Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
İşletmeden İşletmeye E-Ticaret

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret sistemleri firmaların birbirlerine ihtiyaçları doğrultusunda ürün satmasına dayanır. Bir pastane ihtiyacı olan şekerleme, şeker hamuru, çikolata gibi ana maddeleri web sitesine girerek perakende satış yapan bir siteden alabilir. İşletmeden İşletmeye E-Ticaret sayesinde firmalar çevrelerindeki firmalarla kısıtlı kalmayarak ülkenin neresinde uygun fiyata hammadde bulursa alabilir. Ayrıca İnternet sayesinde evrenselleşerek dünyanın neresinde olursa olsun ucuza ürün bularak alabilirsiniz.

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret sistemlerinde bir ürün satıyorsanız tüm dünya sizin pazar yeriniz haline gelir. Sadece bir şehirle, bölgeyle, ülkeyle neden sınırlı kalasınız. Artık kargo ve ürün ulaştırma yöntemleri çok ilerledi. Neden siz de başka bir ülkeye ürün satmayasınız? Neden alacağınız kablolar başka bir ülkede daha ucuzsa oradan almayacaksınız? İşletmeden İşletmeye E-Ticaret yöntemi sayesinde dünyanın her yeri size yakın.

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret sisteminde web sitenizin tasarımı önemli bir yer tutuyor. Web sitenizin kaliteli görünmesi sizin prestijinizi yansıtır. Kurumsal bir tasarım sayesinde size olan güven artacak ve firmalar sizi tercih edecektir. İşletmeden İşletmeye E-Ticaret yönteminde web siteniz tasarlanırken son teknoloji kullanılmalı. Web siteniz Google optimizasyonlu yapılmalı. Responsive tasarım kullanmanız da sizin için avantajlı olacaktır. Responsive tasarım sayesinde ayrı bir mobil siteye gerek kalmadan web siteniz telefon, tablet ve bilgisayardan açılabilir. Google arama motoru yeni teknolojileri sevdiği için web siteniz Google’da üst sıralarda çıkacaktır.

Web siteniz tamamlandığında reklam çalışmalarına başlayabilirsiniz. Google AdWords sayesinde reklamlarınız dünyanın istediğiniz yerinde görünür. Web siteniz Google arama motorunda ilk sıralarda çıkar ve istediğiniz tarzda sitelerde reklamınız yayınlanır. Reklam çalışmalarında profesyonel bir ekipten yardım almanız daha yerinde olacaktır. Google AdWords basit gibi görünse de yapacağınız yanlış seçim sonucunda reklam bütçeniz kısa sürede bitebilir ve reklamlar amacına ulaşmayabilir. Google sertifikalı ekibimizle reklam çalışmalarınıza destek olabiliriz.

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret, iki şirket arasında gerçekleşen çevrimiçi işlemleri ifade eder. Bu işlemler bir çevrimiçi mağazaya benzer bir şekilde çalışan bir B2B portal üzerinden yapılır; fark, bir şirkete hitap eden farktır; bir kişi değildir. Onların benzer olduklarını söylüyoruz, çünkü rolleri aynı, yani müşterilere, sahip olduğu şirketin ürünleri ve / veya hizmetleri sunmak.

Kavramı İşletmeden İşletmeye E-Ticaret sürekli değişiyor ve işlemlerin gerçekleştiği şekline bağlı olarak, B2B portalları olarak sınıflandırılır:

 1. Müşteri odaklı – çeşitli ürün veya hizmetleri satın almak isteyen, verimli bir satın alma sürecini desteklemek isteyen bir şirketler grubuna aittir. Alıcılara tedarikçilerden en iyi fiyatları almalarını ve düşük yönetim maliyetlerinden faydalanmalarını sağlar. Öte yandan, tedarikçiler kataloglarını potansiyel müşterilere tanıtma fırsatı buluyorlar.
 2. Tedarikçi odaklı – potansiyel müşteriler için bir çevrimiçi satış kanalı üretmek isteyen satıcılar tarafından yönetilmektedir. Bu portallar, tedarikçilere piyasada daha fazla görünürlük sağlayarak daha fazla potansiyel müşteriye çekilmelerine yardımcı oluyorlar. Alıcılar, tedarikçilerle ilgili ayrıntılı bilgilere erişebildikleri ve benzer ürünler ve hizmetler için daha etkili bir şekilde arama yapabildikleri için böyle bir portaldan yararlanırlar.
 3. Bağımsız İşletmeden İşletmeye E-Ticaret – Tedarikçiler ve alıcılar için ortak bir B2B platformu sağlayan üçüncü taraflar tarafından yönetilir. Kayıtlı üyeler, reklamları gösterebilir, teklif isteyebilir veya ihaleleri düzenleyebilir.
 4. Dikey ticaret platformları – belirli bir endüstrinin her sektörünü birbirine bağlarlar. Bu portallar, işletme verimliliğini artırır ve lojistik maliyetlerini düşürür.
 5. Yatay ticaret platformları – dünya çapında çeşitli endüstrilerdeki tedarikçileri ve alıcıları birbirine bağlar. İnsanlara ürün veya hizmetler satabilecekleri veya satın alabilecekleri büyük bir pazara benzer.

