Logo

İşletmeden İşletmeye


paylaş
İşletmeden İşletmeye

İşletmeden İşletmeye ürün satma imkanı sunan sisteme B2B e-ticaret yöntemi denir. İşletmeden İşletmeye ürün satma; teklif alma, yurt dışına ürün satma gibi imkanları sunar.

İşletmeden İşletmeye ürün satışına sitelerinden en tanınmış olanı alibaba.com'dur dünyanın çoğu ülkesinde kullanılan web sitesi sayesinde başka bir ülkeden ucuza ham madde, parça ya da kırtasiye ürünleri, şapka, aksesuar ürünleri alabilirsiniz. Alibaba.com'da belli toptan ürün aldığınızda kargo ücretsiz gibi kampanyalar yapılmakta. Bunun dışında İşletmeden İşletmeye ürün satışı ile firmalar bireysel sitelerinden de ürün satabilirler. Kablo, lastik, conta, vida, kulaklık, klavye, ambalaj, şişe vb. birçok ürünü internet üzerinden diğer firmalara satabilirsiniz. Şöyle düşünün bir araba firması arabanın bütün parçalarını üretmez. Teknik parçaları başka yerden, kabloları başka yerden alır. Araba için gerekli lastikleri almak için web sitesinden lastik satan firmalardan teklif isteyebilir ve en uygun teklifi veren firmadan lastikleri alabilirler. Daha küçük işletmelerde de aynı mantık söz konusu. Diyelim ki bir pastaneniz var. Pasta kalıbı, şeker, tuz, kabartma tozu, şeker hamuru gibi sürekli kullanılan temel malzemeleri toptan pasta malzemesi satan web sitelerinden alabilirsiniz. Bu sitelerden bireysel müşteriler de alışveriş yapabilir. Fiyatları toptan fiyatına olduğu için daha uygun olacaktır. Ancak paketler 250 gr gibi küçük olmak yerine 500 gr, 1 kg şeklinde olabilir.

İşletmeden İşletmeye e-ticaret hacmi B2C'den çoğu zaman daha yüksektir. Bunun ana nedeni tedarik zincirinde alt bileşenleri veya hammadeleri bitmiş haliyle tek seferde tüm ihtiyaçlarına ulaşabilirsiniz. Tuzu bir yerden, unu bir yerden almanıza gerek kalmaz.

İşletmeden İşletmeye ürün satış sitelerinin site tasarımlarının son teknoloji kullanılarak ve kaliteli bir tasarımla yapılması gerekir. Siz küçük bir firma olabilirsiniz ama web siteniz kaliteli olursa yurtdışında büyük bir firmaya ürün satışı yapabilirsiniz.

İşletmeden İşletmeye Tedarik Optimize Edin

Bir üreticiyseniz ve sürekli bir hammadde tedarikine ihtiyacınız varsa, hammaddenin tükenmesini önlemek için büyük ve pahalı stoklarınızı muhafaza etmeniz gerekir. Bunun nedeni, son dakikada sipariş verirseniz, hammadde tedarikçinizin zamanında tedarik edebilecek stoklarınızın olmayışı olabilir.

Ayrıca, doğru miktarı, kaliteyi ve fiyatın tedarik edilmesi için birden fazla tedarikçi ile etkileşime girebilmek için büyük bir tedarik ekibini korumanız gerekir. Ve tüm bunları hesaba katmak için, verileri tedarikçilerinizle mutabık kılabilecek güçlü bir muhasebe takımına ihtiyacınız olacaktır.

Ama bu eski çalışma tarzıydı. B2B e-ticaret dünyasına girin. Tedarikçilerinize elektronik olarak bağlıysanız, şunları yapabilirsiniz:

  • Stokların düşürülmesi
  • En iyi fiyatları alın
  • Hesapları gerçek zamanlı olarak dengeleme
 

Örneğin, sisteminiz ham maddesinin envanter seviyesini ve tedarikçinizin envanter seviyesini sürekli olarak izleyebilir. Doğru zamanda, sisteminiz otomatik olarak en iyi tedarikçiye yönelik bir emri tetikleyebilir. Bu, iş dünyasına e-ticaret altyapısına yatırım yapmayı haklı kılan bu kadar büyük bir avantaj.

İşletmeden İşletmeye Satış Kanalı İş Ortakları Yönetimi

Satış yapmanıza yardımcı olmak için aracılar, bağlı şirketler , distribütörler veya diğer kanal ortaklarını kullanırsanız , satış kanalını yönetmenin bir kabus olabilir. Ancak online B2B işlemleri, süreci hızlandırmaya yardımcı olur. 

Muhasebe sisteminizi kanal iş ortaklarınızınkiyle entegre ederek, daha sonra büyük çapta mutabakat sürecinin olmayacağından emin olabilirsiniz. Buna ek olarak, uygun kanal kararları vermek için satış ve stok seviyelerini gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.

Sipariş karşılama

Sizin ise üçüncü parti lojistik sağlayıcı sipariş ve teslimat izlemek için bir platform sağlayacak vermedi, sizin lojistik üzerindeki kontrolü kaybedecek. Müşteriler daha hızlı ve daha doğru teslimat döngüsü talep ederken, lojistik yeteneklerini yönetebilme yeteneği önemli bir farklılaştırıcı ve rekabet avantajı olabilir. Dolayısıyla, siparişin yerine getirilmesini sağlayan ve denetleyen B2B sistemleri vazgeçilmezdir.

İşletmeden İşletmeye E-ticaret Getiri Faydaları Nasıl Olur?

İşletmeden e-ticarete olan özünde iki temel süreç nedeniyle yardımcı olur:

İşletmeden İşletmeye Çevrim Süresini Düşürür

Gerçek zamanlı veri değişimi, karşılaştırma ve izleme algoritmaları ve otomatik olarak tetiklenen iş süreçlerinin bir sonucu olarak, çevrim süreleri önemli ölçüde azaltıldı. Bu, daha yüksek üretkenlik, düşük maliyet, daha iyi kalite ve daha hızlı teslimata yol açmıştır.

Kim İşletmeden İşletmeyeElektronik Web Siteleri Kurar?

Herhangi bir işletme B2B e-ticaret web sitesi kurabilir. Ve iş kendi çevrimiçi B2B kurulumlarına sahip olamayacak kadar büyük değilse, çevrimiçi pazardaki satıcılar olarak katılabilirler.

Alıcılar

Bir alıcı iseniz, gereksinimlerinizi yayınladığınız bir web sitesi kurabilirsiniz ve satıcılar teklif gönderirler.

Bu, büyük alıcılar için mantıklı olacaktır.

Satıcılar

Büyük bir satıcı olarak, alıcıların tekliflerinize göz atıp sipariş vermesine olanak tanıyan bir B2B e-ticaret web sitesi kurabilirsiniz. Bu türden bir e-ticaret, B2C (tüketiciler arası ticaret) e-ticareti ile birçok benzerliğe sahiptir.

İşletmeden İşletmeye Pazar yerleri

Pazarlar, alıcıları ve satıcıları eşleştirmeye çalışan aracılardır. Bir avuç büyük alıcı ve satıcıdan farklı olarak, işletmelerin çoğu marketlerde işlem yapmayı daha kolay bulmaktadır.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, sosyal medya reklamları, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 


İşletmeden İşletmeye yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Etiketler: işletmeden işletmeye işletmeden işletmeye e-ticaret b2b

paylaş

İlgili YazılarYorumlar