Logo

Mobil Uyumlu Web Tasarım


paylaş
Mobil Uyumlu Web Tasarım

Akıllı telefonunuzu en son ne zaman elinize aldığınızı hatırlıyor musunuz? Tabi ki yapabilirsiniz! Muhtemelen sadece birkaç saniye önceydi. Aslında, mobil cihazlarını kullanarak web sitelerinin çoğunu tarayan web kullanıcılarının sayısının giderek arttığını görüyoruz, şu anda bu makaleyi görüntülemek için akıllı telefonunuzu kullanıyor olmanız büyük bir ihtimal. Mobil Uyumlu Web Tasarım günümüzde bir lüks değil zorunlu bir ihtiyaç halini aldı.

Medanis Bilişim AŞ.'de, mobil cihazlarda içerik ve işlevselliğin nasıl performans göstereceği sıklıkla Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Geliştirme  ve Kalite Güvencesi konusundaki yaklaşımımızı yönlendiriyor. Başka bir deyişle, neredeyse her zaman önce mobil cihaz düşünüyoruz. Kullanıcı deneyimini sağlam bir anlayışa sahip olduğumuzdan ve kullanıcıların mobil veya masaüstündeyken sitede alması muhtemel ana işlemleri gerçekleştirebildiğinden emin olmak istiyoruz.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Mobil Uyumlu Web Tasarım için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Projelerimiz boyunca, bir web sitesini mobil cihazlarından görüntüleyen birinin genelde belirli bir hedefi olduğunu öğrendik belki de restoran yorumlarını gözden geçirmek, yol tarifi bulmak, telefon numarasını bulmak veya bir işletmenin açık olduğu zamanı öğrenmek için.

Mobil görüntüleme için optimize edilmiş bir web sitesi, Mobil Uyumlu Web Tasarım bu bilgiyi etkili bir şekilde ve daha da önemlisi hızlı bir şekilde sunar!


Bir masaüstünden veya dizüstü bilgisayardan göz atmak daha rahat olabilirken örneğin sadece gezinmek için, bir web sitesini bir mobil cihazdan ziyaret etmek genelde amaçlıdır.

Mobil Uyumlu Web Tasarım nedir?

Bizim için, Mobil Uyumlu Web Tasarım web sitesi, geleneksel yani masaüstü versiyonun küçültülmemiş bir versiyonudur. Mobil tasarım sadece daha küçük bir ekrana uymakla kalmaz aynı zamanda birtakım başka kısıtlamaları da beraberinde getirir. Müşteri için ihtiyaç duyulan şey, siteyi mobil ortam için optimize etme yaklaşımımızı etkiliyor.

Bu duruma bağlıdır. Bir müşterinin kullanımına sunulan web sitesine bağlı olarak, en iyi yaklaşım, kullanıcıların uygun gördükleri şekilde iki sürüm arasında geçiş yapmalarını sağlayan özel bir mobil site oluşturmak olabilir.

Mobil için Duyarlı TasarımAksi takdirde, müşterinin web sitesi yeterince yeni değilse ve modern bir çerçeveyle geliştirilmişse,  hangi cihazın kullanıldığını algılamak için duyarlı tasarımı kullanabilir ve site otomatik olarak ekran boyutuna uyacaktır.

Mobil Uyumlu Web Tasarım web sitelerinin özellikleri nelerdir?

Bir web sitesini mobil izleme deneyimi için en iyi duruma getirmenin birkaç yolu vardır. Mobil Uyumlu Web Tasarım Mobil cihazlar düşünüldüğünde hayata geçirilen sitelerde sıklıkla gördüğümüz birkaç özellik var:

  • Sitelerin yüklemesi hızlıdır.
  • Metinlerin sayısı azdır.
  • Daha az hareketli parça var.
  • Daha az pop-up var.
  • Doldurmak için daha az metin kutusu var.
  • Menüler basitleştirilmiş açılır menülerdir.
  • İletişim bilgileri çok önemlidir.
  • Mağaza saatleri büyük ve sorumludur.
  • Aramalar için harekete geçirici bilgiler belirgindir.
  • Düğmeler geniş ve kolayca hedeflenebilir.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Google ve mobil web siteleri

Mobil Uyumlu Web Tasarım web sitesini ihmal etmek bir müşterinin işini nasıl etkiler? Google'a göre, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi bulunmaması, işletmeyi her hafta bir gün kapatmak gibi görünüyor .