Bir İşletmeden İşletmeye E-Ticaret portalı nasıl işliyor?

Bir B2B portalında, tedarikçi şirketi, fiyatlarını, stoklarını ve satış işlemi için özel indirimler gibi diğer yararlı bilgileri içeren ürün veya hizmetlerini sunar. Müşteri şirketi B2B Portal’a erişir, mevcut teklifi analiz eder ve ilgilendiği takdirde uygun bir şekilde bir sipariş veya teklif talebi yapabilir.

Çoğu zaman İşletmeden İşletmeye E-Ticaret B2B Portalına sahip olan şirket müşterilerine kayıt verilerini sunacak veya kendi hesaplarını oluşturmasına izin verecektir. Bu şekilde, her müşteri siparişlerine, ödemelerine veya kişiselleştirilmiş tekliflerine ilişkin bilgilerin güvenli bir şekilde erişmesinden yararlanır ve sunulan teklif, portalda oturum açan kullanıcının tercihlerine bağlı olarak ayarlanabilir.

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret şu anda B2C’nin birçok avantajını ödünç vermiştir. Dolayısıyla, bir B2B portalı, promosyonlar, indirimler ve ayrıntılı ürün sunumları, çevrimiçi destek, kuponlar ve benzeri gibi, kendine özgü unsurlar da dahil olmak üzere bir çevrimiçi mağaza kadar cazip olabilir.

Bir İşletmeden İşletmeye E-Ticaret portalının sunduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Ürün ve hizmetleri satın almanın güvenli ve hızlı bir şekilde sağlanmasından dolayı artan müşteri sadakati
 • 7/24 erişilebilen bir promosyon ve satış kanalına erişim, her yerden erişilebilir, mobil platformlardan da dahil olmak üzere internet bağlantısı vardır.
 • Müşteri iletişimi kolaylaştırdı bir çevrimiçi destek hizmeti entegre imkanıdır,
 • Gerçek zamanlı teklif güncellemeleri
 • Çok sayıda ürün özelliklerini sunmanın kolay bir yolu
 • Olasılık takmak için satış sürecini iyileştirmeye yardımcı olacak resimler, sunumlar, video gösterileri ve diğer multimedya bilgi
 • Maliyetlerini ortadan kaldırın katalogları baskı: bunlar elektronik formatta sunulabilir
 • Çevrimiçi ticarete özgü geniş bir yelpazede tanıtım yöntemlerine erişim: haber bültenleri, afişler vs.
 • İş özellikleri, iş akışları vb. üzerinde kişiselleştirilebilen esnek bir uygulamaya erişim

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret alanındaki hem üretici hem de distribütörler bir e-ticaret platformuna sahip olabilir. Her birinin farklı ihtiyaçları olduğundan, B2B portalları farklı avantajlar sunar. Böylece:

 

Distribütörler için İşletmeden İşletmeye E-Ticaret portal aşağıdakileri sunar:

 • Resimli komple kataloglar
 • Ayrıntılı ürün özellikleri
 • Aynı ürün için birden fazla ölçüm birimi
 • Çok depo deposu
 • Sipariş için hızlı ve kolay bir yol

Üreticiler için bir İşletmeden İşletmeye E-Ticaret portal sunar:

 • Müşteriler için artan güvenlik
 • Müşterinin müzakere edilen fiyatlara erişimi
 • Üretim metodu gibi ürünler hakkında ayrıntılı bilgi
 • Sipariş edilen ürünler / sipariş durumu hakkında bilgi
 

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret Portal ERP sistemi ile entegre:

B2B portalını ERP sistemine bağlamak, aralarında bilgi otomatik olarak yer değiştirmeyi içerir. Böylece:

 • Portalda kayıtlı olan müşterilerle ilgili bilgiler ERP’ye gönderilir
 • Bir zamanlar ERP’ye dahil olan ortaklarla olan ilişkide ortaya konan ticaret politikaları portalda da mevcuttur: portalda oluşturulan herhangi bir sipariş, müşteri sözleşmelerinde belirtilen ödeme ve indirimler dikkate alınır
 • ERP fiyat listelerinde bulunan fiyatlar portal ile senkronize edilir ve ERP’de yapılan değişiklikler portalda görülebilir
 • B2B portalına yerleştirilen tüm siparişler işlenmek üzere otomatik olarak ERP’ye gönderilir
 • ERP hisse senetleri portalda görülebilir
 • Müşteriler her zaman siparişlerin, bakiyelerin, faturaların vb. Durumlarını görebilirler.

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret portalının ERP ile bütünleştirilmesinin avantajları nelerdir?

 • Bilgi şeffaflığından emin olun
 • Sipariş alma sürecini otomatikleştirir
 • Self servis işlevleri sunar
 • Emirleri doldurma süresini azaltır ve doğruluğunu artırır
 • İnsan hatası olasılığını ortadan kaldırır
 • Kayıtlı kullanıcılar için artan güvenlik özellikleri sunar
Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, sosyal medya reklamları, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

İşletmeden İşletmeye E-Ticaret yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

WMwcZ9zI1x

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir