Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı?

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı?

Emlak sitesi web tasarımında rengin uygun kullanımı, ziyaretçileri tutmakla ile yanlışlıkla kaçırmak arasındaki küçük fark olabilir. Renk psikolojisi üzerine yapılan çalışmalar renk ve ruh hali arasında bir korelasyon göstererek bazı renk tonlarını diğerlerine kıyasla benzersiz bir güç veriyor. Tasarımcılar bu bilgileri marka tanıma oluşturmak ve bir sayfanın belirli öğelerine dikkat çekmek için kullanabilirler. Dolayısıyla, bu tasarım stratejileri uygun şekilde kullanıldığında dönüşümleri artırabilir. Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı?

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? RENK PSİKOLOJİSİNİN TEMELLERİ

İnsan beyni renkleri, kararların alınma biçimini değiştirebilen farklı duygularla ilişkilendirir. Winnipeg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma , ürün kararlarının yüzde 62 ila 90’ının yalnızca renk temelinde olduğunu gösteriyor. Renk Araştırması ve Uygulamasından elde edilen bir diğer çalışma, renklerin bir markayı kendi rekabetinden ayırt etmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bu istatistikler, emlakçıların ifadeleri artırmak ve marka tanımayı artırmak için renk gücünden nasıl yararlanabileceğini göstermektedir. Renk dernekleri kişisel deneyimlerine biraz bağımlı olsa da, farklı renk tonlarına sahip bazı yer paylaşımları vardır.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : TASARIMDA FARKLI RENKLERİN ANLAMI

Renklerin anlamları, web tasarımcılarının ve web sitesi sahiplerinin tasarımlarında hangi tonları kullanacaklarını belirlemelerine yardımcı olabilir. Belli renkler, şirketlerin markalarıyla ilişkilendirilmesini istemeyen duygular yaratabilir ve parlak gölgelerin aşırı kullanılması ziyaretçilerden uzaklaşabilir. Tersine, doğru renkleri seçmek katılımı artırabilir ve unutulmaz bir görünüm kazanabilir.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı?

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : KIRMIZI

Kırmızı renk heyecan ve uyanıklık hislerini uyandırır. Katılımı teşvik etmek ve dikkati çekmek için enerjiyi harekete geçirir. Kırmızı durdurma ışığı, acil çıkış veya uyarı levhası gibi tehlikeyle ilişkili olabilir. Kızıl tutku ve şehvet veya arzunun duygularını geliştirmek için kırmızı da kullanılır. Kırmızıyı kullanmak cesur bir ifade yapabilir, ancak fazla kullanmak yapışkan görünebilir.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : TURUNCU

Kırmızı turuncu yoğunluğundan hafif bir adım uzaklaştığında turuncu dikkat çeker ve ek bir sıcaklık dokusu ile canlandırır. Turuncu vurguların zevkli kullanımı samimiyeti ve tezahüratını teşvik eder. Birçok teknoloji şirketi, çocuklara yönelik ürünlerde şirketleri için turuncu rengi kullanır.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : SARI

Parlak bir güneş patlaması gibi, sarı mutluluk ve iyimserliği tetikler. Sarı, aşırı cesur olmadan kırmızı ve turuncu bir sıcaklığa sahiptir. Sarı gözlerde sert olabilir, bu yüzden en iyisi aksan olarak kullanılır. Daha açık tonlar çocuk ürünleri için iyi, daha zengin altın benzeri veya hardal tonları retro bir etki katabilir.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : YEŞİL

Yeşil, sıcak renkler ile soğuk renkler arasındaki boşluğu kapatarak sükuneti ve rahatlamayı teşvik eder. Yeşil doğayla en yakın renktir ve bu nedenle eko-turizm, sağlık ürünleri veya çevre dostu şirketler için iyi bir seçimdir. Daha koyu renk tonları, para ve gelişmişlikle bağlantılı iken, yeşilin daha açık renk tonları büyüme ve gençlik düşüncelerini ortaya çıkarır. Doymuş yeşillikler fütüristik bir his yaratabilir ve bastırılmış zeytin tonları orduyla bağlantılıdır.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : MAVİ

Yatıştırıcı, sakinleştirici bir etki için mavi gidilecek yoldur. Mavi aynı zamanda güvenilirlik, güvenlik ve güvenilirliği de teşvik eder; bu nedenle ilaç şirketleri, sigorta acenteleri ve bankalar logolarına mavi katma eğilimindedir. Bununla birlikte, yemek tanıtmak için mavi kullanmamalısınız. Evrimsel olarak, insan beyninin maviyi zehir ile ilişkilendirdiği ve bu nedenle iştahı bastırdığı ileri sürülür.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : MOR

Zenginlik ve lüks için gidiyorsanız, logo veya web sitesi tasarım içine mor dahil idealdir. Geleneksel olarak, mor telif ve bilgelik ile bağlıdır. Mor, mavi yatıştırıcı güçlerin ve kırmızı canli enerjinin bir kombinasyonudur; yaratıcı düşünce ve problem çözme için uyarıcı bir renk yapar. Maneviyatın bazı yönleri, yoga, meditasyon ve kadınlık için onu iyi seçen morla ilişkilendirilebilir.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : PEMBE

Uzun yıllar boyunca, pembe genç kızlarla ve eğlenceli romantizmle birleşti, bu da bir kadın hedef pazara sahip işletmeler için doğal bir tercih yaptı. Pembe bir maddeyi kadınlar için bir ürün olarak kolaylıkla tanımlanabilmesine rağmen birçok kadın aslında pembeyi diğer renkleri tercih etmez. Magentalar ve sıcak pembe şeker kaplamaları ve pasta kremasında yaygındır, bu nedenle pembe tatlılık hissi uyandırır.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı?: SİYAH

