Logo Web Tasar覺m

E-ticaret Zararları ve Yararları


paylaş
E-ticaret Zararları ve Yararları

E-ticaretle uğraşmak isteyen kişilerin aklına takılan bazı sorular vardır. Başladığımda neler yapmalıyım? Gerçekten para kazanabilir miyim? Klasik ticarete başlasam daha mı iyi olur ya da nasılsa dükkanımda ürünleri satıyorum hiç başlamasam zaten web sitesinden de anlamıyorum gibi sorular düşünceler aklınızdan geçer. Yazımda mümkün olduğunca teknik terimler kullanmadan e-ticarette ne gibi olumsuzluklar yaşayabilirsiniz ya da e-ticaret size neler kazandırır anlatmaya çalışacağım. E-ticaret Zararları ve Yararları konusunda aklınızda bir şeyler oluşacaktır.

E-ticaret Zararları ve Yararları denildiğinde ne gibi zararı olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Aslında bunu söylemekte de haklısınız çünkü e-ticaretin olumsuz yönleri yok denecek kadar azdır. Web sitenizi iyi bir firmaya yaptırarak güvenli, optimizasyonlu yani arama motoruyla uyumlu, kredi kartı ödemelerinin kolayca yapıldığı bir web siteniz varsa sıkıntı yaşamazsınız ya da yok denecek kadar az sorun yaşarsınız. Web sitenizin SEO yani tanıtım çalışmalarını da uygun şekilde yaparsanız hiçbir sıkıntı olmayacaktır. E-ticaret Zararları ve Yararları dediğimizde tabi ki bazı zararları da var. Web siteniz özellikle ilk açıldığında müşteriye güven verme açısından web sitenizin ve telefonun başında 7/24 bekleyen birinin olması gerekebilir. İnsanlar 7/24 alışveriş yapabildikleri için müşteri hizmetlerinin de 7/24 çalışması gerektiğini düşünüyorlar.

E-ticaret Zararları ve Yararları konusunda zararlarından birisi de sattığınız ürünün kargoyla size geri gelmesi durumudur. Müşteriler görmedikleri ürünleri aldıkları için klasik ticarete göre iade oranı daha yüksektir. Ürün bilgilerini ve fotoğraflarını ne kadar gerçekçi girerseniz ürün iade oranı o kadar düşecektir.

E-ticaret Zararları ve Yararları bir diğer olumsuzluk ise iş yeri açtığınızda nasıl iş yerinize sürekli ürünleri düzenleyip yerleştiriyorsanız web sitenizi de sürekli güncellemeniz gerekir. Web sitenizde ürün güncellemeleri ve web sitenizle ilgili çalışmalar düzenli yapılmalıdır. Google arama motoruna reklam vererek site trafiğinizi arttırmanız gerekir.

E-ticaret Zararları ve Yararları konusunda yararlarına gelirsek:

  • Web siteniz sayesinde sadece bulunduğunuz bölgeye değil tüm Türkiye'ye ürün satışı yaparsınız hatta sitenize dil seçeneği ekleterek tüm dünyaya bile ürün satabilirsiniz.
  • Klasik ticarete göre çok az bütçeyle e-ticarete başlayabilirsiniz.
  • Klasik ticarette satacağınız, sergileyeceğiniz ürün miktarı kısıtlı olur ancak e-ticarette istediğiniz miktarda ve çeşitte ürün satabilirsiniz.
  • E-ticaret siteniz 7/24 açık kalır ve insanlar gece sabah demeden her an alışveriş yapabilir.
  • Sosyal medya tanıtımları ve SEO çalışmalarıyla bir marka haline gelirsiniz. Eskiden marka olmanın göstergesi TV reklamları ve gazete reklamlarıyken günümüzde sadece SEO çalışmalarıyla bir marka olan firmalar var.  E-ticaret Zararları ve Yararları dediğimizde gördüğünüz gibi yararları daha fazla.                  Web sitenizi yaptırırken uygun paket özelliklerini seçerseniz e-ticarette en az sorunu yaşarsınız. E-ticaret paketleri hakkında bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz. Medanis Bilişim AŞ olarak tecrübelerimizi sizinle paylaşabilir ve size yardımcı olabiliriz.

 

Etiketler: e-ticaretin zararları yararları e-ticaretin zararı ve yararı eticaretin zararları yararları

paylaş

İlgili YazılarYorumlar