Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
20 Basit ve Ücretsiz SEO Aracı

20 Basit ve Ücretsiz SEO Aracı

Web sitesi sahibi olan her işletmenin SEO’ya önem vermesi gerekir. Gerçek şu ki optimizasyon yani SEO sürece hiçbir zaman bitmeyen bir süreç. Web sitenizin zayıf noktalarını tespit edip iyileştirirken aynı zamanda rekabette önde kalmaya çalışmak oldukça zorlayıcı olabiliyor. Neyse ki işinizi kolaylaştıracak ücretsiz veya ücretli birçok araç var. 20 Basit ve Ücretsiz SEO Aracı ile çalışmalarınızı daha rahat yapabilirsiniz.

Piyasadaki tüm araçları denemek veya kullanmak için yeterli zamanımız yok zaten birkaçını denerken yerlerine diğer sürümler ya da yeni araçlar geliyor ne kadar istesek de bu hıza yetişemeyiz. Bu yüzden işinize en çok yaracak ve en önemlisi ücretsiz araçları bu yazıda toparladık.

Umarız, en azından bazıları işiniz için büyük kolaylık sağlayacak ve SEO sürecinizde yardımcı olacaktır.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Aracı

Teknik SEO ve Teşhis

Taranabilirlik, Dizin Oluşturma, Sitedeki Bağlantılar

WebsiteAuditor , her türlü sorunu teşhis etmek için web sitenizi tarar ve sitenizin bütün eksik kısımlarını size bildirir. Bu aracın en iyi yanı, yanlışlıkla sınırlandırılmadığından emin olmak için, Googlebot (veya başka herhangi bir bot) adına web sitenizin her sayfasını ve kaynağını Google’ın gözüyle görmek için taramayı mümkün kılmasıdır.

WebsiteAuditor ayrıca birkaç tıklama ile robots.txt dosyalarını ve hazır gönderilecek site haritalarını oluşturmanızı sağlar.

Bir sitedeki her türlü bağlantıyı tarayarak yönlendirmeleri, yönlendirme zincirlerini ve kırık bağlantıları kaynaklarıyla birlikte gösterir.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Sınırlamalar: Ücretsiz sürümde alan başına 500 URL’ye kadar tarama yapar ve analiz eder

Göz önünde bulundurulacak benzer araçlar: Raven ve OnPage.org genel site denetimleri için, Robots.txt Test Aracı robots.txt doğrulama, XML Site Haritası oluşturma için Site Haritası, Yönlendirme Yolu , HTTP üst bilgilerini denetleme ve yönlendirme yolları için kullanabilirsiniz.

Cezalar

Tanılama için mutlaka kullanabileceğiniz eski ve ücretsiz bir araç Google Search Console’tır. Tarama ve dizin oluşturma hatalarını vurgulamanın yanı sıra, nedeni belirlemenize ve düzeltmenize yardımcı olabilir.

Google tarafından manuel ceza uygulanması durumunda, nedenini ve ayrıntılarını hesabınızda görebilirsiniz. Sorun giderildikten sonra, kurtarma işlemini hızlandırmak için inceleme isteğinde bulunabilirsiniz.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Olası bir cezayı tespit etmenin diğer bir yolu, web’deki ceza göstergesi gibi organik trafik kazalarıyla büyük Google’ın algoritma güncellemelerini ilişkilendirmenize yardımcı olabilecek bir araç kullanmaktır. Trafiğin belirgin bir şekilde azalması bir güncelleme sunumuyla çakışırsa, hedeflediği yöne dikkat edebilirsiniz.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Benzer araçlar dikkate alınmalıdır: Panguin Tool  , Google güncellemelerinin organik trafik ve görünürlük üzerindeki etkisini vurgulamaktadır

Kullanıcı Deneyimi

Hız

Pingdom, sayfalarınızın hızını kontrol etmek için kullanışlı ve sezgisel bir araçtır ve herhangi bir sorunun sorunsuz bir kullanıcı deneyimini engellemediğinden emin olursunuz.

Uygulama, her tür problemi gidermek için uygulanabilir bilgilerle birlikte performansla ilgili her türlü bilgiyi sağlar. Pingdom, beklenmedik sorunlar olduğunda acil uyarılarla birlikte gelir ve bir mobil uygulama da vardır.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Sınırlamalar: Ücretsiz sınırlamalar, ücretli planlar için 14 günlük deneme

Dikkat edilmesi gereken benzer araçlar: Daha fazla test ve daha fazla optimizasyon önerisi için Google PageSpeed ​​Insights , GTmetrix veya WebPageTest

Mobil Uyum

RankWatch’tan ücretsiz mobil dostu sayaç ile web sitenizin mobil cihazlarda nasıl performans gösterdiğini  öğrenebilirsiniz.

Bir sayfanın mobil cihazda nasıl göründüğünün yanı sıra görüntüleme alanını kontrol eder ve çok yakın yerleştirilen bağlantılar, okunamayan metin boyutu vb. gibi olası sorunları tespit eder.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Benzer araçlar dikkate alınmalıdır:  Google Mobil Dostu Test , küçük SEO Araçları’ndan mobil dostu test

Güzel Ekstralar

Anahtar Kelime Araştırma Ve Sıralama İzleme

Anahtar Kelime Fikirleri ve Analizi

KWFinder , Google Autocomplete’tan gelen her türlü öneri, anahtar kelimeyi sağlayarak anahtar kelime listenizi genişletmenize yardımcı olabilir ve fikirler sorar.

Bununla birlikte, araç, her bir anahtar kelime için tahminen anahtar kelime zorluğu ve üst düzey sayfalar için olan istatistikler de sağlar ve güçlü ve zayıf yönlerini bir bakışta vurgular.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı , anahtar kelime fikirlerini oluşturmanıza ve herhangi bir anahtar kelimenin potansiyel karlılığını belirli bir konum için arama hacmini ve rekabeti kontrol ederek analiz etmenize yardımcı olabilir.

 

Sıralama İzleme

Rank Tracker , ancak birçok arama motorunda alan adı başına birçok anahtar kelime izlemenizi sağlar. Uygulama, yerel, evrensel, mobil ve masaüstü sıralamalarını, tam olarak herhangi bir konumdan göründüğü gibi, özelleştirilmiş arama motorlarında izler.

Rank Tracker ayrıca bir anahtar kelime için birden çok sıralamayı izlemenizi ve yol boyunca ilerleme ve arama motorlarındaki dalgalanmalarını izlemenizi sağlar. Ayrıca bir rakibi sitenizle birlikte izleyebilirsiniz.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Sınırlamalar:  Ücretsiz sürümü izleme yapılmasına izin verir, ancak projeler kaydedilemez.

Benzer araçları düşünün:  SEOCentro Rank Checker (ücretsiz), SEPR’nin Anahtar Kelime Derece Denetleyicisi veya SERanking (ücretsiz denemeler)

Sayfa İçi ve İçerik

Duplikasyonlar

Bilinen bir intihal yani kopya içerik denetleyicisi, Copyscape   yayınladığınız içeriğin benzersiz olduğundan emin olmak için çevrimiçi sayfalarınızın kopyalarını bulmak ve sitenizi cezalardan korumak için basit bir araçtır. Sayfayı açtıktan sonra tek tek hangi sayfaya bakmak istiyorsanız URL’sini yapıştırmanız gerekir.

Siteliner , Copyscape ekibi tarafından hazırlanan başka bir araçtır. Dahili olarak çoğaltılan içeriği kontrol etmek için kullanımı kolay bir uygulamadır.

Uygulama, sayfaları, her biri için çoğaltma yüzdesini döndürecek şekilde analiz ederek site genelinde sayfa eşlemelerinin sayısını ve gözden geçirilecek en az benzersiz sayfaların vurgulandığını gösterir.

 

İçerik Optimizasyonu ve Fikirler

Yoast’ın WordPress SEO Eklentisi , SEO dostu bir içerik oluşturmak isteyen WordPress site yöneticileri için en iyi araç olarak bulunuyor .

Eklenti, sayfayı iyileştirmek için optimizasyon ayrıntılarını ve tavsiyeleri görmek için bir focus anahtar kelimesi (bir tane ücretsiz sürümde) girmenizi sağlar  hepsi de uygulanabilir ve izlemesi kolaydır. Örneğin anahtar kelimeniz fazla ya da eksikse sizi buna göre uyarır. Italic veya bold yazı karakterini kullanmanız için uyarır.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

SEOBook’dan Anahtar Kelime Yoğunluğu Analiz Cihazı , kelime sayısını ve başlık, açıklama veya resim alts gibi tüm etiketleri görmek için herhangi bir web sayfasını analiz etmenize yardımcı olabilir.

