Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
E-ticarette Riskler

E-ticarette Riskler

Gün geçtikçe yaygınlaşan E-ticarette Riskler konusunu e-ticarete başlamadan düşünmek gerekir.

E-ticarette Riskler denildiğinde ilk sırayı web sitesinde meydana gelebilecek teknik sorunlar alır. Altyapı sorunu, standartların belirtilmemiş olması, İnternet’e erişim sorunlarını sayabiliriz.

E-ticarette Riskler başlığı altında hukuksal sorunları da sayabiliriz. Vergilendirme, onay işlemleri, kişilerin gizlilik hakları ve uluslararası yasalardaki açıklar bu başlığa girebilir.

Bunların dışında sizin yaptığınız hatalar nedeniyle de E-ticarette Riskler olabilir. Web’de bulunamamak sizin için olabilecek en kötü durumlardan. Müşterileriniz sizi bulamadıktan sonra web sitenizdeki ürünlerin ya da web sitenizin ne kadar iyi olduğunun önemi yok. Profesyonel bir firma tarafından Google ve diğer arama motorlarının optimizasyonlarının yapılması gerekir. Medanis Bilişim AŞ olarak tecrübeli ekibimiz tarafından optimizasyon konusunda destek olabiliriz.

E-ticarette Riskler içine web sitenizde az ürün bulundurmak da girebilir. Web sitenizde yeterli ürün olmaması sonucunda müşteriler istedikleri ürünleri bulamayacak ve bir süre sonra web sitenize girmekten vazgeçecekler.

Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanmamak sizin için E-ticarette Riskler arasına girebilir ve bu yüzden başarısız olabilirsiniz. Sosyal medyayı birçok firma aktif olarak kullanırken sizin kullanmamanız sizi geride bırakacaktır.

E-ticarette Riskler arasında bir diğeri de ürün iadesidir. Özellikle küçük firmalar için iadeler büyük risk taşıyabilir. Küçük bir web sitesi işletiyorsunuz ve bilgisayar satıyorsunuz. Müşteriniz 3000 TL lik bilgisayarı aldı ve iade etti. Tedarikçiniz ise sizden iade kabul etmiyor. O bilgisayarı ya başkasına satmanız lazım ya da ürün elinizde kalacak. O ay böyle 5 tane iade yeseniz 15.000 TL yapar. İadesi, sizi altından kalkamayacağınız ölçüde zorlayacak ise, o kategoride veya o fiyatta mal satmamalısınız.

E-ticarette Riskler olsa da bu işe başlamadan önce riskleri bilerek hareket ederseniz en az zararla bu riskleri atlatabilirsiniz. Ayrıca hangi işe başlarsanız başlayın riskler mutlaka olacaktır. İyi bir girişimci gerektiği yerde ve zamanda risk almayı bilmelidir.

 

About Author

WMwcZ9zI1x

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir