Logo

C2C E ticaret


paylaş
C2C E ticaret

C2C E ticaret Ebay'ın Amerika'da başlattığı bir e-ticaret modelidir. Ülkemizde de gittigidiyor tarafından uygulamaya konulmuştur. C2C E ticaret sistemi müşteriden müşteriye satış imkanı sunar. Müşteriden kasıt bireysel, ticaretle ilgisi olmayan insanlar da olabilir; ticari firmaların kendi ürünlerini satması şeklinde de olabilir. Herkesin bir web sitesi üzerinden bir sayfası olur, bu sayfada ürünlerini sergilerler ve satmaya çalışırlar.

C2C E ticaret sisteminde sıfır risk önemlidir. Müşteri ürünü alır, parayı öder. Para web sitesinin hesabına aktarılır. Müşteri kargoyu alıp ürünü onaylayınca para satıcının hesabına aktarılır. Para hesaba aktarılırken komisyon belirlenen oranda kesilir. 100 TL'lik bir ürün satıldıysa 10 TL size kalır. C2C E ticaret sisteminde komisyon oranı yaklaşık %10'dur.

Komisyon mantığıyla çalışıldığı için web sitenize ne kadar çok kişi girer ve alışveriş yaparsa aldığınız komisyon da o kadar artacaktır. Web sitenizin trafiğini arttırmanın çeşitli yolları var. Bunlardan birisi SEO çalışmaları yapmak. SEO çalışmalarıyla sitenize organik hit çekebilirsiniz. Yani hiçbir ücret ödemeden sadece web sitenize her gün düzenli özgün yazılarak girerek ve bunları Twitter, Facebook, İnstagram gibi sosyal sitelerde paylaşarak sitenizin daha çabuk yükselmesini sağlayabilirsiniz.

C2C E ticaret sisteminde daha hızlı yer edinmek istiyorsanız Google AdWords kullanımı en mantıklısı olacaktır. Google AdWords reklamları sayesinde Google'da ilk sıralarda çıkarsınız. Sizin konseptinize uygun web sitelerinde de reklamlarınız çıkar. Reklamlarınız istediğiniz bölgede veya şehirde görünebilir.

Web sitenizin tasarımını yaptırırken responsive tasarım da isteyebilirsiniz. Responsive tasarım sayesinde web siteniz ayrı bir mobil siteye gerek kalmadan telefon, tablet ve bilgisayarlarda açılabilir. Web sitenizde müşteri hizmetleri formu, garanti ve iade şartlarıyla ilgili bilgiler yer almalıdır. Müşterinin size 7/24 ulaşabilmesi güven verecektir. Web sitenizle iş yeriniz gibi ilgilendiğiniz sürece size mutlaka karşılığını verecektir.

 
Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Etiketler: c2c e-ticaret c2c e-ticaret sitesi c2c eticaret c2c e-ticaret c2c e ticaret

paylaş

İlgili YazılarYorumlar


  • Mehmet Akif Özdemir 6 years ago yorumladı:

    c2c bir e-ticaret sitesi yaptırmak istiyorum. Fiyat ve hizmetleriniz hakkında bilgi vermenizi rica ederim.