Mobil Uyumlu Web Tasarım Peki bir web sitesi tasarımı, mobil dostu olup olmadığına nasıl karar verir? Google'ın Mobil Uyumluluk Testi'ni kullanarak kontrol etmenin kolay bir yolu var. Sınama negatif gelirse, web sitesinin mobil kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak için yapmanız gereken bazı işlerin olduğunu bilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Tasarım 'ın 10 avantajı

1. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM : ÇOĞU KİŞİ MOBİL SEÇTİ.

Şirketinizin web sitesinin iyi görünmesine ve herkesin mobil cihazlarında doğru şekilde çalıştığından emin olmanın birinci sebebi, potansiyel müşterileriniz de dahil olmak üzere pek çok insana sahip olmasıdır.

Yaşlılar ve genç öğrenciler, ne kadar kullanışlı olduklarını öğrenmeye yeni başlamışken, birçok kişi zaten akıllı telefonları ve tabletleri yıllardır kullanıyor. Her iki durumda da, sitenize telefonları, tabletleri ve dizüstü bilgisayarları üzerinden erişecek olan artan sayıda insan için online varlığınızın işlevsel ve çekici olduğundan emin olmak istersiniz.

2. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM : BİR SİTENİN WEB TRAFİĞİNİN BÜYÜK KISMI BİR MOBİL CİHAZDAN GELİR.

Masaüstü bilgisayarlar eskiden olduğu gibi mağaza raflarında dolaşmıyor. Mobil cihazlar artık tüm e-ticaret trafiğinin yarısından fazlasını oluşturuyor .

Bu hızda, yeni nesil tüketiciler, geleneksel bir masaüstü web sitesini ziyaret etmeyebilirler, çünkü onlara erişmek için bir makine bulamayabilirler! Bu mağazanıza ilk girişlerinin büyük olasılıkla mobil cihazlarıyla olacağı anlamına gelir, bu nedenle bu aşamada iyi bir izlenim bırakmanız önemlidir.

3. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM: MOBİL KULLANICILAR FARKLI DAVRANIYOR.

Mobil kullanıcılar, telefonlarını, araştırma kağıtları yazmak için uzun süredir aralıksız dolaşmak için kullanmıyorlar; bakkalda ya da sinema salonunda beklerken bir kerede birkaç saniye kullanıyor olacaklar. Örneğin gösteri saatlerini kontrol etmek için. Cihazlarını sık sık, ancak daha kısa aralıklarla kullanıyorlar.

Mobil kullanıcıların büyük grafiklerin hızlı bir şekilde yüklenmesini beklemek ya da ilgilenmek istedikleri bilgileri bulmak için web sitenizin beşinci sayfasını tıklamaları beklemek için zamana sahip değilsiniz. Araştırmalar, insanların yüzde 40'ının yükleme işlemi üç saniyeden fazla süren bir web sitesini terk etmeye istekli olduğunu gösteriyor; bu nedenle, mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler bu tür kullanıcı davranışı göz önünde bulundurularak tasarlandı.

4. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM :MOBİL KULLANICILAR BÜYÜK ALICILARDIR.

Bu sonraki psikoloji, kimsenin tahmininde değil, ancak araştırmalar, mobil kullanıcıların  öncelikle masaüstü bilgisayar kullanan insanlardan daha çok satın aldığını gösteriyor. Bunun nedeni, mobil cihazlar insanların bilgilendirilmesi için tüketicilere güç sağlamasıdır. Telefonlarını, anında ürün incelemelerini okumak ve markalarla karşılaştırmak için kullanabilirler; bu sayede, her satın alma işleminde saniyeyi tahmin etmez.

Mobil tüketiciler ayrıca telefonlarını satışı araştırmak, kupon bulmak bulmak için kullanıyor. İster e-bültenler aracılığıyla isterse sadece mağazanın koridorlarında yürürken, bir cep telefonu sahibi bir kişi satın alma işlemlerini araştırabilir ve bunları yapma konusunda daha ciddi olur.

5. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM : MOBİL KULLANICILARIN HAREKET HALİNDEYKEN ÇOK ŞEYLERİ VARDIR.

