Logo Web Tasar覺m

jQuery Mobile Eklentileri - 2


Bir önceki yazımızda jQuery Mobile için geliştirilmiş datepicker (tarih alma) ve calendar (takvim) eklentilerinden bahsederek jQuery Mobile eklentileri hakkındaki yazı serimize başlamıştık. Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

jQuery Mobile’ın mobil websitesi ve web tabanlı mobil uygulama geliştirenlere sağladığı kolaylık ve imkanlardan bahsetmiştik. Bu framework için geliştirilen eklentiler oldukça fazla. Bu anlamda ihtiyacınız olan her şeyi bulabilmeniz ve projelerinize dahil edebilmeniz mümkün. Bu yazımızda hiç bir API ya da farklı bir kütüphaneye gerek olmadan uygulamalarımıza harita eklememizi sağlayan Google Maps v3 ve diğer kullanışlı bir kaç eklentiden bahsedeceğiz.

 

Günümüzde bir websitesi ya da mobil uygulama geliştirirken olmazsa olmaz sayfaların başında iletişim sayfaları geliyor. Özellikle fazla şubesi olan kurum ve kuruluşlar için hayati öneme sahip ögelerden bir tanesi de bu sayfalar da kullanılan Google haritaları. jQuery Mobile için geliştirilen Google map v3 eklentisi ile artık mobil website ve mobil uygulamalarda Google haritalar servisini kullanmak oldukça basit. Bu eklenti sayesinde iletişim sayfalarınızda kolayca şubelerinizin ve iletişim adreslerinizin yerini harita üzerinde gösterebilir, kendi belirlediğiniz ikonlarla harita üzerinde yerlerini işaretleyebilir ve müşterilerinizin kolayca yerinizi bulmanızı sağlayabilirsiniz.

 

Google Maps v3 dışında kullanılabilecek alternatif harita eklentileri de mevcuttur. Bu kategoride Leaflet en çok kullanılan eklentilerinden biridir. Leaflet, açık kaynak kodlu ve tabii ki moil uyumlu olan bir js kütüphanesidir. Js dosyası yalnız 33 kb büyüklüğünde olduğundan, eklenti kullanıldığı sayfalara ek bir yük getirmez ve sayfaların yüklenmesini yavaşlatmaz. Leaflet de çevrimiçi haritalar için tüm özellikleri barındırmaktadır. Site ya da uygulamalarınızda Google haritalarını kullanmanın dışında bir alternatif arıyorsanız Leaflet size önerebileceğimiz en kullanışlı jQuery Mobile eklentilerinden birisidir.

 

 

 

jQuery Mobile için harita eklentileri bu kadar mı derseniz, hayır. Mobil uygumlu olan jQuery Mobile ile geliştirdiğiniz projelerde kullanabileceğiniz daha bir çok eklenti bulunmakta. Bunlardan bir kaçına örnek verecek olursak, MapEscape, CrowdMap. jQuery Mobile ‘ın sahip olduğu bu eklenti çeşitliliği sayesinde projelerinizi kendi istek ve ihtiyaçlarınıza göre şekillendirmeniz ve tamamlamanız oldukça kolaylaşıyor.

 

Sağlıcakla kalın…