bir Vimeo PRO aboneliğine ihtiyacınız var.

Bu üç platformun da videolarınızı tanıtmak ve dağıtmak için yardım edebileceği açıktır ve bunlardan herhangi biri video içeriğinizi barındırmak için iyi bir seçim olacaktır.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Hangi Video Platformu En İyisi? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Etiketler:

paylaş

İlgili YazılarYorumlar