Diğer bir deyişle, akıllı telefon kullanan insanlar birden çok ekran kullanan çoklu görevlilerdir. Facebook'u kontrol edebilir, tweet gönderebilir, bir yere nasıl ulaşacağını arayabilir ve bir dakika içinde hava durumunu kontrol edebilir.

Ekranları değiştirmeden önce web sitenizde istediklerini bulmak için yeterince uzun süre tutmak için sitenizin mobil cihazlar tarafından optimize edilmesi gerekir; bu yukarıda listelenen ölçütleri karşılamalıdır.

Sadece bir site ziyaretçisinin dikkatini çekeceksiniz, aynı zamanda bir metin mesajını cevaplayarak kesintiye uğratılmadan önce sitenizde bıraktıkları yerden devam etmelerini kolaylaştıracaksınız.

6. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM : MOBİL AÇILIŞ SAYFALARI FARKLI STRATEJİLER GEREKTİRİR.

Başlamak ve çalıştırmak biraz çaba gerektirse de, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi değerli bir konudur. İletileri, hareket halindeki kişilere uyacak şekilde hedeflemenize olanak sağlar. Örneğin, mobil sitenizde, yalnızca şirketinizle ilgili en önemli bilgileri içermeniz gerekir.

Ziyaretçilerin sözlü misyon bildirilerine, önceki tüm basın bültenlerine erişime veya işyeriniz nasıl geliştiğine ilişkin uzun bir geçmişe ihtiyaç duymaması. Bunu akılda tutarak, mobil açılış sayfaları, mesajlarınızı gerçekten düzene sokma imkanı sunarak müşterilerinizin sizi bu kadar kalabalık bir alanda dinleyebilmelerini sağlar.

7. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM : GOOGLE, MOBİL YANIT VERMEYİ TERCİH EDER.

İyi görünümlü bir mobil web sitesine sahip olmak sitenizi ziyaretçilere sunmaktan memnun olmayacaktır; Google'ı etkileyecektir. Nisan 2015'te Google, mobil arama sonuçlarını daha iyi arama sıralaması sağlamak için bir parametre olarak kullanmaya başladı. Bu , mobil görüntüleme için optimize edilmişse, bir web sitesinde daha yüksek bir sırada yer aldığı anlamına gelir .

Google, kullanıcılarının "cihazları için optimize edilmiş alakalı ve kaliteli arama sonuçlarını" almalarını kolaylaştırmak için bu değişikliği yaptığını söylüyor. Bu yüzden SEO şirketleri, mobil web sitesi optimizasyonunu SEO stratejilerinin büyük bir parçası haline getiriyor.

8. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM : MOBİL ORTAMDA SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI BÜYÜKTÜR.

Mobil cihazlar hakkında en iyi şeylerden biri ilginç resim, mesaj ve makaleleri arkadaşlarınızla paylaşmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Bir mobil cihazda, her yerde sosyal medya düğmelerinin olduğunu fark edeceksiniz.

Paylaş düğmesi yoksa, cihazın tarayıcısına yerleştirilir; yani, mobil kullanıcılar ve sosyal medya hesapları doğal olarak bağlantılıdır.

Sitenizin temizleyicisi görünüyor ve ziyaretçinizin veri planında daha kolay, sayfanızı takipçileriyle paylaşacakları benzeri daha kolaydır.


Sonuçta, zorba, spam verici bir web sitesi önerdikleri için kötü görünmek istemiyorlar.

9. MOBİL UYUMLU WEB TASARIM : MOBİL REKLAMCILIK DAHA AZ GÖZE BATMAZ.

Cihazlarımızın sağladığı rahatlığın ötesinde, web sitelerine göz atmaya başlamanın bir başka nedeni de bize sunuyor. Çünkü şu an bu noktada cep telefonlarımızda daha az reklam var. İçeriği görüntülemek için tıklattığınızda, içerik hala görüntülediğiniz sayfada göze çarpan nesne.

Görüntülü reklamları en aza indirecek bir deneyim sunarak mobil site ziyaretçileriniz için daha kolay olmasını sağlayın. Reklamlar genel mesajınızı çarpıtmakta, yüklemeleri yavaştır, bir kişinin aylık veri ödentisini yiyebilir ve el değmemiş bir cihazda o kadar değerli görünmemektedir.

