Logo Web Tasar覺m

jQuery Mobile Eklentileri - 1


jQuery Mobile Eklentileri

jQuery Mobile, jQuery Framework yapısı üzerine inşa edilmiş olan ve popüler tüm dokunmatik ekranlı mobil cihazları destekleyen bir framework yapısıdır. Kullanıcı arabirimi olarak HTML5’i kullanmaktadır. Özellikle mobil sitelerin ve web tabanlı mobil uygulamalarının öneminin arttığı bu dönemde, kullanım kolaylığı, işlevselliği ve son kullanıcı arayüzüyle oldukça kullanışlı bir frameworktür.

Geliştireceğiniz mobil siteniz ya da web tabanlı mobil uygulamanız için jQuery Mobile kullanmaya karar verdiyseniz kendi ögeleri dışında kullanılabilecek jQuery Mobile eklentileri oldukça kullanışlı olabilir. Bir çok ihtiyacı karşılayacak oldukça fazla eklenti bulunması da görsellik açısından daha profesyonel görünümlü web sitesi ve mobil uygulamalar oluşturmak mümkün olabiliyor.

Bu yazımızda jQuery Mobil eklentilerinin bir kısmından ufak bir giriş yaparak eklentiler hakkında bilgi paylaşmaya başlayacağız. İlk olarak kullanabileceğimiz tarih alma (datepicker), takvim (calendar) ögelerinden bahsedeceğiz. Mobi Pick adındaki eklenti ile resimde görüldüğü şekilde Android tabanlı mobil cihaz kullanan kullanıcıların oldukça aşina olduğu bir tarih alma ögesi oluşturmak ve kullanmak oldukça kolay.

Tarih alma işlemleri için kullanılabilecek jQuery Mobile eklentilerinden bir tanesi de DateBox. DateBox oldukça kullanışlı ve kullanıcıya ihtiyaçlarınıza göre oldukça fazla sayıda farklı seçenek sunabilmenizi sağlıyor. Eklentideki CalBox ögesi ile takvim üzerinden tarih alma işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun yanısıra FlipBox ile İos stili kaydırılabilir tarih alma ögesi de kullanılabilir. Yata ve dikey kaydırma ayarlarıyla tamamen kişiselleştirilebilir, kullanımı kolay ve işlevsel bir jQuery Mobile eklentisi olarak DateBox, jQuery Mobile ile websitesi ya da uygulama geliştirenlerde mutlaka bulunması gereken bir eklenti.

jQuery Mobile için geliştirilmiş bir diğer eklenti de JQM Calendar eklentisi. Eklenti İos kullanıcıları için oldukça tanıdık gelebilir. İos tarzı olarak hazırlanmış olan bu jQuery Mobile eklentisi ile kullanıcılardan takvim üzerinden tarih alma işlemi gerçekleştirilebilir ya da kullanıcıların takvim üzerinde günlere özel program atamaları yapmaları ve bu atamaları takip etmeleri rahatlıkla sağlanabilir.

Tarih alma, takvim ve randevu (program) içeren mobil site ve uygulamalar için en fazla kullanılan ve son kullanıcıya görsel olarak en çok hitap eden jQuery Mobile eklentilerinden bir kaç tanesinden bahsettik. Bir sonraki yazımızda da jQuery Mobile eklentileri hakkında paylaşım yapmaya devam edeceğiz.

Sağlıcakla kalın…