Logo

C2C E-ticaret nedir


paylaş
C2C E-ticaret nedir

C2C E-ticaret nedir sorusu son günlerde birçok kişinin aklını kurcalıyor. C2C E-ticaret nedir sorusunu en kısa şekilde cevaplamak gerekirse tüketiciden tüketiciye ürün alışverişini sağlayan bir e-ticaret yöntemi diyebiliriz. Amerika'da Ebay şirketi tarafından başlatılan bu sistem ülkemizde de gittigidiyor web sitesiyle duyurulmuştur. Bu sistemde sadece bireysel müşteriler değil firmalar da satış yapabilmektedir. Ayrıca araba satışı, emlak satış ve kiralama gibi alışverişler de yapılıyor. Sahibinden.com bunun en iyi örneklerinden. Sitede hem araba, emlak hem de ürün satışı yapılabilmekte.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

C2C E-ticaret nedir sorusuna cevap verdikten sonra web sitenizin kurulumu ve tasarımı nasıl olmalı sorularını düşünmeniz gerekir. Web siteniz ne kadar kaliteli tasarlanırsa o kadar kurumsal ve güven verici bir web siteniz olur. C2C E-ticaret nedir sorusu aslında sadece bir başlangıç. C2C web sitenizde siz sadece ürünlerin satılacağı alanı ayarlayacaksınız. Bunu da en iyi şekilde yapmanız gerekir. Web sitenizi profesyonelce yapılması size başka avantajlar da sağlayacaktır. Web siteniz kurulum aşamasında Google arama motoruyla uyumlu olarak kurulmalı. Böylece web sitenizin Google arama motorunda ilk sıralarda çıkmasının önü açılacaktır. Ayrıca web sitenizi yaptırırken responsive tasarım istemeniz daha iyi olacak. Bu tasarımla web siteniz telefon, tablet, bilgisayarda mobil siteye gerek kalmadan açılacaktır. Google responsive tasarım siteleri daha üst sıralarda çıkmaktadır.

C2C E-ticaret nedir sorusunu sorduktan sonra ve tasarım işlerini hallettikten sonra sıra reklam vermeye gelecektir. Web sitenizde satılan her üründen komisyon alırsınız. Komisyon oranı yaklaşık %10'dur. 100 Tl'lik bir ürün sattığınızda yaklaşık 10 TL size kalır. Web sitenize giren kişi sayısı arttıkça kazandığınız para da artacaktır. Google AdWords reklamda izlenecek en iyi yollardan biridir. Google AdWords kullanarak Google arama motorunda ilk sıralarda çıkarsınız. Diğer web sitelerinde de reklamlarınız çıkar.

6 temel e-ticaret türü vardır :

  1. İş Dünyası- işletmeden işletmeye (B2B)
  2. İşletmeden Tüketiciye (B2C)
  3. Tüketici-Tüketici (C2C)
  4. Tüketiciden İşe (C2B).
  5. İşletme-Yönetim (B2A)
  6. Tüketici-Yönetim (C2A)

1. İşletmeden-İşletmeye (B2B)

Business-to-Business (B2B) e-ticaret, şirketler arasında yapılan tüm elektronik mal veya hizmet işlemlerini kapsar. Üreticiler ve geleneksel ticaret toptancıları tipik olarak bu tür elektronik ticaretle çalışırlar.

2. İşletme-Tüketici (B2C)

İşletme-Tüketici türü e-ticaret, işletmeler ve nihai tüketiciler arasında elektronik iş ilişkilerinin kurulması ile ayırt edilir. Geleneksel perakende ticaretin normal çalıştığı e-ticaretin perakende bölümüne karşılık gelir. C2C E-ticaret nedir çalışmasından farklıdır.

Bu tür ilişkiler daha kolay ve daha dinamik olabilir, ancak daha dağınık veya durdurulabilir. Bu ticaret türü, webin ortaya çıkması nedeniyle büyük ölçüde gelişti ve bilgisayar, yazılım, kitap, ayakkabı , araba, gıda gibi her türlü tüketici ürününü satan internette çok sayıda sanal mağaza ve alışveriş merkezi zaten mevcut.

Geleneksel ticarette perakende alımlarla karşılaştırıldığında, tüketici genelde bilgilendirici içerik açısından daha fazla bilgiye sahip olur ve aynı şekilde kişiselleştirilmiş bir müşteri servisini tehlikeye atmadan daha ucuza alışacağınız ve hızlı bir şekilde işlemenin sağlanmasıyla ilgili yaygın bir fikir bulunmaktadır.

3. Tüketici-Tüketici (C2C) 

C2C E-ticaret nedir ? Tüketici-tüketici (C2C) tipi e-ticaret, tüketiciler arasında yapılan tüm elektronik mal veya hizmet işlemlerini kapsar. Genellikle, bu işlemler, işlemlerin gerçekte gerçekleştirildiği çevrimiçi platformu sağlayan bir üçüncü taraf aracılığıyla yürütülür.

4. Tüketici-İşletmecilik (C2B)

C2B'de, geleneksel olarak mal alışverişi duygusunun tamamen tersine çevrilmesi var. Bu türden bir e-ticaret, çok sayıda kitlesel kaynaklı projelerde çok yaygındır. Çok sayıda kişi, tam da bu tür hizmetleri veya ürünleri arayan şirketler için hizmetlerini veya ürünlerini satın almaya hazır hale getirir.

Bu tür uygulamalara örnek olarak, tasarımcıların bir şirket logosu için birkaç öneri sunduğu ve yalnızca bir tanesinin seçildiği ve etkili bir şekilde satın alındığı siteler gösterilebilir.

5. İşletmeden-Yönetim (B2A)

E-ticaretin bu kısmı, şirketler ve kamu yönetimi arasında çevrimiçi yapılan tüm işlemleri kapsar. Bu, özellikle mali, sosyal güvenlik, istihdam, yasal belgeler ve kayıtlar gibi alanlarda büyük miktarda ve çeşitli hizmetler içeren bir alan. Bu tür hizmetler son yıllarda e- hükümet gibi örneklerle görülmekte.

6. Tüketici-Yönetim (C2A)

Tüketici-Yönetim modeli, bireyler ve kamu yönetimi arasında yapılan tüm elektronik işlemleri kapsar.

Başvuruların örnekleri şunları içerir:

  • Eğitim - bilgi yayma, uzaktan eğitim vb.
  • Sosyal Güvenlik - bilgi dağıtımı, ödeme yapma vb. Yoluyla
  • Vergiler - vergi iadeleri, ödemeler vb. Dosyalama
  • Sağlık - randevular, hastalıklar hakkında bilgi, sağlık hizmetlerinin ödenmesi vs.

Kamu Yönetimini (B2A ve C2A) içeren iki model de, bilgi ve iletişim teknolojilerinin desteğiyle, hükümet tarafından vatandaşlara sağlanan hizmetlerin etkinliği ve kolay kullanılabilirliği fikri ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

C2C E-ticaret nedir

E- ticaretin Avantajları

E-ticaretin en büyük avantajı, zorunlu olarak büyük bir finansal yatırım imkanı sunmaksızın küresel bir pazara girme kabiliyetidir. Bu tür ticaretin sınırları coğrafi olarak tanımlanmamaktadır; bu da tüketicilerin küresel bir tercih yapmalarına, gerekli bilgileri almalarına ve konumlarından bağımsız olarak tüm potansiyel tedarikçilerden gelen teklifleri karşılaştırabilmelerine olanak tanır.

E-ticaret, nihai tüketici ile doğrudan etkileşim kurarak ürün dağıtım zincirini kısaltıyor, hatta bazen tamamen ortadan kaldırıyor. Bu şekilde, hedef pazarın kişisel tercihlerine uygun ürün ve hizmetler sunmalarını sağlayarak, üretici veya servis sağlayıcı ile nihai kullanıcı arasında doğrudan bir kanal oluşturulur.

E-ticaret, tedarikçilerin müşterilerine daha yakın olmalarını sağlar ve şirketler için artan üretkenlik ve rekabet gücü sağlar. Sonuç olarak, tüketiciye nitelik servisindeki iyileşmeden yararlanılır ve bu sayede yakınlık artar ve satış öncesi ve sonrası satış desteği de artar. Bu yeni elektronik ticaret biçimleriyle tüketicilerin günün 24 saati açık sanal mağazaları var.

Maliyet düşüşü, normalde elektronik ticaretle ilişkili olan çok önemli bir avantajdır. Belirli bir ticari süreç ne kadar önemsiz ise, başarı olasılığı o kadar artar ve işlem maliyetlerinin ve tabii ki müşteriler için yapılan fiyatların önemli ölçüde azalmasını sağlar.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

C2C E-ticaret nedir yazımıza yorum bırakabilirsiniz.


Etiketler: gittigidiyor gibi site c2c e-ticaret web site tasarım c2c e-ticaret sitesi c2c eticaret c2c e-ticaret c2c e-ticaret nedir sahibinden gibi site

paylaş

İlgili YazılarYorumlar