Logo

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri


paylaş
ERP Yazılımı Seçme Kriterleri

İşletme sahipleri ERP yazılımı kullanarak verimliliklerini arttırarak şirket işlemlerinin organizasyonlarını sağlayabiliyorlar. Bununla bilikte ERP Yazılımı Seçme Kriterleri ile şirket ihtiyaçlarınıza uygun ERP yazılımını seçebilirsiniz.

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri, yazımızda ayrıntılı olarak inceledik. Şirketinizde başarılı bir ERP uygulaması aramak, hazırlamak ve planlamak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bulabilirsiniz.

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri 1: Ödevinizi yapın

ERP uygulaması bir sermaye yatırımıdır ve işletmeler iyi sermaye yatırımları yaptığında, ilk maliyetleri değerli hale getiren getirileri gerçekleştirirler. Tıpkı bir işletme dikkatli bir şekilde başka büyük sermaye yatırımlarını düşünür ve hazırlarken, yeni bir ERP yazılımının edinilmesini anlamak ve planlamak çok önemlidir.

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri 2: İşinizi Çalıştırın ve Çözümleyin

Bazı işletmeler yalnızca ERP yazılımına yatırım yapmadan önce yazılımın özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapar. Özellikler önemli olsa da, ilk veya en önemli adım değildir. Yazılım paketlerini incelemeden önce, şirketin kendisini incelemesi ve analiz etmesi gerekir.

• Şirketin işlem hacmi nedir?
• Müşterilerin en büyük hayal kırıklığı nelerdir?
• Zemin üretim süreleri için endüstri normu nedir?
• Şirket en uygun ekipmanı kullanıyor mu?
• Şirket kurşun sürelerini nasıl artırabilir?
• Şirketin karşılaması gereken uyum standartları nelerdir?
• Kuruluşun devir hızı nedir?
• Şirket detaylı bir SWOT analizi yaptı mı?
• Proje için zaman çizelgesi nedir?
• Bütçe nedir?

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri, bir ERP paketi aramaya başlamadan önce cevaplanması gereken birçok sorudan sadece birkaçı. Örneğin, bir şirket büyük satışlara, muhteşem üretim verimliliğine ve eşsiz müşteri hizmetine sahip olabilir, ancak stokları, öngörüsü veya tedarikiyle ilgilenmiyorlar. Bu belirli güçlü ve zayıf yönleri bilmeden, şirketin özellikle bir ERP platformundan ne ihtiyaç duyduğunu bilmenin bir yolu yok. Benzer şekilde, bir şirket rakibinin yenilikçi rekabet avantajlarını anlamıyorsa, doğru bir ERP seçimi yapmak için donanımlı olmayabilir.

Çoğu zaman işletmeler, işin özel ihtiyaçlarını göz önüne almadan önce bir ERP yazılımı uygulamaya karar verir. Şirketler bunu yaptıklarında, çoğu kez bir web aramasıyla keşfedilen yaklaşık yarım düzine paket arasındaki farklar konusunda kafası karışır. Özel ihtiyaçları, güçlü yönleri, zayıf yönleri, tehditleri ve fırsatları net bir şekilde anlamaksızın şirket, arzulanan getirileri sağlayamayacak fakir bir yatırım yapmayı ve aslında şirkete uzun vadede maliyet tahakkuk edebilir.

Şirketler, iş operasyonları için ideal olmayan bir yazılım seçtiğinde, yazılımı benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeniden programlamak için para ödemeyi bırakırlar. İşletmeler, çoğu zaman gerekli özelliklere sahip olmayan bir ERP yazılımını yeniden programlamanın bedelinden korkuyorlar. Birçok durumda işletmeler, kendi işlerini ERP Yazılımı Seçme Kriterleri ERP paketini almadan önce yeterli araştırma yaparak özel programlama maliyetlerini tamamen ortadan kaldırabilir. Yazılım ve danışmanlık firmaları, operasyonların ve iş uygulamalarının derinlemesine ihtiyaç analizini içeren bir ön plandadır. Bu maliyetle olmasına rağmen, bu adım, müşterinin ve tedarikçinin şirketin operasyonel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmasına yardımcı olur ve proje ilk etapta etkili bir şekilde planlanır ve uygulanır,

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri 3: Bütçenizi Tanımlayın

Herhangi bir yatırım veya satın alım için, herhangi bir satın alma işlemi başlatmadan önce bütçeyi tanımlamak her zaman önemlidir. İşletmeler bütçeyi belirsiz tuttuğunda, çoğunlukla taraflar arasında pozisyonel pazarlık haline getirilen uygulama giderleri veya maliyet özellikleri müzakereleri için "maliyet sürünme" riski taşıyorlar. Her iki taraf da, bütçe meşru olarak tanımlandığında ve beklentilerin net bir şekilde iletildiğinde yararlanmaktadır. Cebinizde ne kadar para olduğunu bilmeden bir bakkalda alışveriş yaptığınızı düşünün. Sizin veya bakkalın cebinizde ne kadara mal olduğunu bilmesine bakılmaksızın, sadece para aldığınız yiyeceklerle terk edersiniz. Aynı mantık bir ERP uygulamasında da geçerlidir. Eğer bütçeyi tanımlamazsanız:

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri ile bütçenin tanımlanması, işletmelerin kendi kendine çalışmasına bağlı olmalıdır. Doğru bir şekilde tanımlanmış bir bütçe ve iş gereksinimlerine yönelik keskin bir farkındalık, projenin menfaat sahiplerine süregelen bir hesap verebilirlik hattı sağlayarak maliyetleri düşürmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, bir uygulama tamamlanmış olsa da proje bütçesi% 75 kapasitede ise, kilit paydaşlar muhtemelen özel programlama, toplantılar veya proje yönetimi gibi proje harcamalarına daha fazla dikkat edecekler. Bir bütçeyi dahili olarak tanımlamak kadar önemlidir; bu bütçeyi yazılım sağlayıcınızla / tedarikçinizle paylaşmak da aynı derecede önemlidir. Çoğu yazılım ve danışmanlık firması bütçeyi anahtar performans göstergesi olarak izler.

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri Medanis Bilişim AŞ olarak yılların verdiği tecrübe ve profesyonellikle web tabanlı yazılım konusunda yardımcı olabiliriz. ERP Yazılımı Seçme Kriterleri için bizimle iletişime geçerek genç ve dinamik yazılım ekibimizle birlikte projenizi hayata geçirebilirsiniz.

ERP Yazılımı Seçme Kriterleri yazımıza yorum bırakarak makalemizi geliştirmemizde destek olabilirsiniz.

 

Etiketler: erp yazılımı seçme kriterleri erp yazılım kriterleri

paylaş

İlgili YazılarYorumlar