Logo

C2C İş Modeli


paylaş
C2C İş Modeli

C2C İş Modeli Amerika’da Ebay tarafından geliştirilen müşteriden müşteriye satış imkanı sunan bir e-ticaret modelidir. Bu model ülkemizde gittigidiyor tarafından uygulanmıştır. C2C İş Modeli kurulan web sitesi yani alışveriş platformunda satıcıların ürünlerini listeleyerek ürünleri müşterilere satmasını sağlayan bir modeldir. C2C İş Modeli hem web sitesini kurucusuna hem de satıcılara kazandırır. Web sitesi kurucusu ürün satma, depo, kargo, fatura gibi işlerden kurtulmuş olur. Satıcı ise web sitesi kurma ve reklam giderlerinden kurtulmuş olur. Şöyle düşünün siz bir alışveriş merkezi yapıyorsunuz insanlar da dükkanlarınızda ürün pazarlıyorlar.

C2C İş Modeli ile sıfır risk dediğimiz bir terim de ortaya çıkmıştır. C2C İş Modeli hem müşteriyi hem de satıcıyı korur. Müşteri bir ürün satın aldığında parasını kredi kartı veya havale ile öder. Para hemen satıcının hesabına aktarılmaz. Müşteri kargoyu alır ve ürünü onaylar. Onaylama aşamasından sonra para komisyon tutarı kesilerek satıcıya aktarılır. Komisyon oranı bu tarz sitelerde yaklaşık %10’dur. C2C İş Modeli ile bir satıcı 100 TL’lik bir ürün sattığında 10 TL size kalacak 90 TL satıcıya gönderilecektir. Satılan her üründen bu şekilde komisyon alırsınız. Ayrıca listelenen ürün başına da belli bir miktar ücret alırsınız.

C2C İş Modeli sizin alışveriş merkeziniz olduğu için tasarımını ne kadar iyi yaptırırsanız o kadar kurumsal görünecek ve müşteri sayınız artacaktır. Web siteniz sizin prestij kaynağınız bunu unutmayın. Hangi işi yapıyorsanız yapın iyi bir web sitesi ileride bir marka olmanın yolunu açacaktır. Web sitenizin Google optimizasyon yani Google uyumluluğunun olmasına özen gösterin. Firmamız son teknolojileri kullanarak tasarım çalışmalarında size yardımcı olabilir. Yaptığımız tüm siteler Google uyumlu olarak yapılır. Ayrıca responsive tasarım konusunda da yardımcı olabiliriz. Responsive tasarım sayesinde web sitenize ayrı bir mobil site olmadan telefondan, tabletten ve bilgisayardan girilebilir.

Web sitenizin trafik oranı yani sitenize giren ziyaretçi sayısı reklam çalışmaları sayesinde artabilir. Böylece kazandığınız komisyon miktarı da artacaktır. Google AdWords sayesinde Google’da ilk sıralarda çıkarsınız ve ziyaretçi sayınız birden bire artar. Google AdWords kullanımı basit gibi görünse de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Anahtar kelime seçimi ve reklamın gösterileceği bölge yanlış seçilirse reklam bütçeniz boşa gidebilir. Profesyonel olarak size Google Adwords ve SEO çalışmalarında destek olabiliriz. Google AdWords sertifikalı ekibimizle daha az ödeyerek daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

1. Geniş ürün yelpazesi ve hizmetler

C2C İş Modeli, müşterilerin dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir satıcıdan istedikleri ürünü veya hizmeti seçmelerini sağlar. Alan kısıtlamasına bağlı olarak, bir satıcı fiziksel mağazada yalnızca minimum miktarda mal bulundurabilir.

C2C İş Modeli ile bir sanal mağaza, bir işletme organizasyonunun stok maliyetini dikkate almadan çok fazla mal stoklamasına olanak tanır. Bu nedenle, bir işletme, tüketicilerin kendi tercih ettiği ürünü seçmeleri için çok fazla seçenek sunar.

2. Kolaylık

C2C İş Modeli ile müşteriler dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir ürünü, işyerlerinden veya evlerinden internetten uzaklaşmadan alabilirler. Kötü hava koşullarından dolayı, insanlar, ihtiyaç doğmasına rağmen alışverişlerini kısıtlayabilir. E-ticaret, tüketicilere herhangi bir fiziksel kısıtlama getirmeksizin mal veya hizmet satın alma kolaylığı sağlar.

3. Para kazanın

İşletmeci tarafından aracılar üzerinde yapılan masraflar genelde tüketiciye düşer. Aracılar ortadan kaldırıldıklarından C2C İş Modeli ile müşteri arabulucunun masrafını taşımaktan özgürdür. Müşterileri çekmek ve rakiplerle savaşmak için, birçok işletme organizasyonu daha düşük fiyata ürün ve hizmetler sunmaktadır.

E-kitaplar, müzik ses klipleri, yazılım gibi belirli mallar internet üzerinden satın alınabilir ve teslim edilebilir. Bu alıcılar için maliyet tasarrufu sağlar.

4. Zaman kazandırır.

Zaman kazandırma çevrimiçi alışverişin başlıca avantajlarından biridir. Çevrimiçi ürün seçimi, satın alınması ve ödemesi için gereken süre 15 dakikadan fazla olamaz; Ürünler bir hafta içinde müşterinin kapı adımlarına teslim edilir. Alıcılar için teslimat süresinden tasarruf sağlar.

5. Yeterli bilgi

C2C İş Modeli, e-ticarette işlem yapmak için ana araç olarak kullanılır. Internet, müşterilerin ürün bilgilerini aramalarına, fiyatlarını ve avantajlarını karşılaştırmasına ve satın alım işlemini yerine getirmeden önce değerini değerlendirmesine olanak tanır.

Müşteriler, internet üzerinden mallar gönderildiğinde, sorgularını netleştirebilir ve teslim durumlarını izleyebilir. Ürünleri kullanırken herhangi bir şüphe ortaya çıkarsa, müşteriler internet üzerinden işle kolayca iletişime geçebilirler.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

C2C İş Modeli yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Etiketler: e-ticaret web sitesi tasarımı e-ticaret web tasarım pazaryeri e-ticaret c2c e-ticaret c2c iş modeli

paylaş

İlgili YazılarYorumlar