Logo

C2C Model


paylaş
C2C Model

C2C Model denilince akla gelen ilk site gittigidiyor oluyor. Daha sonra N11, sanalpazar, pttavm hatta sonradan bu yöntemi kullanmaya başlayan hepsiburadaC2C Model e-ticaret yönteminde müşteriden müşteriye satış ve pazarlama yapılabilecek bir platform oluşturulur. C2C Model e-ticaret 1995 yılında başlamasına rağmen özellikle son iki yıldır rağbet görmeye ve yayılmaya başladı. Bunda artık her evde internet ve bilgisayar olmasının büyük payı var. Artık insanlar yaptıkları işe ek olarak para kazanma yollarını arıyorlar ve internette ürün satmak bu işlerin içinde en uygun olanı. Yeni bir web sitesi kurup reklam çalışmasıyla uğraşmak istemeyen firmalar ve satıcılar C2C Model sitelere üye olarak ürünlerini satıyor. Bazıları o kadar çok kazanıyor ki bunu ek iş olarak değil artık kendi işi olarak yapmaya başlıyor.

Sınırsız Çeşitte Ürün Satışı Mümkün

C2C Model sitelerde satılan ürünlerin sınırı yok. Bahçenizde yetiştirdiğiniz ceviz, mandalina, avokadodan tutun da evinizde yaptığınız reçel, kurabiye, tarhanaya kadar her şeyi internetten satabilirsiniz. C2C Model sitelerde işinizi kaliteli yaptığınız sürece kazanmama gibi bir durum söz konusu değil. İnstagram üzerinden muz ve avokado satarak gerçekten önemli paralar kazanan şahsen tanıdım birisi var. Ürünlerini elleriyle topluyor ve özenle paketleyip kargoluyor. Direkt üreticiden tüketiciye ürünler bir günde ulaşıyor. Birçok insan Facebook, İnstagram gibi sosyal sitelerden satış yapmak yerine C2C Model e-ticareti seçiyor.

Profesyonel Web Tasarım Şart

C2C Model e-ticarette web sitenizin kaliteli tasarlanması çok önemli. Web siteniz ne kadar kaliteliyse insanlar size o kadar güven duyacaklardır. Özellikle kredi kartı bilgilerini girdikleri için insanların size güven duyması çok önemli. Web siteniz sizin prestijiniz bunu unutmayın.

Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitenizin Google uyumlu ve son teknolojiye göre kurulmuş olması Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarındaki sıralamanız açısından çok önemli. Bu yüzden web tasarım ve reklam konusunda profesyonel bir yardım almanız daha iyi olacaktır.

E-ticaret Türleri

C2C veya müşteriden müşteriye veya tüketiciden-tüketiciye, müşteriler arasındaki ürün veya hizmetlerin işlemesini kolaylaştıran bir iş modeli. Bu dört kategoriden biri olan e-ticaret ile birlikte B2B (işletmeden işletmeye), C2B (iş müşteri) ve (müşteriye iş) B2C. modelleri de vardır.

C2C Model 'e bir örnek vermek gerekirse, bir gazetenin ilanlar bölümünü veya bir açık artırmayı verebiliriz. Her iki durumda da, bir iş değil bir müşteri, başka bir müşteriye mal veya hizmet satar. Bir C2C Model 'in amacı, bu ilişkiyi etkinleştirmek ve alıcıların ve satıcıların birbirlerini bulmalarına yardımcı olmaktır. Müşteriler, ürünleri rekabetinden fayda sağlayabilir ve aksi takdirde bulmak güç olan ürünleri kolayca bulabilir.


C2C Model Avantajları

C2C, kullanıcılar için bir takım avantajlara sahiptir. Perakendecilerin ve toptancıların eksikliğinden kaynaklanan asgari masraflar vardır; satıcılar için marjları daha yüksek tutanlara ve alıcılar için düşük fiyatlara sahip olursunuz. Tazminat faktörü de var - tüketiciler fiziksel bir mağazada şahsen satmaya çalışmak yerine, ürünlerini online olarak listeleyebilir ve alıcıların onlara gelmesini bekleyebilir.

Çoğu C2C Model sitesi, paralarını, satılacak ürünleri listelemek için satıcılara yapılan ücret veya komisyonlardan alır. C2C siteleri basitçe aracılar gibi davranarak alıcıları satıcılarla eşleştiriyor ve satılan ürünlerin kalitesini çok az kontrol ediyorlar. Şirketler sıklıkla korsan CD veya uyuşturucu gibi yasa dışı malların veya hizmetlerin satışını önlemeye çalışırlar.

C2C MODEL WEB UYGULAMASININ BAZI ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ VEYA İŞLEVLERİ

² Alıcı birden fazla satıcıdan ürün satın alabilir

² Aynı müşteri hem satıcı hem de satıcı olarak hareket edebilir

² Online pazar yeri, alıcının ürünlere farklı kriterleri kullanarak göz atmasına izin verecektir. En çok satan, en popüler ürün, şehirinizden ve daha pek çok şeyle ilgili olabilir.

² Farklı satıcılar, alıcıların listelediği ürünlerin istek listesi öğesine, aradıklarına teklif verebilir, böylece alıcı, satıcılardan farklı en iyi fiyatları ve teklifleri alabilir.

² Sosyal medya bağlantı işlevleri, topluluk veya forum tartışması ve blog ve diğer sosyal medya web sitesi bağlantı arabirimini içerir.

² Arka uç arabirimi, alıcı ve satıcı hesaplarını, ödeme ayarlarını, galeri ayarını vb. Yönetmek için yönetim özellikleri içerir.

² Tüketicilerin alışveriş gibi hissettikleri zaman erişebilmesi için her zaman kullanılabilir

² Diğer tüketicilere ürün satan tüketiciler doğrudan birbirlerine satarak elde ettikleri yüksek karlılıktan yararlanırlar

² Düşük işlem maliyeti vardır. Satıcılar internet üzerinden mallarını bir mağazada bir alan kiralamanın daha yüksek fiyatından daha iyi postalayabilir

² Müşteri, satıcılarla doğrudan irtibata geçebilir ve aracı olmadan başvurabilir.


 

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

C2C Model yazımıza yorum bırakabilirsiniz.


Etiketler: c2c e-ticaret paketi c2c siteleri c2c e-ticaret yazılımı c2c e-ticaret c2c model c2c iş modeli

paylaş

İlgili YazılarYorumlar