Logo

C2C Script


paylaş
C2C Script

C2C Script web sitenizde müşterilerin veya firmaların ürünlerini satabildiği bir platform özelliği verir. C2C Script Ebay tarafından Amerika’da kullanılmaya başlanan bir e-ticaret modelidir. Bizim ülkemize de Ebay desteğiyle gittigidiyor.com olarak faaliyete geçmiştir. Bir süredir C2C Script kullanılsa da son iki yıldır bu sistem daha çok ilgi çekiyor. Sanalpazar, sahibinden, gittigidiyor, hepsiburada, pttavm gibi birçok site C2C Script mantığıyla kurulu. Hepsiburada ilk zamanlar depodaki ürünlerini veya temin ettiği ürünleri müşterilerine satsa da daha sonra C2C modeline geçerek firmaların kendi ürünlerini satabildiği bir platforma dönüşmüştür.

Script özelliği insanların sipariş verebilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemle siz istediğiniz modelde e-ticaret sitesi kurdurabilirsiniz. C2C Script tarzı sitelerde müşteriler ürün adedi, rengi, bedeni gibi seçenekleri seçerek alışveriş sepetlerine ekleyebilirler. C2C Script tarzı alışveriş sitelerinde direkt müşteri hizmetinden ziyada müşterinin satıcıya kolay ulaşabilmesi önemlidir. İnsanlar görmedikleri birinden ürün aldıkları için ürünle ilgili bir soru sorduklarında kısa zamanda cevap almak isteyecekler ve kargonun en kısa zamanda yola çıkmasını isteyeceklerdir. C2C e-ticaret modelinde sıfır risk ön planda bulundurulur. Diyelim ki müşteri ürünü aldı ve parayı ödedi. Para hemen satıcıya aktarılmaz. Web sitesinin hesabında bekletilir. Müşteri kargosunu alıp ürünü aldığını onaylar böylece para satıcının hesabına aktarılır. Para satıcıya aktarılırken site yönetimi komisyonu keserek parayı aktarır. Örneğin 100 TL’ye bir ürün satılmışsa 10 TL size kalacaktır. Satılan her üründen yaklaşık %10 komisyon kesilir.

C2C Script artık birçok web site tarafından kullanılıyor. Sizin web sitenizin içlerindeki en iyilerden olması gerekir. En iyi kastımız kurumsal görünmesi ve aynı zamanda işlevsel olması. Kurumsal görünüm size güven duyulmasını sağlayacak ve zamanlar bir marka haline geleceksiniz. İşlevsellik ise müşterilerin aradıklarını hızlı şekilde bulmasına ve alışverişlerini kolayca yapmalarını sağlayacaktır. Ayrıca web sitenizi yaptırırken responsive tasarım istediğinizi söylerseniz mobil, tablet ve bilgisayardan web siteniz ayrı bir mobil siteye ihtiyaç olmadan açılacaktır. Bu yeni teknolojiyi Google çabuk tanır ve kısa sürede Google arama motorunda öne geçmenizi sağlar.

Web siteniz kurulduktan sonra kısa sürede duyulması için Google Adwords reklamlarından faydalanabilirsiniz. Hatta web sitenize olan güveni arttırmak için TV reklamlarından bile ilk zamanlarda yararlanabilirsiniz. Unutmayın sahibinden, hepsiburada, gittigidiyor, letgo gibi web siteleri bile arada TV reklamları vermekte.

 

Etiketler: c2c script c2c e-ticaret c2c eticaret c2c e-ticaret sitesi c2c e-ticaret web site tasarım gittigidiyor gibi site sahibinden gibi site

paylaş

İlgili YazılarYorumlar