Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Dijital Marka Yönetimi

Dijital Marka Yönetimi

Dijital Marka Yönetimi, pazarlamacılar için merkezi bir odak olmalı. Doğrudan işletmenizin başarısı ya da başarısızlığıyla bağlantılı olan ve potansiyel müşteriler kararlarını verdiklerinde kritik olabilecek çok geniş kapsamlı işletme sonuçlarına sahiptir.

Dijital Marka Yönetimi tam olarak nedir? Basitçe ifade etmek gerekirse, markanızın çevrim içi görüntülenme biçiminizi izliyor ve yönlendiriyor. Web siteniz, sosyal erişiminiz, üçüncü taraf makaleleri, çevrim içi incelemeler, arama motoru sonuçlarınız ve çevrim içi konuşmaları nerede bulabilecekleri gibi halkın algılamasına yönelik tüm yollar da dahil olmak üzere her şeyi kapsar.

Dijital Marka Yönetimi için çok fazla faktör var, çünkü çevrim içi markanızı yönetmek son derece önemlidir. Pazar araştırması şirketleri tarafından yapılan bir araştırmada, tüketicilerin %78’inin çevrim içi araştırmadan etkilendiğini buldular . Kitlenizin markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl algıladığına bir göz atın. Çevrim içi markanızı yöneterek olumlu bir kalıcı izlenim bırakabilir ve marka büyümesi ve müşteri memnuniyeti elde edebilirsiniz.

Sağlam bir temel oluşturarak sitenizi optimize ederek çevrim içi marka yönetim stratejilerinizi başlatın. Başlamanıza yardımcı olacak beş ipucu:

1. Marka yönergeleri oluşturun.

Tutarsızlık, markanızı olumsuz etkileyebilir. En iyi ihtimalle, tutarlılık markanızı unutulmaz yapar. En kötü ihtimalle, karışıklık ve ilgisizlik ünü yaratabilir. Dijital Marka Yönetimi ile şeffaf marka yönergeleri, sizi rekabetin dışında bırakan şeyleri söylemenize izin vererek, şirketinizin ayırt edicilerini ve kimliğini güçlendirir. Yönergelere ilişkin mesajlaşma, tasarım ögeleri, yazı tipleri, renkler, logolar hepsi bir uyum içinde bulunmalıdır.

2. Marka temsilcilerini eğitin.

Dijital Marka Yönetimi ile marka yönergeleri markanızı güçlendirmek için zorunludur, ancak kullanılmadıkları sürece hiçbir yere gitmezler. Bu markanızı temsil eden herkesin – çalışanlardan yüklenicilere – kadar bu kılavuzun tutarlılığı için en güncel sürümüne ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Doğrudan müşteri etkileşiminin ötesine geçiyor. Her çalışan, sosyal ağlarının bile marka üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve şirket markasının tüm sosyal kanallarda nasıl temsil edildiği konusunda dikkatli olmalının farkında olmalıdır.

3. Çevrim içi markanızı izleyin.

Sosyal medya, forumlar, makale ve her türlü çevrim içi tartışma mekanı – markanız birçok farklı yerde konuşma konusu olabilir. Markanız hakkında neler söyleniyor? Daha da önemlisi, itibarınızı nasıl etkiliyor?

Markanızın nerede konuşulduğuna bakarak, şirketinizin çevrim içi açıklamalarını izleyebileceksiniz. Buna ek olarak, endüstrinizle ilgili siteleri bulmak ve kitleyi hedeflemek, ardından tartışmada bir varlık oluşturmak iyi bir fikirdir. Son olarak, rekabeti çevrim içi markalarını nasıl ele aldıklarını ve neyin çalıştıklarını (çalışmadıklarını) öğrenmekten hiç çekinmiyorlar.

4. Tartışmalara katılın ve tartışmalara liderlik edin.

Müşterilerinizin markanızı nerede tartıştıklarını bulduktan sonra, şimdi Dijital Marka Yönetimi ile katılmanızın zamanı geldi. Hedef, eleştirilere yapıcı cevap verirken yorumları ve soruları pozitif yönde etkileşimde bulunmaktır. Ekibinizin derhal yanıt vermeye ve müşteriye uygun hale getirmeye istekli olduğunu gösteriyorsanız, olumsuz geri bildirimler olumlu bir sonuca dönüşebilir.

Kaliteli hizmet, çevrim içi markanızı iyi yansıtmaktadır ve ekstra çaba göstermenin yolda herhangi bir çarpmanın üstesinden gelebileceğini göreceksiniz. Buna ek olarak, trendler, zorluklar ve çözümler hakkında önde gelen tartışmalarla topluluğa aktif olarak katkıda bulunun ve böylece markanızın hem düşünce liderliği hem de müşteri hizmetleri sunduğunu gösterin.

5. Çevrim içi marka yönetim araçlarından yararlanın.

Peki Dijital Marka Yönetimi için nereden başlamalısınız? Yukarıdaki hususlar çok zor görünebilir, ancak kolaylaştırmak için araçlar mevcuttur. Google Alerts kadar basit bir şey (Google, belirlenmiş bir ad veya kelime öbeği geldiğinde e-posta bildirimleri) izlemeniz için temel oluşturabilir.

Bu önemli ipuçlarıyla başlayarak ve size sunulan araçları kullanarak, etkin Dijital Marka Yönetimi stratejilerini kolayca yükseltebilirsiniz. Hedef kitlenizin ve endüstri ihtiyaçlarının anlaşılmasıyla birleştirildiğinde, çevrim içi markanızın mesajınız ve kimliğiniz için geçerli kalmasını sağlamak için hepsi bir araya gelir.

Medanis Bilişim AŞ tecrübeli ve profesyonel web tasarım, SEO, AdWords ve web grafik ekibiyle sizin için Dijital Marka Yönetimi çalışmalarınızda yardımcı olabilir. Dijital Marka Yönetimi konusunda daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı

Sonraki Yazı