Logo

E-ticaret Güvenlik Sertifikası


paylaş
E-ticaret Güvenlik Sertifikası

E-ticarette müşteri de ürün satan firma da birbirini görmediği için güven ortamı oluşturacak bazı noktalara özen göstermek gerekir. E-ticaret Güvenlik Sertifikası ve dijital imza sayesinde alıcı ve satıcılar birbirinin kimliğinden emin olurlar. Dijital sertifikalarla ilgili ülkemizde henüz bir yasal zorunluluk olmadığı için  alıcı tarafında bulunan bireysel kullanıcılar henüz dijital sertifika kullanmaya başlamamışlar, satış yapan siteler de müşterilerine bunu şart koymamışlardır. Alıcılar web sitesi hakkında bilgi alabilirken yasal boşluktan dolayı satıcılar alıcıların kimliğini bilmemekte.

E-ticaret Güvenlik Sertifikası yani SSL sertifikası önemli bir faktördür. İnsanlar İnternet'ten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesinden çok korkarlar ancak sokak bir hırsızın cüzdanınızı çalma ihtimali daha yüksektir. SSL, network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. Artık İnternet tarayıcılarının çoğunda SSL kullanılır. Kısacası SSL yani E-ticaret Güvenlik Sertifikası sayesinde güvenli veri aktarımı gerçekleştirilir. E-ticaret Güvenlik Sertifikası web sitesi ve sunucu arasında veri transfer işlemi gerçekleştirildiği takdirde, verilerin şifrelenmesi vasıtasıyla güvenli olması sağlanmaktadır. E-ticaret Güvenlik Sertifikası sayesinde kredi kartı bilgilerinize ulaşılması olasılığı çok düşüktür.E-ticaret Güvenlik Sertifikası sistemi büyük oranda güvenliği sağlamakta olup, şifreleme sistemindeki veriler şimdiye kadar kırılamamıştır. Piyasada daha çok yeşil adres çubuklu ve mavi adres çubuklu olarak bilinen iki özellikte sertifika bulunmaktadır. Yeşil adres çubuklu olanlar, gelişmiş doğrulama özelliği sayesinde şirkete olumlu bakış açısı sağlamaktadır. Mavi adres çubuğu olan E-ticaret Güvenlik Sertifikası, gelişmiş doğrulama özelliği olmamakla birlikte diğer sertifikalarla aynı görevi görmektedir. Sertifikaları sağlayan başka firmalar da olmakla birlikte fiyatları ve sağladıkları güvenlik özellikleri farklıdır.

E-ticaret Güvenlik Sertifikası SSL'de 40 bit ve 128 bit şifreleme vardır. 128 bit şifrelemede 2128 farklı anahtar mevcuttur. Bilgileri sızdırmak isteyen bir kişi 128 bitlik bir şifreyi çözebilmek için 1 milyar dolara yakın harcama yapması ve yaklaşık 70 yıl boyunca şifreyi çözmeye çalışması demektir.

E-ticaret Güvenlik Sertifikası Tanım : HTTPS (Hiper Metin Aktarım Protokolü Güvenli), bir güvenlik katmanı ekleyerek ve bir web sitesinin saldırılara duyarlılığını azaltarak HTTP protokolünün şifrelenmiş güncelleştirmesidir. HTTPS'i kullanmak, müşterilere bir garanti sağlar ve kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.

HTTPS E-TİCARET GÜVENLİK SERTİFİKASI DAHA GÜVENLİ BİR TARAMA DENEYİMİ NASIL SAĞLAR?

HTTPS, üç anlama gelen "güvenli bağlantı" oluşturur:

  1. Kullanıcılar, bir taklitçinin değil, amaçlanan web sitesine bağlı. Adres çubuğundaki https: // ve kilit simgesinin görünümü, doğru Web adresine sahip olduğunuza kusursuz bir garanti, en azından HTTP'den çok daha yakın bir HTTPS bağlantısını gösterir.
  2. Şifrelenmiş Veri, giriş kimliklerini, şifreleri, kredi ve banka kartı numaralarını ve girilen diğer kişisel bilgileri korur. Şifreleme, verinin hangi yöne gönderildiğine bakılmaksızın çalışır. Bu nokta, e-ticaret işlemlerini kimlik hırsızlarına karşı koruduğu için online perakendeciler ve müşterileri için çok önemlidir.