10.MOBİL UYUMLU WEB TASARIM :  İYİ BİR MOBİL SİTEYE SAHİP OLMAK SİZİ DAHA UNUTULMAZ KILIYOR.

Bir başka deyişle, iyi bir mobil site, kalabalık bir pazarda markanızı öne çıkarıyor ve böylece bir ziyaretçinin bir sipariş vermek ve geri gelmesini sağlamak için daha fazla zaman ayıracağını düşünüyoruz. Buna iyi bir örnek, çevrimiçi dergiler ve gazeteler gibi multimedya web siteleri. Daha iyi kullanıcı deneyimi sağlayan siteler her zaman üst sıralarda yer alacaktır.

Mal veya hizmet satan mağazalar için de aynı şey geçerli. Çevrimiçi mağazanız gezinmek için en kolay yoldan biri ise, markanız, mobil kullanıcılara dostça bir deneyim sunmayı ihmal eden bir işletmeyi yansıtan olandan daha parlak bir şekilde parlıyor

Mobil Uyumlu Web Tasarım web sitenizin sadece bilgisayar üzerinden değil; telefon, tablet ve akıllı televizyonlar üzerinden rahatlıkla açılmasıdır.

Bilgisayar ve internet kullanım oranları 2016 yılı Nisan ayında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %54,9 ve %61,2 oldu. Bu oranlar erkeklerde %64,1 ve %70,5 iken, kadınlarda %45,9 ve %51,9’dur. Bilgisayar ve internet kullanım oranları, 2015 yılında sırasıyla %54,8 ve %55,9’du.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Yaklaşık her 10 evin 8'inde bilgisayar ya da mobil cihazlardan İnternet'e giriliyor. Hanelerin 2016 yılı Nisan ayında %96,9’unda cep telefonu veya akıllı telefonu mevcut.

Amerika merkezli Pew Araştırma Merkezi  araştırmasında Türkiye Avrupa'da birinci sırada yer alıyor. Bunda genç nüfusun fazla olmasının etkisi de var ancak görüyoruz ki artık her yaş grubundan insan akıllı telefon kullanıyor. Sosyal ağ uygulamalarını kullanımında ise Türkiye 5. sırada yer alıyor.

Tüm bu veriler doğrultusunda Mobil Uyumlu Web Tasarım 'ın ne kadar gerekli olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor. İnsanların çoğu artık İnternet'ten yapabilecekleri işlemleri telefon üzerinden yapmayı tercih ediyor.

Mobil uyumlu web siteleri reklam işlerinizi kolaylaştırarak kullanıcı kitlenizi genişletir. Google, Yandex, Bing gibi arama motorları Mobil Uyumlu Web Tasarım sitelerini üst sıralara taşır.

Mobil Uyumlu Web Tasarım için hangi yöntem tercih edilmeli? Mobil web site mi, responsive tasarı mı yoksa mobil uygulama mı?

Responsive yani duyarlı-uyumlu web siteleri için ayrı bir web sitesi oluşturmaya gerek kalmadan tek bir ekran üzerinden tablet, telefon gibi mobil cihazlardan rahatlıkla girilebiliyor. Bu özellik sayesinde ayrıca arama motorları sitenizde rahatlıkla dolaşır ve arama motorlarında üst sıralarda çıkarsınız.

Mobil Uyumlu Web Tasarım ile mobil site yaptırmak isterseniz size ayrı bir maliyet çıkacaktır ve yeni bir mobil site yaptırmanız gerekir. Mobil uygulamaları kullanışlı olsa da kullanıcının telefonuna yüklemesi vb sebeplerle kullanmak istemeyebilir. Ancak responsive tasarım veya mobil site herkes için ulaşım imkanı verir. Mobil Uyumlu Web Tasarım Mobil sitelerde bazen gözden kaçan hatalar olabilir. Ziyaretçi normal sitenizden rahatlıkla ürün alabilirken mobil siteye girdiğinde bazı aksaklıklar yaşayabilir. Ancak responsive tasarımda böyle bir risk yoktur.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Mobil Uyumlu Web Tasarım için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.
Etiketler: web tasarım mobil uyum web tasarımı mobil uyum mobil uyumlu web tasarım

paylaş

İlgili YazılarYorumlar