Sayfa optimize edilmiş anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için araç, her sayfa öğesinde en sık kullanılan kelimelerin ve kelime öbeklerinin bir listesini sağlar.

Benzer araçlar dikkate alın:  Anahtar Kelimeler İnternet Pazarlama Ninjaları’ndan Yoğunluk Analizi Aracı (Anahtar Kelime Yoğunluğu Analizcisine benzer)

Backlink Profil Yönetimi

Backlink Analizi

Geri bağlantı analizi için harika bir araç SEO SpyGlass’dır . Araç, sitenizin geri bağlantılarını izler ve Search Console ve Google Analytics’teki bağlantıları yüklemenize veya herhangi bir kaynaktan manuel olarak bağlantılar eklemenize olanak tanır.

En iyi yanı, aracın tüm bağlantıları gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmesi, böylece mevcut bağlantılarınızı derinlemesine analiz edebilirsiniz.

SEO SpyGlass ayrıca faydalı istatistikler yükler ve bağlantı değeri ve olası ceza risklerini hesaplar. Birkaç tıklamayla, Google’a göndermek için hazır bir ‘Reddetme’ dosyası da oluşturabilirsiniz.

Sınırlamalar: Ücretsiz sürümde alan başına 1,100 bağlantı gösterir

Benzer araçlar dikkate almak:  MonitorBacklinks , Linkody (30 günlük ücretsiz deneme sürümü)

Bağlantı Kurma

Rakip geri bağlantı profilleri, bağlantı kurma konusunda mükemmel bir ilham kaynağı olabilir, ancak nişle alakalı anahtar kelimeler ve LinkAssistant gibi bir araç kullanarak misafir gönderme, inceleme, hediye çeki ve benzeri bağlantı kurma fırsatlarını da araştırabilirsiniz .

LinkAssistant, seçilen bağlantı kurma yöntemini kullanarak potansiyel umutları bulur ve listeyi en umut verici olanlara indirmenize yardımcı olur, sonra da el uzatma araştırması yapmadan ve gelen kutunuzda karışıklık yaratmaz.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Sınırlamalar: Ücretsiz sürümde projeye 1000 kadar potansiyel

Benzer araçlar dikkate alın:  LinkProspector , Ontolo (her ikisi de 30 günlük para iadesi politikası vardır), sosyal yardım ve ilişki yönetimi için BuzzStream (ücretsiz deneme)

Trafik

Trafik Kaynakları ve Dağılımı

Trafik istatistiklerinizi öğrenmek için tam özellikli ve yaygın olarak kullanılan bir analiz aracı Google Analiz’dir.

Trafiğin miktarını ve kaynaklarını (doğrudan, organik, yönlendirme vb.) Takip etmenin yanı sıra, verilere dayalı kararlar ve geliştirmeler yapmak için kullanıcı davranışları, dönüşümleri, edinimi ve daha pek çok konuda değerli bilgiler sunar.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Rakiplerin Trafiği

Rakiplerinizin trafiğine, kaynaklarına ve dağıtımına ilişkin bilgiler bulmak için SimilarWeb Pro’yu deneyebilirsiniz .

Ayrıca, SimilarWeb Pro, tahmini günlük ortalama ziyaret, ortalama ziyaret süresi, ziyaret başına sayfa sayısı ve hemen çıkma oranlarını gösterir. Araç aynı zamanda kitleyle ilgili bilgiler, trafik coğrafi dağılımı ve ilgilendiğiniz kategorileri / konuları da içermektedir.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Araçları Her Pazarlamacı Denemeli | Bugün Sosyal Medya

Sınırlamalar: Sınırsız Google Analiz – ücretsiz, SimilarWeb Pro 3 aylık bir deneme sunar (5 alan, 5 sonuç / metrik)

Benzer araçlar dikkate alın:  Alexa büyük sitelerin trafik istatistiklerini kontrol eder , qauntcast bir siteye trafik kontrol etmek için demografik, çapraz platform dağıtımı ve daha fazlası

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

20 Basit ve Ücretsiz SEO Aracı yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek