Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Grafik Web Tasarım

Grafik Web Tasarım

Tasarım, bir probleme yeni bir çözüm getirme disiplinidir. Bir web sitesinden bir stadyuma, bir satış alanına, bir tarife, bir logoya, bir sosyal medya kampanyasına veya bir makine için bir bileşene kadar herhangi bir şey tasarlayabilirsiniz. Çözüm mevcut değilse, çözüm bulmak için tasarım yaparız. Grafik Web Tasarım da bir web tasarım türüdür.

Her sorunun kendi benzersiz gereksinimleri vardır. Soruna ilişkin mevcut bir çözüm yoksa, bunlardan birini yapmanız gerekir.

Bir tasarımın, sunmak için tasarlandığı sonucu elde ettiğinde iyi olduğunu bilirsiniz. Elde etmeyi hedeflediğiniz sonuç, tamamen işlevsel olabilir, zorlu verilerle ölçülebilir veya ölçülmesi daha kolay bir deneyim olabilir.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım, görsel iletişim ortamında sorunlara, 2D veya 3D ortamda, kağıda veya dijital olarak yeni çözümler üretmektir. Çıktı genellikle hedefini birçok kez sunmak için yeniden üretilebilecek bir şeydir.

Grafik tasarım çıktıları logolar, web sitesi kullanıcı arayüzleri, dövmeler, moda veya endüstriyel tasarım eskizleri, yazı karakterleri, baskılar, hareketli karakterler, reklamlar, el ilanları, film kredileri, gazete başlıkları ve tekstil tasarımları içerir. Bu, grafiksel olarak tasarlanabilen şeylerin sadece küçük bir parçasıdır. Ortak noktaları, görsel medya vasıtasıyla tüketilecek olan çıktıdır.

Web Tasarımı Nedir?

Grafik Web Tasarım, web ortamında bir sorunun yeni bir çözümünün oluşturulmasıdır. Grafik tasarım içerir, çünkü çıktı bir görsel araç vasıtasıyla tüketilir. Ancak tamamen görsel olmaktan öteye gidiyor. Bir web deneyiminin her yönünü birleştirmek için uzanır.

Örneğin, bir Grafik Web Tasarım web sayfası için doğru metin içeriğini seçmek, web tasarımının bir parçasıdır. Bu metin, kullanıcı deneyiminin bir parçası olan arama motoru sonuçlarında görülebilir. Ve bu sonuçların sıralamasındaki konumu da tecrübenin bir parçasıdır, bu yüzden arama motoru optimizasyonunun web tasarımının bir parçası olduğunu iddia ediyorum.

Bir web deneyimi tasarlamak, aşağıdaki disiplin listesinin bir kısmını veya tamamını içerebilir. Bazıları grafik tasarımın altında, diğerleri daha geniş tasarım içindedir.

 • Logo tasarımı
 • Kullanıcı arabirimi tasarımı
 • Metin Yazarlığı
 • Yerinde SEO
 • Bağlantı kurma
 • Sosyal medya tanıtımı
 • Bilgi mimarisi
 • Navigasyon tasarımı
 • Erişilebilirlik için tasarım
 • HTML mark-up
 • Kullanım kolaylığı tasarımı (kullanılabilirlik)
 • İçerik resimlerini seçme
 • Flash animasyon
 • UI öğelerinin JavaScript kodlaması
 • Dönüşüm oranı optimizasyonu
 • Tıklama başına ödeme reklamcılık

Sonuç olarak, bu becerilerin ve etkinliklerin bir Grafik Web Tasarım sitesinin başarısını ve bu siteyi kullanma deneyimini etkilemesi mümkündür. Bu, web tasarımcısının araç takımının genişliğini gösterir.
Sadece grafik yönleri sunan herkes bir Grafik Web Tasarım tasarımcısı değildir. Web sayfaları için grafik tasarım yapan grafik tasarımcı. Ve bunun yanlış bir yanı yok. Ancak, web sitenizi oluşturmak için yalnızca grafik becerisine sahip bir kişiye güvenmeyin.

Başarılı Bir Grafik Web Tasarım Nedir

Bir Grafik Web Tasarım sitesinin potansiyelini yaşaması için doğru kitleyi ve doğru sayıları çekmesi gerekir. Bu, siteyi, organik (yani ücretli olmayan) arama yoluyla ister reklamcılık, sosyal medya veya Halkla İlişkiler aracılığıyla ister, isterse arama yapan kişiler için bulunması için optimize edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, insanların ilgisini çekmek ve ilgisini çekmek için yeterince kullanışlı ve çekici olması da gerekir. Görme engelli olsa da ya da yavaş bir İnternet bağlantısı üzerinden ya da el cihazında siteye girse bile çoğu insanın okuması kolay olmalıdır.

Buna ek olarak, site özürlülüğe bakılmaksızın herkesin kullanması kolay olmalı ve bir dizi cihaz üzerinde çalışmalıdır. Aksi takdirde, olası kitlenin yalnızca bir bölümüne ulaşır, bu nedenle potansiyeline ulaşamaz.
Başarılı bir web sitesi de satmalıdır. Her sitenin ziyaretçinin harekete geçmesi için bir amacı vardır. Satan bir site, satın alma, kaydolma veya sadece okumak için bu eylemi üreten bir sitedir.

Grafik Web Tasarım sitenizin ölçülmedikçe, web sitenizin hedeflerine ulaşmasının ne kadar iyi olduğunu nasıl bileceksiniz? Dolayısıyla trafiği izlemek, dönüşüm hunilerinden geçen akış ve dönüşümler, web tasarımının tüm bir parçasıdır. Bu işlemin ürettiği istihbarat, sizi daha iyi bir iş yapan yeni veya alternatif çözüm aramaya yönlendirir. Buna bazen dönüşüm oranı optimizasyonu denir.

Bir Grafik Web Tasarım sitesi bütün bunları yapmazsa, nasıl tasarlandığını söyleyebilirim? Tüm site mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak için yaratıcı bir işlemin ürünü müdür? Belki de bir parçası olmuştur. Grafikler bir amacı yerine getirecek şekilde tasarlandıysa, ancak arama motoru pazarlaması, erişilebilirliği, kullanışlılığı ve dönüştürme optimizasyonu sağlamış değilse, web tasarımınız yoksa, web üzerinde bazı grafik tasarımınız varsa.

Medanis Bilişim AŞ olarak yılların verdiği tecrübe ve profesyonellikle Grafik Web Tasarım çalışmalarınızın her aşamasında size yardımcı olabiliriz. 13 yılı aşkın tecrübemizle son trendleri ve teknolojileri sizler için takip ediyoruz.

Grafik Web Tasarım yazımıza yorum bırakarak makalemizi geliştirmemizde destek olabilirsiniz. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederiz.

About Author

Medanis Destek