Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
E-ticarette Güven Damgası

E-ticarette Güven Damgası

E-ticarette Güven Damgası almak isteyen kişiler, kişisel veri ve ödeme bilgisi içeren her türlü işlemin gerçekleşebilmesi için gerekli sertifikalara sahip olduğunu temin etmek zorunda. Bu firmalar iflas ederse veya faaliyetlerine son verirlerse güven damgaları iptal edilcek.

Peki “güven damgası” nedir? E-ticarette Güven Damgası  tanımı: “E-ticarette asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet ve aracı hizmet sağlayıcılara verilen elektronik işaret” olarak belirlendi.

6.06.2017 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın E-ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Peki bu e-ticaret şirketlerine ne getirecek?

E-ticaret şirketleri güven damgası alabilmek için kişisel veri içeren her türlü işlemin internet ve mobil sitede gerekli sertifikalarla gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Sızma Testi

Firmalar, E-ticarette Güven Damgası başvurusunda bulunmadan en fazla 3 ay önce ve her takvim yılı içinde en az bir defa “sızma testi” yaptırarak gerekli önlemlerini alacak. Çocukların fiziksel, zihinsel, ahlaki, psikolojik ve toplumsal gelişimini olumsuz etkileyebilecek içeriklere karşı tedbirler alarak hayata geçirecekler.

Birden Fazla E-ticaret Sitesi Olan İşletmeler Ne yapacak?

Birden fazla e-ticaret sitesi olan işletmeler her bir e-ticaret sitesi için sızma testi yaptırarak tüm işlemleri uygulayacak ve her biri için ayrı E-ticarette Güven Damgası alacak. Başvurunuz yapıldıktan sonra şartlara uygun olup olmadığınız kontrol edilecek ve kontrole ilişkin tespitlerin yer aldığı rapor, başvuru tarihinden 30 gün içerisinde hazırlanacak.

Şartlara Uymazsanız Ne Olacak?

E-ticarette Güven Damgası için şartlara uyulmadığı takdirde başvuru sahibine uymayan kısımların düzeltilmesi için 30 gün süre verilecek. Bu süre bir defaya mahsus olmak üzere 15 gün uzatılabilecek.

Güven damgası firmaların e-ticaret sitelerinin ana sayfasına ziyaretçilerin görebileceği şekilde konulacak. İstenirse web sitenizin istediğiniz sayfalarına da güven damganızı koyabilirsiniz.

E-ticarette Güven Damgası Hangi Durumlarda İptal Edilebilir veya Askıya Alınabilir?

E-ticarette Güven Damgası, firmaların şartlara uymadığı tespit edilmesi ve bu durumun düzeltilebilir olması durumunda firma sahibine 15 gün süre verilecek ve düzeltilmesi istenecek. Bu sürenin sonuna kadar şartlara uymayan firmaların E-ticarette Güven Damgası askıya alınacak. 30 gün içerisinde eksikler veya hatalar düzeltilirse güven damgası askından indirilecek.

Askıya alınan güven damgası e-ticaret sitesinde görünülür şekilde askıya alındı ibaresiyle görünecek. Bu da e-ticaret sitenizin güveninin sarsılmasına neden olabilir. Bu yüzden E-ticarette Güven Damgası işlemlerinizi düzenli takip etmelisiniz.

E-ticarette Güven Damgası firmaların talebi, e-ticaret işine son verilmesi, askıya alınmasından itibaren 30 gün düzeltme yapılmaması, bir senede 3 kere askıya alınması ve iflas durumunda iptal edilecektir.

 

 

About Author

WMwcZ9zI1x

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir