Logo Web Tasar覺m

jQuery Mobile Eklentileri - 3


Merhaba. Bugün jQuery Mobile eklentileri hakkında yazdığığımız tanıtım ve anlatımlara devam edeceğiz. jQuery Mobil eklentileri hakkında yazmaya başladığımız yazı serisinin önceki konularından birincisine BURADAN, ikincisine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 


Mmenu Jquery Mobile

Projeleriniz jQuery Mobile kullanmaya karar verdiyseniz sizleri karşılayan zengin eklenti ve kaynaklardan bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda da bu eklentiler içerisinden çok kullanan bir kaç eklentiyle devam edeceğiz. İlk olarak Mmenu eklentisinden bahsedeceğiz. Mmenu jQuery Mobile ile hazırladığınız sitelerinize ya da web tabanlı Android uygulamalarınıza ekleyebileceğiniz çeşitli, düzenlenebilir menü örnekleri sunuyor. Eklenti native Android uygulamalardan alışkın olduğumuz, DrawerLayout Menu olarak geçen menü stili menüler oluşturmanızı sağlamakta. Kullanacağınız menüyü istediğiniz gibi kişiselleştirmeniz de mümkün. Menüyü uygulamanızda ya da websitenizde istediğiniz yerde ve şekilde konumlandırabiliyorsunuz. Menünüzü, sol, sağ, üst ve alta ya da sayfanın önüne ya da arkasına konumlandırmanız mümkün. Sürgülü şekilde yatay alt menüler ya da genişletilebilir üst menülerle uygulamanıza native ve profesyonel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Üstelik kişiselleştirilme özellikleri konumlandırmayla sınırları kalmıyor. Slide efektlerini isteğinize göre kolayca değiştirebiliyor, renk düzenliyle oynayabilir ve uygulamanıza ya da websitenize tamamen uygun hale getirebiliyorsunuz. Bunun yanında menünüze isteğinize göre arama alanı, başlık, etiket ya da sayaç gibi ögeler de ekleyebilirsiniz.


Mmenu Jquery Mobile

Jquery Mobile Mmenu eklentisiyle yapabilecekleriniz yalnızca menülerle sınırlı değil. Tooltip (ipuçları) özellikle websitelerinde ve mobil uygulamalarda bilgilendirme ve yardım amaçlı oldukça sık kullanılmakta. Mmenu eklentisiyle, dinamik ve görsel olarak da kullanıcılara hitap etmeyi başaran tooltipler ekleyebilirsiniz. Tooltip kullanırken de isteğinize göre menülerde olduğu gibi kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Eklentinin resmi websitesini BURADAN ziyaret ederek tüm özelliklerini ve kullanımını incelemeniz ve indirmeniz mümkün.

 

Kullanım ihtiyaçlarınıza göre işinize yarayabilecek bir diğer jQuery Mobile eklentisi ise Device.js. Device.js eklentisi sayesinde mobil websitenize ya da web tabanlı mobil uygulamanıza giriş yapılan cihazın tüm özelliklerini alabilmeniz ve sitenizde buna göre düzenlemeler yapmanız mümkün. Eklenti giriş yapılan cihazın işletim sistemini, oryantasyonunu ve cihazın türünü sizin için belirler. Siz de farklı cihazlar için sitenizi düzenleyerek, farklı cihaz, farklı işletim sistemi ve farklı oryantasyonlara göre kullanıcıları karşılayabilirsiniz. Bunun yanında sitenize giriş yapılan cihazlar hakkında aldığınız bu bilgileri toplayabilir ve kendinize bir istatistik bile çıkarabilirsiniz. Device.js Özellikleri kullanım amacınıza göre oldukça faydalı olabilecek eklentilerden birisidir.


Device.js mobil