Logo

E-ticaret Cayma Hakkı


paylaş
E-ticaret Cayma Hakkı

Ülkemizde yaklaşık 15 yıldır kullanılan e-ticaret sistemi müşterileri zamanla daha bilinçli olmaya başladı. Ancak hala İnternet'te alışverişe güvenle bakmayan bir kitle var. İnternet'ten telefon alıp da kargodan salatalık çıkması ya da orijinal adidas deyip de kumaştan ayakkabı gönderilmesi gibi sorunlar yaşanmakta. Haklı olarak insanlar güven problemi yaşıyor. E-ticaret ilk başladığı dönemde birçok yasal boşluk olsa da artık hem müşterileri hem de ürün satıcılarını koruyan birçok yasa mevcut. E-ticaret Cayma Hakkı 2014 yılında yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile yürürlüğe girmiştir.

E-ticaret Cayma Hakkı sayesinde müşteriler koruma altına alınmış ve 6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu gereğince müşteriler bir ürünü aldıktan 14 gün içerisinde ürünü almaktan vazgeçerek ürünü iade edebilirler. Ürünü iade etmek istediğinizde hiçbir sebep belirtmenize gerek yok. İade edilen ürünün kargo parası da her zaman satıcı firmaya ya da kişiye aittir.

E-ticaret Cayma Hakkı 14 günlük süre firmalara göre artış gösterebilir örneğin 30 gün içinde gibi ama asla azaltılamaz. Her firma bu kanuna uymak zorunda. Ürünü geri almam gibi bir açıklama asla yapamazlar. Müşteriye cayma hakkı ile ilgili bilgi verilmemişse bu süre yasal olarak 14 gün artı bir yıla kadar uzatılabilir.

E-ticaret Cayma Hakkı alışveriş yaptığınız web sitesinde onayladığınız ama genelde okumadığınız sözleşmeler içinde yazmakta ve yazmak zorunda. Bu sözleşmelerle müşterilere teslimat süresinin, iade için taşıyıcı bilgisinin, e-ticaret şirketi bilgilerinin ve varsa kargo dışındaki tüm teslimat masraflarının, e-ticaret cayma hakkını kullanmaya ve bu hakkın hangi durumlarda kaybedilebileceğine dair yönetmelikteki koşulların açıkça tüketiciye bildirilmeli.

E-ticaret Cayma Hakkı ile iade edilen ürünün para iadesi 14 gün içinde yapılmalı. Müşteri hangi yöntemle ödeme yaptıysa banka bilgilendirerek aynı yöntemle ve tek seferde para iadesi yapılmalı. Müşteri taksitle ürün aldıysa para taksit taksit geri ödenmemeli. Eskiden ne yazık ki para iadesi taksitle almışsanız taksitle iade ediliyordu. 24 ay taksitle aldığım bir telefonu iade etmiştim ve tam 24 ay boyunca her ay yatıp yatmadığını kontrol etmem gerekmişti ayrıca ürünü iade etmeme rağmen taksitle iade yüzünden kredi kartı limitim hala dolu görünüyordu.

 

 

Etiketler: e-ticaret cayma hakkı cayma hakkı e-ticaret eticaret cayma hakkı

paylaş

İlgili YazılarYorumlar