Logo Web Tasar覺m

MySQL Veritabanı Özellikleri


Neden MySql?

MySql veritbanı, çok geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Bu kitleye normal kullanıcılardan orta derece tecrübeye sahip olanlara kadar, küçük çaplı işletmelerden büyük çaplı firmalara kadar geniş bir yelpazeyi dahil edebiliriz.

 

MySql’i bu kadar geliştiren sebep nedir?

MySql çok esnek ve bir o kadar da kararlı bir yapıya sahiptir. İhtiyaca göre şekillenebilmesi ve hem web, hem de masaüstü uygulamalar için kullanılabiliyor olması, kurulumu ve kullanımının basit olması da tercih edilme sebeplerindendir. MySql’in çekirdek yapısını oluşturan 2 temel işleyici motoru vardır:

 

mysql_sql_code

örnek mysql tablo oluşturma kodu

 

MyISAM motoru

MyISAM motoru MySql’in ilk sürümlerinden itibaren vardır ve en çok kullanılagelmiş motorudur. Artık günümüzde artan veri miktarı ve ACID desteğinin bazı projeler için uygun olmaması sebebiyle yerini InnoDB motoruna bırakmaktadır. MyISAM okuma, veritabanından veri getirme işlemlerini yazma ve güncellemeye göre daha hızl yapmaktadır. Arama işlemlerinde MATCH kullanımı özelliğiyle kolaylık sağlamaktadır. Bazı InnoDB motoru ile çalışan veritabanlarında arama işlemlerini hızlı yapabilmek amacıyla MyISAM’dan da yararlandığı görülebilir. Fakat bu hem disk kapasitesinden hem de işlemci gücünden kayıp olmaktadır.

 

InnoDB motoru

InnoDB çok büyük miktarlarda veriyi barındırabilen, dinamik yapıda bir motordur. MyISAM’ın aksine row bazlı kilitleme özelliğiyle de veri bütünlüğü açısından daha elverişlidir. Önceki yazımızda ACID’den bahsetmiştik. InnoDB ACID uyumludur ve Foreign Key ve benzeri özellikleriyle de hem veriler hem de tablolar arası bütünlüğü sağlar. InnoDB daha çok yazma (update, create) işlemlerde daha hızlı sonuçlar vermektedir. MyISAM’da ise bunu daha çok okuma işlemlerinin hızlı olması olarak görebiliriz.

 

Bir sonraki yazımızda MySql’in özelliklerini detaylandıracağız.