E-TİCARET GÜVENLİK SERTİFİKASI HTTPS ARTIK WEB SİTELERİNİN SEO PERFORMANSINI ARTIRIYOR

2015 yazından itibaren Google, SEO sonuçlarını artıracak bir sıralama sinyali olarak HTTPS kullanmaya başladı. Onların amacı, Google aramalarında kullanıcıları otomatik olarak daha güvenli bir bağlantıya göndermek ve nihayetinde internette HTTPS şifreleme kullanımını genel olarak çağırmaktı.

Şimdilik, arama sıralaması algoritmaları, HTTPS'yi çok hafif bir sinyal olarak kullanıyor ve bu aramaların %1'inden fazlasını etkiliyor ve yalnızca eşit kaliteli içerik için "kravat kesici" türünde hareket ediyor. Bununla birlikte, Google gelecekte HTTPS'in etkisini güçlendirme planları yapıyor ve böylece "güvenli arama" yapmayı daha da güvenli hale getiriyor.

E-ticaret web siteniz için gereklilik ve en iyi SSL türleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Sadece size para kazandırmada yardımcı olmaz ayrıca önemini anlamanıza yardımcı olur. Bu yazıda, bütün bu soruları cevaplayacağız ve daha detaylı açıklayacağız. Bundan önce size SSL sertifikası hakkında kısa bilgi verelim.

Kesinlikle E-ticaret Güvenlik Sertifikası SSL sertifikası şifrelemesi duymuşsunuzdur ve hükümet yetkilileri, bankalar gibi önemli web sitelerindeki (https) güvenli adres çubuklarına (https) rastlanmaktadır. Çevrimiçi alışveriş yapanlar için bu tanıma, bilgilerin güvenli olduğunu ve işlemlerinin güvenliğini sağlar. SSL veya Güvenli Yuva Katmanı, bir simetrik anahtar aracılığıyla istemci ve sunucu arasında şifrelenmiş bir bağlantı kurmaya yardımcı olan bir şifreleme tekniğidir. Bu şekilde, şifreleme, hassas bilgilerin, web üzerinden aktarılırken korunmasını mümkün kılmaktadır. Bazen, SSL doğru şekilde yüklenmemişse web siteniz https hatası verebilir. Bu makalede, E-ticaret Güvenlik Sertifikası e-ticaret alanında SSL sertifikasının önemi hakkında konuşacağız.

E-ticaret web siteleri için E-ticaret Güvenlik Sertifikası SSL

Bir e-ticaret web sitesinin başarısını etkileyen birçok önemli faktör vardır ve SSL sertifikası temalardan biridir. SSL, müşterilerle çevrimiçi işlemde bulunan ve kredi kartı verileri, alıcıların kişisel bilgileri gibi hassas bilgileri depolayan e-ticaret siteleri için yaygın olarak kullanılan bir özelliktir.E-ticaret Güvenlik Sertifikası e-ticaret web sitelerinin bir SSL Sertifikası'na yatırım yapmalarının iki temel nedeni vardır.

  1. Bilgi güvenliği: Açıkçası, bir e-ticaret mağazasındaki her müşteri ve ziyaretçi, bilgilerini gizli tutmak isteyecektir. Kullanıcı adları, şifreler, kredi kartı bilgileri, adresler vb. güvenli olmayan şifreleme kullanmaları gerekiyorsa kimlik hırsızlığı ihtimali artacaktır. Müşteriler için tamamen güvenli bir deneyim sağlamak tüccarın sorumluluğundadır.
  2. Güven oluşturma: İnternet güvenliği her zaman kullanıcılar arasında büyük bir endişe yarattı. Her gün bir çeşit kimlik hırsızlığını duyuyoruz ve hack yapıyorduk. Dolayısıyla kullanıcılar daha dikkatli davrandılar ve yalnızca bir derece koruma sunan bir siteden ürün ve hizmetler sipariş edecekler. CreditCards.com tarafından yayınlanan son ankete göre, CC sahibinin yarısından fazlası ihlalin ardından web sitesinden satın almayı reddetti. SSL E-ticaret Güvenlik Sertifikası, bir güven mührüne benzemekte ve alıcılar arasında güven tesis etmektedir.

E-ticaret web sitenizin neden bir SSL Sertifikasına ihtiyacı olduğunu biliyor musunuz?

Açıklandığı gibi, e-ticaret web sitenize bir SSL E-ticaret Güvenlik Sertifikası yüklemenizin çeşitli nedenleri vardır, ancak burada e-ticaret web siteniz için bir SSL sertifikası almadan önce bilmeniz gereken birkaç gerçek vardır.

  • Kredi kartı bilgileri: Online işletmelerin müşterilerine kredi kartları ve diğer elektronik ödeme seçenekleri üzerinden ödeme yapması gerekir. Hiç kimse bu bilgi değişimini engelleyemez ve sorumluluğunu kötüye kullanamaz. Kredi kartı bilgilerine ihtiyaç duyan e-ticaret web siteleri, bir çevrimdışı POS makinesi aracılığıyla aynı işlemi gerçekleştirmeli veya satıcı hesabı web sitesinde manuel olarak şarj etmelidirSSL şifreleme, kredi kartı bilgilerinin müşterinin tarayıcıları ve e-Ticaret web sitesi sunucusu arasında dolaştırılmasını ve Orta düzeyde saldırılarda Man tarafından saldırıya uğramamasını sağlar.
  • 3. taraf ödeme ağ geçidi: Eğer ödeme için 3. taraf PayPal gibi ödeme platformlarını kullanıyorsanız, doğrudan bir SSL şifreleme gerekmez ama bir güven mühür olarak hareket olmaz. Ayrıca, müşterinin ödeme ağ geçidine iletilmek üzere kredi kartı bilgilerine girmesi durumunda yeşil adres çubuğunu veya HTTPS'yi görebildiğinden emin olun.
  • Giriş formları: Giriş formları (kullanıcı adı ve şifre) isteyen web siteleri, bir üçüncü tarafın kullanıcıyı kimliğine bürünmemesi için bir E-ticaret Güvenlik Sertifikası SSL şifrelemesi ister. Ayrıca, çoğumuz birkaç farklı web sitesi için aynı şifreleri kullanma alışkanlığı içindeyiz. Herhangi birinde gevşek bir dizenin tutulması kullanıcının elindeki tüm hesapları gösterir. Yatırımdan endişe duyuyorsanız, oturum açma formlarıyla ucuz SSL sertifikaları da kullanabilirsiniz.
  • Bir Alışveriş Reklamları Çalıştırma: Google / Bing'deki alışveriş reklamları (ürün listeleme reklamları), herhangi bir e-Ticaret sitesi için iş üretmede çok önemli bir rol oynamaktadır. Google'da alışveriş reklamları yayınlamak istiyorsanız web sitenizin ödeme işlemi SSL sertifikasıyla güvence altına alınmalıdır

Kısacası, hassas müşteri bilgileriyle e-ticaret web sitesi fırsatları iseniz, web sitenizi bir SSL E-ticaret Güvenlik Sertifikası ile güvence altına almış olmanız gerekir. Ayrıca, Google kısa bir süre önce, SSL güvenli web sitesi için organik arama sonuçlarındaki olumlu ağırlığını açıkladı. Bu kesinlikle Google arama sonuçlarında web sitenize ekstra trafik artışı sağlayacaktır.

 

 

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

E-ticaret Güvenlik Sertifikası yazımıza yorum bırakabilirsiniz.


Etiketler: eticaret güvenlik sertifika e-ticaret güvenlik sertifikası güvenlik sertifika e-ticaret

paylaş

İlgili YazılarYorumlar