Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Etkili Web Sitesi

Etkili Web Sitesi

Bir siteniz varsa ya da bir site yaptırmayı planlıyorsanız Etkili Web Sitesi özelliklerini bilmeniz iyi olacaktır.

Web sitenizi sizi daha ileriye taşıması ve potansiyel müşterilerinize ulaştırması için yaptırırsınız ancak kötü inşa edilmiş bir web sitesi size yarardan çok zarar verecektir. Etkili Web Sitesi  5 temel unsuru üzerinde duralım:

  1. Görünüş
  2. İçerik
  3. İşlevsellik
  4. Kullanılabilirlik
  5. Arama Motoru Optimizasyonu

Etkili bir web sitesi bu beş unsurun tamamını yansıtmalı.

Görünüm:

Bir web sitesinin en önemli unsuru görünümdür. Kullanıcı web sitenize girdiğinde kalmakla çıkmak arasındaki kararını 4-6 saniye arasında verir. Web sitenizin çekici, parlak ve profesyonel bir şekilde yapılmış olması bu yüzden önemlidir. Çekici bir web sitesi olumlu izlenim oluşturur. Sizin yapmanız gereken web sitenize insanların gelmesini sağlamak ve gelen insanların ilgisini çekecek içeriklerle sitenizde kalmalarını sağlamaktır.

İyi bir görünüm için renklerin uygun olarak kullanılması önemlidir. Etkili Web Sitesi için renkler çok önemlidir. Renklerin çok karışık olması veya az olması müşteriyi etkileyebilir. Bir diğer faktör yazıların okunabilir olması, uygun yazı karakterleri kullanılmasıdır. Etkili Web Sitesi içinde anlamlı grafikler ve kaliteli fotoğraflar bulunmalıdır.

İçerik:

Web sitenizin görünüşü çok iyi oldu diyelim siz düzgün içerik sağlayamazsanız kullanıcılar hemen sitenizden çıkacaktır. Etkili Web Sitesi içinde metin girişlerinde anlaşılır bir dil kullanılmalı ve metinler küçük paragraflardan oluşmalı. İçerik girişlerinde web sitenizin kurulum amaçlarına göre anahtar kelimeler kullanmalısınız. Örneğin bir giyim siteniz varsa alışveriş, moda, ayakkabı gibi sözcüklere özellikle yer vermelisiniz.

İşlevsellik:

Etkili Web Sitesinin  sayfaları hızlı açılmalı ve siteniz düzgün, sorunsuz çalışmalıdır. Tıklandığında açılmayan bağlantılar, görünmeyen flashlar ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratarak sitenizden çıkmasına neden olur.

Kullanabilirlik:

Siteniz okuma ve araştırma yapmak için kolay gezinilebilir bir site olmalı. Bir kullanıcı web sitenize girdiğinde çok hoşuna gidebilir ancak aradığı bilgiyi kısa sürede bulamazsa, kafası karışırsa web sitenizden hemen çıkacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu:

Web sitenizde yukarıdaki 4 özellik de bulunabilir, harika bir web siteniz olabilir ancak web siteniz arama motorlarına uyumlu değilse insanlar sizi bulamazlar. Kullanıcıların gelmediği bir web sitesi de ne yazık ki bir işe yaramayacaktır. Web sitenizin optimizasyonu önemli bir konu. Bununla birlikte SEO çalışmaları da yapılarak siteniz kısa sürede Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkacaktır.

About Author

WMwcZ9zI1x

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir