Logo

E-ticaret Ciroları


paylaş
E-ticaret Ciroları

E-ticaret Ciroları e-ticarete başlanmadan önce genelde merak edilen bir konudur.  Genel bir bakışla 2015 yılında e-ticaret cirosu Türkiye'de 25 milyar TL olmuştur. 2016 ise beklenen ve yaklaşılan rakam ise 31 milyar TL'dir. 2015 yılında 22 milyon kredi kartı e-ticaret sitelerinden ödeme yaparken kullanıldı. Yani yaklaşık her iki kredi kartından birisi e-ticarette ödeme yaparken kullanılmış. E-ticaret Ciroları incelenirken 2015 yılı perakende içerisinde e-ticaretin payı 1,3 civarında. Bu oran dünyada %7 civarında yani ülkemiz henüz dünya ortalamasına yaklaşamamış bile. Ancak her geçen gün büyüyen bir pazar halinde olması dünya ortalamasını birkaç yıl içinde yakalayabileceğini gösteriyor.

E-ticaret Ciroları Türkiye'de en büyük 10 perakende şirketi incelendiğinde bunların tüm perakende şirketleri içindeki cirosunun %57'sini oluşturuyor. Yani sektörün yarısı bu 10 firmanın elinde. Ancak bu 10 firmanın 5 tanesinin henüz bir e-ticaret sitesi yok. Hala klasik yöntemlerle pazarlama stratejisi yönetiyorlar. Bu listeyi büyütüp ilk 100 şirkete baktığımızda 100 şirketin %35'i e-ticaret sitesi kullanıyor. Aslında e-ticaret ne kadar çok kullanılıyor görünse de ülkemizde belli bir kesim hala e-ticarete başlamış değil.

E-ticaret Ciroları kapsamında perakende şirketleri içinde en çok kazanan kesim süpermarketler olduğu görülüyor. En büyük 17 süpermarket firması içinde sadece 4'ünün e-ticaret sitesi var. Bazı haberler e-ticaret balonu yeterince şişti yakında patlayacak gibi haberler yapsa da gördüğünüz gibi aslında birçok alanda birçok firma henüz e-ticarete girmemiş bile. Yabancı markalar ülkemizde hala e-ticarete yatırım yapıyor. Son dönemde ülkemizdeki ekonomik durgunluk ve doların yükselişiyle birlikte satışlar azalsa da yine en az etkilenen sektör e-ticaret sektörü olmuştur. Özellikle tüm Türkiye'ye hatta dünyaya ürün satan firmalar durgunluğu çok hissetmeden yoluna devam etmektedir.  E-ticaret Ciroları giyim, moda ve perakende alanında ülkemizde hali hazırda faaliyet gösteren yabancı markalar uzun süredir belirli seviyede tuttukları yatırımlarını son dönemde artırıyorlar.

Özellikle 2014 yılından itibaren Omni-channel dediğimiz sistem hayata geçmiştir. Bu sistem mağaza, internet, call center, mobil ve sosyal network gibi kanalları içine alan ve müşterinin tüm kanallarda aynı alışveriş deneyimini yaşadığı bir pazarlama şeklidir.

Her geçen gün büyüyen E-ticaret Ciroları içinde şimdiden yerinizi alırsanız bir yılı bulmadan kurumsal bir marka haline gelebilirsiniz.

Hepsiburada.com, Pazaryeri E-ticaret Ciroları yatırımıyla da Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olma özelliğini pekiştirdiklerini anlatan Hanzade Doğan Boyner, “Pazaryeri platformu, Hepsiburada.com cirosu içinde şimdilik yüzde 40 paya sahip. Büyümesi ise yüzde 100’ün üzerinde. Pazaryeri, sadece yeni müşteri kazandırmakla ve satışta olan ürün adedini artırmakla kalmayıp aynı zamanda Hepsiburada.com’un daha rekabetçi olmasına da olanak sağlıyor. E-ticaret Ciroları pazaryeri işbirliği kapsamında şu anda 2 binin üzerinde kayıtlı mağaza bulunuyor. Aylık ziyaret sayısı Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezinin 10 katından fazla. Satıştaki tekil ürün sayısı 1.5 milyon adet. Çok büyük yatırım yaptık. Biz bu yatırımı inşaat ve arsaya değil tamamını operasyon merkezinin teknolojisine, otomasyona, raf sistemlerine yaptık. Burayı bu hizmeti almak isteyen tüm markalara ve mağazalara açacağız. Hayatı kolaylaştıracak diğer yatırımlarımızdan biri; dağıtım şirketi kurmak. Bu konuda, Türkiye’deki dağıtım ve kargo şirketleri e-ticaretin hızına adapte olamadılar. Bu yatırımımızla, İstanbul içi dağıtımımızı yıl sonuna kadar kendimiz yapmayı planlıyoruz. Aynı gün teslimat ve randevulu teslimat konularına ağırlık veriyoruz” diye konuştu.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

E-ticaret Ciroları yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

 

Etiketler: e-ticaret ciro e-ticaret ciroları eticaret cirosu

paylaş

İlgili YazılarYorumlar