Şık konturlar ve yüksek kaliteli malzemelerle birleşince, siyah renk ve münhasırlık yaratır. Siyah zamansız ve çok yönlüdür. Pratik olarak herhangi bir renge karşı mükemmel bir kontrast oluşturur. Siyah ve kırmızı veya siyah ve yeşil gibi belirli renk kombinasyonları, gotik, kötülük hissi yaratabilir.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : BEYAZ

Beyaz, renk yokluğudur. Sadelik, minimalizm ve denge, bir tasarımda beyaz bol miktarda kullanıldığında yükseltilebilir. Beyaz boşluğun bir tasarım özelliği olarak kullanılması, modern web sitelerinde popülerdir ve metnin düzgün görünmesine yardımcı olur.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı?: DÖNÜŞÜMLERİ ARTIRMAK İÇİN RENK KULLANMA

Yeni bir web sitesi oluşturuyorsanız veya bir web sitesi yeniden tasarımı düşünüyorsanız, renk seçerken renk psikolojisi teorilerini kullanmalısınız. İstenilen duyguları teşvik etmek ve kullanıcıları, dönüşüm oranlarında artışa yardımcı olabilecek belirli eylemlere yönlendirmek için insan zihninin iç işleyişine bu iç görüyü kullanabilirsiniz.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : MARKA KİŞİLİĞİYLE RENK İLİŞKŞLENDİRMELERİNİ EŞLEŞTİRİN

Çoğu kişinin belirli renklerle ilişkilendiren duygularını bilmek, bir marka geliştirirken yararlı bir araçtır. İnsanlar markanızın adını duyduğunda ortaya çıkarmak istediğiniz temel duyguları düşünün.

Tüketiciler, sunmanız gereken şey konusunda heyecanlı mı? Sadakat ve yeterliliğe daha da önem veriliyor mu? Bir lüks ve sofistike duyguyu uyandırmayı tercih eder misiniz? Renklere bakmadan önce hangi kişiliğini iletmek istediğinizi tespit etmek için kendinize şu soruları sorun. Site ziyaretçileri, sitenizin renkleri ile hareket edebiliyorlarsa, devam etmeleri ve sitenin özellikleriyle meşgul olması muhtemeldir.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : BİLGİ AĞIRLIKLI SİTELER İÇİN KENDİ RENKLERİNİZİ OLUŞTURUN

Kullanıcılar, gezinmek zor siteleri terk etme eğilimindedir. Siteniz bilgi bakımından yoğunsa, bilgiyi mantıksal kategoriler halinde düzenlemeyi ve her kategoriye bir renk ilişkisi sağlamayı deneyin. Belki vurgulamak veya tanıtmak veya açıklamak için programlar birkaç farklı ürün var. Renkli sekmelere sahip bir bağlayıcı gibi, sayfalar arasında farklılık yaratmak için renk psikolojisi kullanan ziyaretçiler, ilgilenmek için daha organize, kullanıcı dostu bir tasarım oluşturabilir. 

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : OKUNABİLİRLİĞİ ARTIRMAK İÇİN KONTRAST KULLANIN

Çoğu kişi bir sayfanın tam metnini ilk bakışta okumaz, ancak özellikle arka planıyla tezat oluşturmayan metni okumak pek mümkün değildir. Bu nedenle metin için açık renklerden uzaklaşmanız gerekir.

Sarı ve pastelleri ayırt etmek zor ve okuyucuya atlamayacak. Siyah metinli klasik beyaz arka plan, bu en güçlü kontrast olduğundan uzun kopyalama için idealdir. Harekete geçirici mesaj düğmeleri veya gezinme çubukları, kullanıcıların gözlerini yönlendirmek için daha canlı renklere sahip olabilir. Harfleri, arka planla çelişen ve sözcüklerin ortaya çıkmasını sağlayan bir renkle özetlemeyi düşünün. Bir sayfa ne kadar okunabilirse, bir ziyaretçinin elini kesme zamanı o kadar yüksektir.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? : DİKKAT ÇEKMEK İÇİN CESUR DETAYLARI EKLEME

Site ziyaretçilerini çekmek ve onları istenen harekete yönlendirmek için renk psikolojisi ve tasarım öğelerinin birleşimini kullanabilirsiniz. Bunun haricinde, harekete geçirici mesaj düğmeleri bunun en iyi örneği. Kırmızı veya turuncu gibi aciliyet duygusu yaratan bir renkle üçte ikilik kural gibi bir tasarım öğesi kullanmak, düğmeye doğrudan dikkat çekebilir. Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? Oldukça zıt konturlu çizgiler, kullanıcının görüşünü sayfadaki bir noktaya doğru yönlendiren bir etkiye sahip olabilir. Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? Yalnızca renklerin söylediklerini değil tasarım ile etkileşimlerinin kullanıcı kararlarını nasıl etkilediğini de düşünün.

Renk psikolojisi, marka bilgisinin tam olarak ispatlanmış bir yöntemi değildir, ancak temel renklerin her zaman ve tekrar tekrar çalıştığı kanıtlanmıştır. Markanızın hedef kitlenizi çekmesi ve unutulmaz bir ifade yapması için uygun bir renk seçin. Seçilen renklerin diğer renklere ve tasarım öğelerine göre uygun kullanımı, etkileşimleri teşvik edebilir ve dönüşüm oranlarını artırabilir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Emlak Web Sitenizde Hangi Renkler Kullanılmalı? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek