Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
E-ticaret Vergi

E-ticaret Vergi

E-ticaret web sitesi üzerinden belli bir ücret karşılığı verilen hizmetin adıdır. Verilen hizmet ya da sattığınız ürün ne olursa olsun fatura kesmek zorundasınız. E-ticaret Vergi işlemlerinin yapılması ve vergi ödemesi normal ticarette olduğu gibi mecburidir. E-ticaret ve normal ticaret arasındaki en büyük fark birinin bulunduğu bölgeyle kısıtlanması diğerinin tüm dünyaya açık olmasıdır.

E-ticaret Vergi işlemlerini yapmadan faturasız sattığınız bir tek ürün için bile vergi kaçırdığınız için ceza ödeyebilirsiniz. Ayrıca ürünü alan müşteri sizden fatura bekleyecektir ve gelmeyince sizi şikayet edecektir. Faturasız ürün satarak hem ülkenize hem kendinize hem de müşterinize zarar vermiş oluyorsunuz. Yapacağınız birkaç basit işlemle vergi sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca E-ticaret Vergi işlemleriniz olmadığı için sanal POS alamazsınız ve kredi kartıyla ödeme seçeneği sunamazsınız.

E-ticaret Vergi işlemlerine başlamadan önce alan adınızı ve nereyi ofis olarak kullanacağınızın kararını vermiş olmalısınız. E-ticaret Vergi için vergi dairesine giderek web sitenizin adresini ve ofisinizin adresini bildirerek küçük bir şirket kurmuş olacaksınız. Yaklaşık olarak 1000-1500 TL’lik bir masrafınız olacaktır. E-ticaret Vergi işlemlerinden sonra artık yasal bir şirket haline geleceksiniz. Web siteniz tasarlanıp ürünleri sitenize ekledikten sonra vergi dairesinden aldığınız evraklarla birlikte bir bankaya giderek sanal POS başvurusunda bulunabilirsiniz. Sanal POS başvurusunda banka görevlisi web sitenizi inceleyerek işleminizi onaylayacak. Onay aldıktan sonra size bir şifre ve kullanıcı adı tahsis edecektir.

E-ticaret Vergi işlemleri ve sanal POS kullanmanız pazarlama açısından birçok avantaj sağlayacaktır. Müşteri birçok web sitesi içinden güven veren, faturalı sitelerle çalışmayı tercih edecektir. İade aşamasında sıkıntı yaşamayacağınız firmayı tercih edersiniz çünkü insanlar görmedikleri bir ürünü satın aldıkları için iade sürecinde sıkıntı yaşamak istemezler.

E-ticaret Vergi işlemlerini yaptıktan sonra ayrıca aldığınız malları gider kalemi olarak işlersiniz. Sattığınız malları gelir olarak işlersiniz. Kar etmeniz durumunda daha çok ürün stoklayarak vergi ödemekten kurtulabilirsiniz. İhalelere girebilir ve resmi kurumlarla da iş yapabilirsiniz.

 

About Author

Medanis Destek