Logo Web Tasar覺m

Mobil Uyumlu Web Sitelerin Üst Sıralarda Çıkacak


Mobil Uyumlu Web Sitelerin Üst Sıralarda Çıkacak

Google Webmaster Bloğunda 26 Şubat 2015’te yayınlanan “Finding more mobile-friendly search results” başlıklı habere göre 21 Nisan itibari ile mobil uyumlu siteler Google aramalarında daha üst sırada çıkacağını duyurmuştu.

comScore Kaynaklı paylaştığımız 2007 ve 2015 arasındaki mobil ve masaüstü kullanım istatistiklerindeki artış ve mobilin masaüstü kullanımı geçmesi ise mobil site uyumluluğunun önemini gösterir nitelikte.

mobil-uyumlu-site

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi siz değerli takipçilerimizle paylaşabilmek için Mobil İnternet ve Uygulamaları Hakkında dijital pazarlama uzmanı ve Türkiye İnternet ve Blog Yazarları Derneği Başkanı Erkut Ergenç‘e sorduk.

Neden mobil uyumlu bir sitemiz olmalıdır?

Türkiye’de Mobil Abone Sayısı BTK‘nın verdiği rakamları konuşursak yaklaşık 70 Milyon civarında ve her geçen gün artmaktadır. Tabi bu kullanıcılardan 25 Milyonu Mobil İnternet dediğimiz cep telefonları üzerinden internete ulaşmakta. Tabii bu 25 milyonun tamamı akıllı telefonları kullanmıyor ancak büyük bir oranda 19 Milyon kişi ülkemizde akıllı telefon kullanıcısı. Rakamları incelediğimizde bu teknolojinin kullanımını da dikkate alarak data kullanımına da baktığımızda sadece 1 yılda bile inanılmaz bir artış olduğunu görüyoruz. Türkiye’de Mobil Data kullanımı 2013’ten 2014’e %100 artış göstermiş durumda. Bu kullanıcıların İnternet ortamında geçirdiğimiz ortalama süre ortalama 1 Saat 53 Dakikadır. Bunlardan da öte benim en önemsediğim bir istatistik ise bu kullanıcıların bir ürünü satın almadan önce mobil internet üzerinden araştıranların oranı % 92. Evet yanlış duymadınız %92. Bugün bir işletmenin web sitesinin olması aslında baktığınızda kullanıcılara erişmek için ne yazık ki yeterli değildir. Firmalara önerim mobil site ve uygulamalar konusunda hassasiyet göstermeleri. Bahsettiğim rakamlar yeni dönemde katlanarak artacaktır. Mobil sitenin önemli olacağını eskiden beri öngörüyorduk ancak Google’ın son SEO (Ama Motoru Optimizasyon) algoritmasında mobil uyumlu olmayan sitelerin artık aramalarda üst sonuçlarda yer almayacağını açıklaması sonrası bu işin doğrultusunun mobile kaydığını daha net görmüş olduk.

Firmalara bu konuda neler önerirsiniz?

Tabii az önceki sorunuz ışığında mobil web dünyasında olmak olmazsa olmaz. Mümkünse uygulama sahibi olmakta fayda var. Bununla birlikte günümüzde uygulama ihtiyacı olmayan firmalar en azından sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri konusunda uyarmak isterim. Hatta tam bir mobil uygulama olmasa da en azından browser uygulama yazdırılabilir. En azından android playstore ya da Apple AppStore aramalarında yer almak da avantaj sağlayacaktır. Bu çalışmalar bildiğim kadarıyla mobil uygulama yazdırmaktan ekonomik olarak daha uygun. Yani günümüzde mobil politikası olmayan bir şirket rekabette geri kalacaktır.

Sizin bir mobil uygulamanız var mı?

Biz şirket olarak mobil uyumlu web sitesi hazırlattık ayrıca kendi kişisel internet sitemde mobil uyumlu olarak tasarlandı. Bizim istatistiklerimizde mobilden ulaşım oranı hedef kitlemiz interneti aktif kullanan bir kitle olduğu için %65 gibi yüksek bir oranda. Bu oranı görmezden gelemeyiz tabii.

Bize zaman ayırdığınız ve ilginiz için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.