Logo

C2C or B2B


paylaş
C2C or B2B

Bugünkü yazımızda C2C or B2B farkını incelemek istiyoruz. C2C müşterilerin kurulan sanal alışveriş platformunda ürünlerini listeleyerek müşterilerine satması şeklinde gelişmiştir. Zamanla bu sistemde küçük ve orta ölçekli firmalar da ürünlerini satmaya başlamıştır. C2C tarzı sitelerde ilk zamanlar 2. el ürünler ve satıcıların kendi ürettikleri ürünler satılırken bugün bireysel olarak ticaret yapmak isteyen herkes C2C sitelerinde satış yapabiliyor. C2C or B2B farklarına geçmeden önce C2C hakkında biraz daha bilgi vermek istiyoruz. Consumer to consumer yani müşteriden müşteriye satışı amaçlayan C2C sistemi gün geçtikçe popüler hale geliyor. İnsanlar ev, araba satışı ilanlarını bile artık bu tarz sitelerden veriyor. C2C siteleri deyince aklımıza ilk olarak Gittigidiyor, Sanalmarket, N11, Pttavm gibi siteler geliyor.

C2C or B2B içinden B2B siteleri ise business to business anlamına gelen üreticiden üreticiye anlamına gelen e-ticaret modelidir. İşle ilgili ürünleri ve hizmetleri diğer firmalara pazarlamak amacıyla kurulan sitelerdir. Reklam ajansları, web hosting ve grafik tasarım hizmetleri, ofis mobilyaları üreticileri ve ofis ve perakende alanı gibi örnekler verebiliriz. Ham madde veya ürettiğiniz ürünün bir parçasını da B2B sitelerden alabilirsiniz. Bu tarz sitelerde genelde toptan satış yapılır. Teklif alarak en uygun fiyatlı olan firmadan ürün siparişi verebilirsiniz. B2B sitelerinin bazılarında sadece toptan satış değil bireysel müşteriler için de satış yapılmakta. Böylece aracı olmadan ürünlerinizi diğer firmalara veya bireysel müşterilere satış yapabilirsiniz. B2C sisteminde ise üreticiler ürünlerini direkt olarak müşterilere satarlar. Büyük giyim firmaları, ayakkabı, çanta satışı yapan web sitelerini buna örnek verebiliriz. Bu tarz sitelerde tek satıcı vardır. Firma direkt olarak kendi ürünlerini müşteriye satar. B2B'de ise firmadan firmaya satış ağırlıklıdır. Bir bilgisayar üretiyorsanız tüm parçaları siz yapmazsınız. C2C or B2B farklarından B2B'ye örnek olarak ana kartı veya kabloları başka bir üreticiden alırsınız bu durumları B2B tarzı siteler kullanılır. Alibaba.com B2B sitelerine verilebilecek en iyi örneklerden. B2B ile yurt dışından rahatlıkla firmanız için ürün getirtebilirsiniz.

C2C or B2B farkların gelirsek C2C'de bireysel müşteriler veya küçük firmalar ürünlerini yine halka pazarlarlar. Etkileşim daha fazla olduğu için bu web siteleri daha popülerdir. C2C or B2B içinden B2B'de ise firmalar firmalara parça, ham madde gibi gerekli ürünleri satarlar. B2C'de ise firmalar ürettikleri ürünleri direkt halka satarlar. Son birkaç yıldır en çok kullanılan e-ticaret yöntemi C2C'dir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

C2C or B2B yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Etiketler: c2c mi b2b mi c2c ya da b2b c2c or b2b

paylaş

İlgili YazılarYorumlar